• Šobrīd

  weather img

  Rīga +28°C

  Vidusjūras diēta kapsulās
  Cardioace logo

  Mājas ilgai dzīvošanai

  Reklāmraksts
  29. aprīlis
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Pieliec roku dēļu sienai – tā ir silta. Pastaigā basām kājām pa dēļu grīdu un sajūti meža pieskārienu! Ir tikai dabiski, ja mājas, terases vai pirts apdarei, iekārtošanai izmantojam koku. Gan tāpēc, ka koka iekšējās un ārējās apdares dēļi ir dabīgs, ekoloģiski tīrs koksnes produkts, gan tāpēc, ka šis materiāls tavai terasei, pirtij vai mājai piešķirs neatkārtojamu dizainu un auru.

  Uzņēmums PATA TIMBER piedāvā īpaši plašu apdares dēļu sortimentu, turklāt piedāvājumā ir arī materiāli ar īpašām apstrādes tehnoloģijām, kas ir gan ekoloģiski, gan ilgmūžīgi.

  Tie, kas paši savām rokām izlolojuši savu māju, to domās projektējot, tad iekārtojot un savām rokām apmīļojot ik stūrīti, zina – tai (tāpat kā mums pašiem) vajadzīgs tikai vislabākais. Tātad dabiski, ilgmūžīgi materiāli, kas nekaitē ne būvei, ne cilvēku veselībai. Kas tev pirmais nāk prātā? Koks, vai ne? Tāds medaini brūns, gluds un silts, ar bērnības un dabas smaržu. Turklāt koks apmierina itin visas mūsu prasības, jo izmantojams gan grīdām, gan sienām, gan arī griestiem. Bet vēl svarīgāk – tas balsta māju, ir ēkas bāzē, jo lielo dimensiju brusas ir katras koka mājas pamatā. Jā, bet kā zināt, kuri materiāli ir vispiemērotākie un vai tie kalpos tik ilgi, kā cerēts? Tātad – laiks ķerties pie darba!

  Pievilcīga seja mājai

  Skaidrs, ka pavasaris, vasara ir īstais laiks, lai domātu par mājas fasādes atjaunošanu. PATA TIMBER piedāvātie koka apdares dēļi pēc ražošanas vēl tiek šķiroti, lai atbilstu visaugstākajām prasībām un kvalitātei. Lai mazinātu deformēšanās risku ekspluatācijas laikā, ārējās apdares dēļi tiek rūpnieciski žāvēti līdz KD18% (±2%) mitrumam. Taču – kam īsti jāpievērš uzmanība, izvēloties, pasūtot, uzstādot un kopjot koka ārējās apdares dēļus?

  Koku suga. Koka ārējās apdares dēļi galvenokārt tiek izgatavoti no egles. Tās koksne ir blīvāka un izturīgāka nekā priedei, tāpēc egles materiālu deformācijas risks mitruma ietekmē ir daudz mazāks un dēļi kalpos ilgāk. Žāvēšanas procesā poras egles koksnē aizveras, palielinot tās bioloģisko noturību. Tas gan nenozīmē, ka nav nepieciešama gala apdare. Piemēram, rūpnieciskās krāsošanas laikā dēļi sākumā tiek pārklāti ar gruntskrāsu, kas satur aktīvās vielas pret zilēšanu un pelējumu.

  Profils. Mājas fasādēm un citiem āra darbiem ieteicamākie ir pusspundes apdares dēļi. Tos pareizi savienojot un nostiprinot, ūdens no dēļiem notek, neiekļūstot savienojuma vietā. Šaurāki apdares dēļi ar izteiktu profilu vairāk piemēroti nelieliem fasādes virsmas laukumiem, jo šķietami padara tos gaisīgākus, bet platāks un neuzkrītošāks profils derēs lielāku fasāžu nosegšanai. Jo biezāki ir koka ārējās apdares dēļi, jo mazāks ir mitruma izraisītās deformācijas risks un ilgāks fasādes kalpošanas laiks. Tāpēc ārējai apdarei rekomendē izmantot vismaz 18 mm biezus dēļus.

  Virsmas apstrāde. Ārējos apdares dēļus iespējams izvēlēties ar smalki zāģētu vai gludi ēvelētu virsmu. Dēļi ar smalki zāģētu virsmu spēj absorbēt līdz pat 60% vairāk krāsas, turklāt tā labāk pielīp pie virsmas un dziļāk iekļūst koksnes porās, bet tādā veidā pat divas reizes iespējams pagarināt fasādes kalpošanas laiku.

  Taču, ja ēka atrodas vietā ar lielu gaisa piesārņojumu, dēļi ar smalki zāģētu virsmu nebūs piemērota izvēle, jo pie tiem ķersies dažādi netīrumi un putekļi. Šajā gadījumā labāk izvēlēties gludi ēvelētus apdares dēļus, kas viegli notīrāmi ar speciāliem līdzekļiem. Ārējās apdares dēļus krāsojot uz vietas, pastāv liels risks, ka neizdosies uzklāt vienmērīgi biezu krāsas slāni, līdz ar to nodrošināt arī vienmērīgu žūšanu. Tāpēc labs risinājums ir izvēlēties rūpnieciski krāsotus dēļus, kas apstrādāti telpā bez putekļiem, ar atbilstošu un nemainīgu temperatūras un mitruma režīmu, uzklājot apdares materiālu precīzi ražotāja norādītajā biezumā. Pasūtot nepieciešamo materiālu PATA TIMBER, iespējams izvēlēties industriāli apstrādātus apdares dēļus – gruntētus, vaskotus, krāsotus. Izvēle ir tik plaša, ka apmierinās arī visizsmalcinātākās prasības un gaumi.

  Apjoms. Aprēķinot nepieciešamo ārējās apdares dēļu apjomu, kopējai kvadratūrai ieteicams papildus pieskaitīt 5–10% rezervei.

  Piestāv arī telpām

  Koka apdares dēļi ir lielisks apdares un dizaina risinājums arī telpām. Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties, pasūtot un uzstādot koka iekšējās apdares dēļus?

  Koku suga. Iekšējā apdarē vienlīdz labi iespējams izmantot gan priedes, gan egles dēļus. Priedes koksne ir daudzkrāsaina, ar sarkanās un dzeltenās toņkārtas maiņu. Laika gaitā tā kļūst tumšāka, ko daļēji, bet ne pilnībā var kompensēt ar virsmas gala apdari, kas aizsargā pret saules UV starojumu. Jā, priedes apdares dēļos dažkārt redzami lieli zari, taču tie (ja vien nav bojāti vai izkrituši) nav uzskatāmi par defektu. Zaru koksne priedei nav tik blīva kā eglei, tāpēc priedes apdares dēļi nedaudz vieglāk padodas krāsošanai. Bet laika gaitā, ja būs nokrāsoti gaišā tonī, zari kļūs tumšāki/dzeltenāki un būs vizuāli pamanāmāki. Dabiskā veidā priedes iekšējā apdare vislabāk iederēsies lielākās un gaišākās telpās, kur koksnes tumšais tonis neradīs nomācošu efektu.

  Egles koksnei ir gaišāks tonis, kas ar laiku tikai nedaudz sāk dzeltēt, turklāt to viegli var novērst ar atbilstošu aizsardzību pret UV starojumu. Lai gan eglei ir vairāk zaru nekā priedei, tie ir neitrālā tonī, tāpēc egles iekšējā apdare vislabāk izskatīsies tās dabiskajā veidā, īpaši mazās telpās vai vietās ar vāju apgaismojumu.

  Profils. Atbilstoši iecerētajam interjera dizainam iespējams izmantot gan pilnas spundes, gan pusspundes koka apdares dēļus, tos pēc izvēles liekot horizontāli vai vertikāli. Iekšējā apdarē iespējams izmantot dēļus biezumā no 8 mm, tomēr telpās ar paaugstinātu vai neregulāru gaisa mitrumu ieteicams izmantot biezākus materiālus, tādējādi samazinot izplešanās un saraušanās risku gaisa mitruma režīma izmaiņu ietekmē.

  Virsmas apstrāde. Labs risinājums ir izvēlēties rūpnieciski krāsotus dēļus. Ņemot vērā, ka iekšējo apdares dēļu mitruma saturs ražošanas laikā ir 12% (+/–2%), lai izvairītos no vēlākas deformācijas un plaisāšanas, pirms uzstādīšanas materiāliem būtu jāļauj pielāgoties iekštelpu klimatam, tos vismaz divas nedēļas paturot telpā, kur plānota uzstādīšana.

  Īpaši populāri šobrīd ir vecināti apdares dēļi, kam ražošanas procesā ar birstēšanas tehnoloģiju tiek izņemta mīkstā koksnes daļa, radot vecināta dēļa izskatu. Vēlāk dēļi tiek rūpnieciski krāsoti un/vai lakoti. Šādus dēļus iespējams ērti un ātri uzstādīt.

  Vasarai piestāv terase!

  Kas gan var būt brīnišķīgāks kā siltā pavasara dienā kopā ar ģimeni un draugiem (beidzot!) pasēdēt uz terases vai dzirkstošā vasaras rītā uz terases ieklausīties putnu dziesmās. Lai izveidotu izturīgu, lietū neslīdošu un saulē tās enerģiju uzkrājošu terasi, nepieciešams kvalitatīvs, izturīgs materiāls. PATA TIMBER sortimentā ir pieejami augstvērtīgās lapegles terases dēļi, augstspiedienā impregnēti priedes terases dēļi (zaļā un brūnā tonī), neimpregnēti priedes un egles terases, kā arī krāsoti egles terases dēļi. 

  Īpaša izvēle ir termokoksne, kas ir ekoloģiski tīrs un ilgmūžīgs materiāls. Termokoksnes ražošanas tehnoloģija balstās uz koksnes karsēšanu 160–220 °C, kuras ietekmē tiek mainītas koksnes fizikālās un ķīmiskās īpašības. Katrai koka sugai un tonim ir nepieciešama sava karsēšanas temperatūra. Termokoksnes ražošanai izmanto gan skujkokus (priedi, egli), gan lapu kokus (osi, melnalksni, apsi, magnoliju un citus). Tā kā ražošanas tehnoloģijas pamatā ir augstas temperatūras un ūdens tvaika iedarbība uz zāģmateriāliem, iespējams izvairīties no materiāla ķīmiskās apstrādes.  Koks iegūst vienmērīgu krāsu, kas variē no gaiši brūnas līdz kastaņbrūnai. Tiesa, krāsas nemainīgums saglabājas ar nosacījumu, ka koks tiek apstrādāts ar atbilstošu apstrādes līdzekli (bezkrāsainu eļļu vai eļļu ar toni), kas nodrošina aizsardzību pret UV starojumu. Termoapstrāde arī maina koksnes šūnu uzbūvi, izvadot no tās mitrumu, tāpēc koksnes izmēri nemainās ārējās vides temperatūras svārstību un mitruma dēļ.

  Jāpiemin arī termokoksnes lielā izturība pret pelējuma sēnīti, dažādu mikroorganismu vairošanos un citiem bioloģiskiem bojājumiem. Termoapstrādes rezultātā koksnes mitruma pakāpe samazinās, virsma kļūst blīva, būtiski ietekmējot mitruma uzsūkšanos no ārējās vides. Termokoksnei piemīt arī zema siltumvadītspēja – ir par 20–25% zemāka nekā neapstrādātam kokam, tādējādi tā piemērota ēkām un telpām ar lielām temperatūras un mitruma līmeņa atšķirībām. Un vēl – termokoksnei nav sveķu. Visbiežāk termokoksne tiek izmantota ārējai un iekšējai apdarei, terasēm, grīdām, būvējot pirtis, lapenes, dārza mājas, retāk – balkonu un verandu konstrukcijām, dārza mēbelēm, logu rāmjiem un durvīm.

  Termokoksne nav ķīmiski jāapstrādā, tai ir vienmērīgs tonis, tā ir izturīga pret mitrumu, temperatūras svārstībām un pelējuma sēnīti.

  Pirts – garam, dvēselei un miesai

  Mums, latviešiem, būtiskas arī pirts procedūras, tāpēc svarīga ir pirts iekšējās apdares un lāvas dēļu izvēle. Pirts iekšējai apdarei ir ieteicams izmantot lapu koku materiālus, vislabāk apsi un melnalksni (pirts nebūs sūra, un tai piemitīs ārstnieciskas īpašības, jo šīs koku sugas izdala fitoncīdus). Pirts telpā jeb pērtuvē ieteicams izmantot abas koku sugas vienlaikus. Šo sugu materiāli ir iegādājami PATA TIMBER veikalos Rīgā, Dreiliņos, Valmierā, Liepājā un Saldū. Protams, pirts radīšanā, veidošanā iespējams izmantot arī jau pieminēto termokoksni, jo tā tik ļoti nesakarst un uz šādiem dēļiem būs patīkamāk sēdēt vai gulēt.

   

   

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+