• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C Daļēji apmācies, D vējš, 2.06 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Pusaudžu mīļākais dārzenis – burkāns, nemīļākais – brokolis

  Mans Mazais
  14. jūlijs, 2015
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Latvijas pusaudži vislabprātāk ēd burkānus, tomātus un gurķus, bet nemīļāko dārzeņu topā ir brokoļi, kabači un ķirbis. Tāpat Latvijas pusaudži pārliecinoši dod priekšroku mājās – mammas vai vecmammas gatavotam ēdienam, bet par pārtikas izcelsmi un pesticīdu atliekvielām nav īpaši informēti, liecina kampaņas BioLoģiski! veiktā aptauja par skolēnu pārtikas patēriņa paradumiem Latvijas skolās.

  Nedaudz vairāk kā puse no aptaujātajiem 8.-12. klašu audzēkņiem – 53,5% zina, ka bioloģiskā pārtika ir sertificēta pārtika, kas audzēta ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, un šis rādītājs, salīdzinot ar sabiedrības kopējo informētības līmeni, ir salīdzinoši augsts. Tajā pašā laikā 36,6% skolēnu uzskata, ka bioloģiska pārtika ir "omes dārzā izaudzēti burkāni”.

  Vairāk kā puse aptaujāto pusaudžu atzīst, ka viņiem ir diezgan svarīgi, kādu pārtiku viņi lieto ikdienā, bet tomēr pārlieku lielu uzmanību tam nepievērš.

  Vairāk kā puse aptaujāto pusaudžu atzīst, ka viņiem ir diezgan svarīgi, kādu pārtiku viņi lieto ikdienā, bet tomēr pārlieku lielu uzmanību tam nepievērš. Tas ir izskaidrojams ar faktoru, ka skolēniem vislabāk garšo vecāku gatavots ēdiens – atbildi “mājās pie mammas” izvēlējušies 54% aptaujāto. Tātad bērniem nav jāuztraucas par to, kāda veida produktus viņi lieto, jo par to ir parūpējušies vecāki. Aptuveni 21,5% puaudžu uzskata, ka visgaršīgākais ir pašu gatavots ēdiens, bet 18,6% – kafejnīcu piedāvātais. Skolu ēdnīcas ir saņēmušas vismazāko atzinību – tikai 5% atzina, ka viņiem viņiem garšo to piedāvātais ēdiens, bet 4% atzina, ka par ēšanu īpaši nepiedomā.

  Izvēloties ikdienas pārtiku, skolēniem svarīgākais ir ēdiena garša – tai ir jābūt gardai, neatkarīgi no tā, kāda ir tās izcelsme. Tiesa, gandrīz pusei aptaujāto skolēnu ir svarīgi, lai viņu lietotā pārtika ir veselīga un bagāta ar uzturvielām.

  Lai gan 8. – 12.klašu skolēniem kopumā ir svarīgi uzturā lietot veselīgu pārtiku, tikai 22% no visiem aptaujātajiem skolēniem ir informēti, ka aptuveni 45% pārtikas produktu satur pesticīdu atliekvielas. Lielāka daļa skolēnu – 41,2% ir dzirdējuši, ka ne-bioloģiski audzētās pārtikas produktos ir atrodamas pesticīdu atliekvielas, bet nav iedziļinājušies tajā. Vairāk kā ceturtā daļa – 26,4% skolēnu nemaz nezin, kas ir pesticīdi, bet 10,7% tas nemaz neinteresē, kopā veidojot 37,1% no visiem skolēniem, kuriem nav zināšanu par pesticīdiem un to atliekvielu daudzumu produktos.

  Komentē Eva Kataja, uztura speciāliste un kampaņas BioLoģiski! vēstnese:
  – Mani priecē fakts, ka vairāk kā puse skolēnu dod priekšroku mājās gatavotam ēdienam, cerībā, ka ar to nav domāti cīsiņi, makaroni un kečups. Cerīgi ir arī tas, ka vairāk kā puse skolēnu zina, kas ir bio pārtika. Tas, ka par pesticīdu atliekvielām skolēni nav pārāk informēti, ir diezgan pašsaprotami, jo šī tēma nav no sabiedrībā biežāk apspriestajām. Ir jāturpina skaidrot veselīga uztura un bioloģiskās pārtikas nozīmi skolēniem, jo tas ietekmē gan viņu pašu veselību, gan apkārtējo vidi.

  Pusaudžu mīļāko dārzeņu TOP    Pusaudžiem netīkamāko dārzeņu TOP
  1.    Burkāni  1. Brokoļi
  2.    Tomāti  2. Kabači
  3.    Gurķi  3.  Ķirbis
  4.    Kartupeļi  4. Baklažāni
  5.    Kāposti  5. Sīpoli

  Aptauja notika 2015. gada maijā BioLoģisko skolu dienu ietvaros, un tajā piedalījās vairāk 400 skolēni no 8.-12. klasei.
   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+