Dr. Egīls Gasiņš, ginekologs, neauglības speciālists
Steigties ar ģimenes veidošanu jaunībā negribas, tomēr dabas likumi nemainās. Sievietes reproduktīvā sistēma darbojas noteiktos ciklos. Vecumā no 20 līdz 24 gadiem auglība ir visaugstākā, aptuveni ar 30 % iespēju ieņemt bērnu katrā mēnesī. Ar vecumu auglība pakāpeniski mazinās, un sievietēm vecumā no 35 līdz 39 gadiem iespēja ieņemt bērnu katrā mēnesī ir 15–20 %. Pēc 40 gadiem tā vēl vairāk sarūk un ir mazāk par 5 %.
Olšūnu sasaldēšana – iespēja saglabāt izvēli vēlākam laikam
«No medicīniskā skatpunkta par ģimenes pieaugumu vajadzētu gādāt mūža auglīgākajos gados, tomēr dažādu apstākļu ietekmē mūsdienās pirmā bērniņa ieņemšana mēdz aizkavēties. Sievietes studē, veido profesionālo karjeru un nesteidzas nodibināt ģimeni. Var darīt arī tā, vienīgi laikus jāsagatavojas, lai uzlabotu izredzes ieņemt mazuli vēlākos dzīves gados. Modernā medicīna sniedz šādu iespēju. Ja sieviete auglīgākajā dzīves periodā izveido sasaldētu olšūnu rezerves, tās var izmantot brieduma gados, kad olšūnu resursi ķermenī izsīkst,» stāsta Dr. Egīls Gasiņš.
Olšūnu kvalitāte un daudzums ar vecumu samazinās. Novecošanas procesā uzkrājas DNS bojājumi, vecāku olšūnu mitohondriji uzkrāj vairāk brīvo radikāļu, kas veicina oksidatīvo stresu. Tā rezultātā tiek traucēta olšūnu spēja apaugļoties. Papildinot resursus ar jaunībā sasaldētām un īpašās laboratorijās uzkrātām olšūnām, grūtniecības izredzes ievērojami paaugstinās. Tāpēc Rietumu pasaulē šāda prakse kļūst aizvien vairāk izplatīta. Sievietes jaunībā izveido olšūnu krājumus un izmanto tās, kad gatavas laist pasaulē pēcnācējus.
Dr. Agnese Plēpe, ginekoloģe
Veselīgs dzīvesveids paaugstina auglību
«Reproduktīvo veselību zināmā mērā var uzlabot, mainot uzturu un dzīvesveidu. Iekļaujot ēdienkartē daudz augļu, dārzeņu, jūras velšu, pilngraudu, var uzņemt vairāk antioksidantu un vitamīnu. Piemēram, folijskābe, cinks, selēns, A, C un E vitamīns cīnās pret oksidatīvo stresu, omega 3 taukskābes uzlabo šūnu membrānu veselību un hormonālo līdzsvaru,» iesaka ginekoloģe Agnese Plēpe.
Par labu nāks stresa samazināšana, fiziskās aktivitātes, relaksēšanās, pilnvērtīgs miegs un atbrīvošanās no kaitīgajiem ieradumiem. Vēlams samazināt alkohola un sarkanās gaļas patēriņu. Tomēr pat nevainojams dzīvesveids nespēj pilnībā apturēt reproduktīvās sistēmas spēju samazināšanos. Tāpēc kādā brīdī vecākiem pāriem jāsāk domāt par radikālākām metodēm mazuļa ieņemšanai. To vidū ir hormonālā terapija un mākslīgā apaugļošana. Šajos jautājumos var palīdzēt augsti kvalificētie Gasiņa privātklīnikas ārsti.
Ceļā uz mazuli – ar rūpēm, izpratni un profesionālu atbalstu
Klīnikas ārsti, kuri ir specializējušies ginekoloģijas un reproduktīvās veselības jautājumos, diagnosticē un ārstē pacientu neauglību, sniedzot medicīnisku un psiholoģisku atbalstu visā ceļā no mazuļa ieplānošanas līdz nākšanai pasaulē. Sadarbojoties ar reproduktīvās medicīnas centru Embrions, klīnikas ārsti, ja nepieciešams, veic arī medicīniskās apaugļošanas procedūras. Svarīgākās vērtības Gasiņa privātklīnikā ir līdzestība, augstas kvalitātes diagnostika un ārstēšana, kā arī mierpilna vide, kur ikviens pacients var justies gaidīts un saprasts.
Dr. Egīla Gasiņa privātklīnika: ginekoloģija un dzemdniecība
Adrese: Rīga, Tālivalža iela 2A
Pieraksties vizītei: +371 28332266, [email protected]
E-pieraksts: gasinaklinika.lv/signup
Pakalpojumi: ginekologa konsultācijas, ultrasonogrāfija, dzemdes kakla un reproduktīvās veselības izmeklēšana, neauglības diagnostika, kontracepcijas un menopauzes konsultācijas, ginekoloģiskās operācijas – laparoskopiskā ķirurģija, vaginālas operācijas, Bartolīna dziedzera cistu operācijas, histeroskopiskās operācijas, polipu, miomu, cistu ārstēšana, endometriozes un neauglības ārstēšana, olvadu operācijas, IVF procedūras (mākslīgā apaugļošana).
Iespējamas steidzamas ginekologa konsultācijas tiešsaistē.
Plašāka informācija par pakalpojumiem un pierakstu šeit: https://www.gasinaklinika.lv/services