• Šobrīd

  weather img

  Rīga +16°C Skaidrs, Z vējš, 3.09 m/s

  Kā deguna veselību uzlabo skalošana?

  Reklāmraksts
  20. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Deguna skalošana ir vienkāršs, ērts un efektīvs veids, kā mazināt tūsku un izdalījumus no deguna un saīsināt slimošanas laiku. Kā šo procedūru veikt pareizi un, galvenais, ar ko skalot degunu – skaidro LOR Klīnikas otolaringoloģe DAIGA LIFŠICA.

  Daudziem deguna skalošana saistās ar senu tautas metodi, ko mūsdienās vairs neizmanto. Vai tā ir taisnība?

   Tas ir mīts. Rinosinusīta jeb deguna blakusdobumu iekaisumu Eiropas un pasaules jaunākajās vadlīnijās deguna skalošana atzīmēta kā viena no procedūrām, kas jāveic, lai izārstētu deguna un blakusdobumu infekciju. Tāpēc to vairs neuzskata par tautas metodi. Protams, ļoti svarīgi, kā skalošanu veic.

  Mūsu degunam pašam ir attīrīšanās funkcija – degunu un tā blakusdobumu gļotādu klāj īpašs epitēlijs ar skropstiņām jeb skropstiņepitēlijs. Šīs skropstiņas nepārtraukti kustas ar frekvenci – 10–14Hz, un to labi var redzēt mikroskopā.

  Deguna gļotāda ir kā kustīgs paklājiņš, kas kustas virzienā no deguna priekšpuses uz rīkli. Līdz ar to viss nelabvēlīgais, kas nonāk degunā, visas gļotas, ko ražo pats epitēlijs, tiek aizskalots uz rīkli, un mēs to norijam. Kad degunā ir iekaisums – akūtas, alerģiskas, hroniskas iesnas – skropstiņu funkcija ir traucēta. Proti, skropstiņas nespēj tikt galā ar savu darbu, jo tām traucē tūska vai gļotas, kas izdalās pastiprināti, un deguna attīrīšanās ir apgrūtināta. Tad mēs varam degunam palīdzēt un veikt deguna dobuma skalošanu.

  Uzreiz iedomājos, ka skalošana var palīdzēt tad, kad jūtama iesnu tuvošanās. Tā gan droši vien nav vienīgā reize?

  Protams, kad tuvojas vīruss, sāk kņudēt deguns, kļūst apgrūtināta elpošana, pirmais, ko varam darīt, – izskalot degunu. Tas, pirmkārt, atvieglo simptomus – mazina kņudēšanu un izdalījumus. Otrkārt, nedaudz mazina arī tūsku.

  Skalošana ir ļoti nepieciešama arī akūta sinusīta gadījumā, kad jau ir kārtīgas, biezas iesnas, deguna aizlikums.

  Ja deguna dobums ir tūskains, pareizi būtu vispirms degunā iepūst līdzekli, kas satur ksilometazolīnu, un atbrīvoties no tūskas, lai uzlabotu skalošanas efektu, ļaujot šķidrumam nonākt deguna blakusdobumos.

  Deguna skalošana ir īpaši aktuāla arī tiem, kam ir alerģiskas iesnas. Tad degunu vajadzētu skalot regulāri, no rīta un vakarā. Piemēram, atnākot no āra, kur bijusi saskarsme ar alergēniem, putekļiem. Izskalojot degunu, izskalojam arī kairinošo alergēnu un tādējādi palīdzam degunam no tā atbrīvoties.

  Kādu šķidrumu vislabāk izmantot skalošanai – jūras ūdeni, sālsūdeni?

  Pareizi ir degunu skalot ar izotonisku sāls šķīdumu, kas ir fizioloģisks.

  Ja skalošanai izmantosim hipertonisku šķīdumu, kurā ir lielāka sāls koncentrācija, tas no šūnas izvilks šķidrumu; ja izmantosim hipotonisku šķīdumu, gļotādas šūnas piebriedīs, un radīsies tūska. Savukārt izotoniskais sāls šķīdums nekairinās un neradīs tūsku. Sinusītu ārstēšanas Eiropas jaunākajās vadlīnijās ir skaidri pateikts, ka skalošanai domātajam ūdenim jābūt ar pozitīvu spiedienu un lielā apjomā. Tātad tam, ka mēs vienkārši iepūtīsim deguna aerosolu ar jūras ūdeni, ārstnieciska efekta nebūs, tas varbūt tikai palīdzēs uz brīdi justies labāk.

  Vienkārši, ērti un pareizi!

  Šobrīd LOR Klīnikā nopērkamas (arī e-pastā ar piegādi pasūtāmas) speciālas ierīces pareizai deguna skalošanai. Tās ir speciālas pudelītes, kuru uzgaļi precīzi piegulst deguna ejai, nāsij. Komplektā ir arī kastīte ar sāls šķīdumu, kuru šajā pudelītē atšķaidot iegūstam izotonisko ūdeni un tad pēc instrukcijas skalojam degunu. Pudelīte ir ļoti ērti izmantojama: vienkārši jāpieliek pie deguna ejas un virs izlietnes jāsaspiež. Tad ūdens pa deguna pretējo pusi un muti iztek laukā. Šādas ierīces pieejamas gan pieaugušajiem, gan bērniem – šai pudelītei ir mazāks uzgalītis un mazāks tilpums. Taču skalošana ne ar ko neatšķiras gan pieaugušajiem, gan bērniem.

  Ar vienu paciņu un vienu pudeli var izskalot abas deguna ejas – pudelītē ietilpst tieši tik daudz, cik nepieciešams vienai skalošanas reizei. Pēc procedūras pudeli noskalo un atstāj līdz nākamajai reizei. Jāievēro instrukcija un higiēna – pudelīte jāmaina vai jāsterilizē reizi trijos mēnešos.

  Kas jāņem vērā, skalojot degunu?

  Pirms skalošanas jānomazgā rokas, pudelītei jābūt tīrai, precīzi pēc instrukcijas jāsajauc sāls šķīdums, lai tas būtu pareizā koncentrācijā. Pudelīte jātur paralēli sejai pie nāss, galvai jābūt pieliektai.

  Iestumt pudelīti pārāk dziļi degunā nevar, jo tās lielākā daļa paliek deguna ārpusē.

  Noteikti jāizvēlas komfortabla ūdens temperatūra – tam nav jābūt karstam un nav jābūt aukstam. Piemērotākais ir istabas temperatūras ūdens, lai gan, manuprāt, lielāks komforts ir tad, ja ūdens ir nedaudz siltāks par istabas temperatūru.

  Kā izskalot degunu neaizrijoties? Tā, lai ūdens tiešām pa vienu nāsi ietecētu iekšā un pa otru iztecētu ārā?

  Lai ūdens nenonāktu rīklē, ir jāsasprindzina aukslējas, lai noslēgtu elpceļus no gremošanas ceļiem. Ko es iesaku? Kad ir uzsākta skalošana, jānoliecas virs izlietnes, pudelīte jāpieliek pie deguna ejas, mute jātur atvērta un jāsaka k vai h skaņa. Kad saka kkkk vai hhhh, var just, ka rīklē viss sasprindzinās. Tādējādi ūdenim nav iespējas ietecēt dziļāk elpceļos vai barības ceļos, un tas viss vienkārši iztek pa otru nāsi laukā. Normāli ir arī tas, ja daļa iztek laukā pa muti.

  Cik reižu dienā var veikt skalošanu?

  Tas atkarīgs no saslimšanas. Akūtu iesnu gadījumā es teiktu: jo biežāk, jo labāk, pat četras piecas reizes dienā. Kad jūt, ka deguns piepildās ar gļotām, to var izskalot. Bet kopumā pietiek, ja skalošanu veic divas reizes dienā.

  Vai vērts skalot degunu ikdienā, arī tad, ja nav iesnu?

  Tas ir atkarīgs no pamata saslimšanas – ja cilvēkam ir hronisks rinosinusīts, iedzimti deguna gļotādas skropstiņu kustību traucējumi, deguna skalošana vajadzīga arī bezsimptomu periodā. Lai gan ir ārsti, kas uzskata, ka, tāpat kā mēs tīrām zobus, ikviens reizi vai divas reizes dienā varētu arī izskalot degunu.

  Deguna skalošana ir īpaši aktuāla tiem, kam ir deguna polipi. Viena no polipu ārstēšanas metodēm ir deguna skalošana ar steroīdiem. Sāls šķīdumam var pievienot steroīdu šķīdumu un tā to nogādāt deguna blakusdobumos. Arī cilvēkiem, kam bijušas deguna blakusdobumu operācijas un kam pēcoperācijas periodā skalošana ir aktuāla, to ir ļoti ērti darīt, izmantojot šo speciālo pudelīti.

  Vai ir kas atšķirīgs, par ko, skalojot degunu, jāpiedomā senioriem?  

  Deguna skalošana senioriem neatšķiras no deguna skalošanas citiem pieaugušiem cilvēkiem. Jāņem vērā tikai tas, ka bieži vien deguna gļotāda ar vecumu kļūst sausāka un pēc deguna skalošanas būtu vēlams to mitrināt ar degunam paredzētiem eļļas pilieniem.

  Kā labāk izskalot degunu bērnam?

  Ideja ir tāda pati kā pieaugušajam – jārīkojas precīzi pēc instrukcijas, kas ir norādīta uz skalošanas pudelītes, kura ir pielāgotas bērna deguna parametriem. Deguna skalošanu bērnam iesaku veikt saudzīgi un pakāpeniski, lai skalošana viņam neradītu traumatisku pieredzi, ideāli, ja procedūra noritētu bez asarām.

  Kādas kļūdas mēdzam pieļaut, skalojot degunu?

  Lielākā kļūda varētu rasties pašam mēģinot atšķaidīt sāli ar ūdeni, pagatavojot nepareizas koncentrācijas šķīdumu – hipotonisku ūdeni, kas veicinās tūsku, vai hipertonisku (ļoti sāļu) ūdeni, kas kairina deguna gļotādu. Tāpēc pašdarbību neiesaku, sevišķi tāpēc, ka ir pieejams jau speciāli sagatavots un mūsu organismam piemērots – fizioloģisks šķīdums.

  Skalošana iztīra degunu, palīdz vieglāk elpot, mazina tūsku un saīsina slimošanas laiku – iesnas pāriet ātrāk. Skalosim un būsim veseli!

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+