Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Ginekologa vizīte pirmajā grūtniecības trimestrī: ko sagaidīt un kā sagatavoties?

    Reklāmraksts
    19. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: adoria.lv
    Grūtniecības pirmais trimestris – maģisks, bet reizē arī satraucošs laiks topošās māmiņas dzīvē. Kā nodrošināt gan savu, gan gaidāmā bērniņa veselību šajā svarīgajā posmā? Regulāras ginekoloģiskās apskates pirmajā trimestrī ir vitāli svarīga grūtniecības aprūpes sastāvdaļa, kas palīdz laikus atklāt un novērst iespējamās komplikācijas, kā arī topošajiem vecākiem sniedz pārliecību par grūtniecības norisi.

    Šajā rakstā Veselības un skaistuma centra Adoria ginekoloģe Rīgā Jana Bjornsone stāsta, kā noris ginekoloģiskās apskates grūtniecības pirmajā trimestrī un kā tām sagatavoties.

    Pirmās vizītes nozīme un grūtniecības laiks

    Grūtniecības pirmais trimestris ir laika posms no grūtniecības sākuma līdz aptuveni 12. vai 13. grūtniecības nedēļai. Šis agrīnais periods ir fundamentāls bērna orgānu sistēmu attīstībai, tāpēc īpaša uzmanība mātes veselībai un dzīvesveidam ir vitāli svarīga. Regulāras ginekoloģiskās apskates šajā periodā ir būtiskas, lai izvērtētu grūtniecības normālu norisi un savlaicīgi atklātu iespējamās komplikācijas.

    Pirmajā trimestrī parasti ieteicamas vismaz divas apskates, tomēr jāņem vērā, ka ja topošajai māmiņai ir kādi riska faktori vai sūdzības, ginekologa konsultācija var būt nepieciešama biežāk.

    • Pirmā vizīte: ideālā gadījumā pirmā vizīte pie ginekologa būtu jāplāno ap 6. līdz 8. grūtniecības nedēļu, skaitot no pēdējo menstruāciju pirmās dienas. Pirmajā vizītē tiek apstiprināta grūtniecība un noteikts precīzs grūtniecības laiks. Topošajai māmiņai veic vispusēju veselības stāvokļa novērtēšanu un speciālists ievāc detalizētu anamnēzi, lai savlaicīgi identificētu iespējamos riska faktorus, kas varētu ietekmēt grūtniecības gaitu. Visbiežāk šajā reizē tiek veikts arī pirmais USG izmeklējums.
    • Otrā vizīte (kombinētais skrīnings): šī vizīte parasti notiek starp 11. un 13. grūtniecības nedēļu (optimāli 11+0 līdz 13+6 nedēļas). Tās ietvaros tiek veikts pirmā trimestra skrīnings. Kombinētā skrīninga galvenais mērķis ir novērtēt iespējamo hromosomu patoloģiju risku bērnam, piemēram, Dauna sindromu, izmantojot gan bioķīmiskos, gan ultrasonogrāfijas datus.

    Uzzini visu svarīgāko par pirmo un turpmākajiem USG izmeklējumiem grūtniecības laikā, rakstā “Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm – viss, kas jāzina topošajiem vecākiem!”

    Kā noris ginekoloģiskās apskates pirmajā trimestrī?

    Pirmā trimestra ginekoloģiskās apskates ir visaptverošas un ietver vairākus svarīgus aspektus.

    • Anamnēzes ievākšana (medicīniskās vēstures izzināšana): ginekologs rūpīgi iepazīstas ar sievietes medicīnisko vēsturi, kas ietver informācija par iepriekšējām un esošajām slimībām, kā arī informāciju par iedzimtām slimībām ģimenē. Svarīga ir arī informācija par visiem aktuāli lietotajiem medikamentiem, uztura bagātinātājiem un vitamīniem.
    • Reproduktīvā anamnēze: ietver informāciju par iepriekšējo grūtniecību un dzemdību norisi, ja tādas ir bijušas, menstruālā cikla raksturojumu (cikla regularitāte, ilgums, pēdējo mēnešreižu datums), kā arī informāciju par kontracepcijas metodēm, kas lietotas pirms grūtniecības.
    • Vispārējā apskate: gan 1. trimestra apskatēs, gan arī turpmākajā grūtniecības laikā tiek veikti gan asinsspiediena un pulsa mērījumi, gan ķermeņa masas un auguma mēri, kas ļauj sekotu svara pieaugumam grūtniecības laikā.
    • Ginekoloģiskā apskate: tiek veikta ārējā dzimumorgānu apskate, lai izvērtētu maksts un dzemdes kakla stāvokli, izslēgtu iekaisuma pazīmes, audzējus vai citas patoloģijas. Turpinot apskati, ginekologs ar palpācijas metodi pārbauda dzemdi un olnīcas, nosakot dzemdes aptuveno lielumu, formu un novietojumu atbilstoši grūtniecības laikam. Šī iegurņa orgānu manuāla izmeklēšana sniedz svarīgu informāciju par sievietes reproduktīvās sistēmas veselību grūtniecības sākumā.
    • Ultrasonogrāfija (USG): pirmais ultrasonogrāfijas izmeklējums parasti tiek veikts transvagināli. Pirmā izmeklējuma laikā tiek izslēgts ārpusdzemdes grūtniecības risks, tiek noteikts grūtniecības laiks un prognozējamais dzemdību datumu, augļu skaits, novērtēta augļa sirdsdarbība, kā arī sievietes dzemdes un iegurņa orgānu anatomija.

    adoria.lv

    • Kombinētā skrīninga USG: šo izmeklējumu, kas tiek saukts par 1. trimestra skrīningu, parasti veic 11.–13.+6. grūtniecības nedēļā. Šī izmeklējuma mērķis ir izslēgt Dauna sindroma un citu patoloģiju risku, veikt augļa anatomijas pamata novērtējumu, pārbaudīt placentu, nabassaiti un dzemdes kaklu. 1. skrīninga ietvaros tiek veikti arī bioķīmiskie asins testi, lai aprēķinātu hromosomu patoloģiju risku.
    • Laboratoriskie izmeklējumi: pirmā trimestra apskates ietver arī asins un urīna analīžu izmeklējumus, tostarp pilnu asins ainu, asins grupas un Rh faktora noteikšanu, dažādu infekciju, tajā skaitā HIV, B un C hepatīta vīrusa, sifilisa testus, masaliņu antivielu noteikšanu (IgG) u.c. Urīna izmeklējumi ietver vispārējā urīna analīzi, lai noteiktu olbaltumvielas, glikozi, ketonvielas, leikocītus, eritrocītus, nitrītus u.c., lai novērtētu nieru funkciju un izslēgtu urīnceļu infekcijas.
    • Konsultācija par veselīgu dzīvesveidu: pirmās vizītes laikā ginekologs sniegs ieteikumus arī par sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu, ieteicamajām fiziskajām aktivitātēm grūtniecības laikā, kā arī sniegs individuālas rekomendācijas par vitamīnu un minerālvielu papildu lietošanu, ja tas būs nepieciešams.

    Kā sagatavoties apskatei?

    adoria.lv

    Lai pirmā ginekologa vizīte noritētu maksimāli produktīvi un radītu topošajai māmiņai pārliecības sajūtu, ieteicams tai savlaicīgi un rūpīgi sagatavoties. Pienācīga sagatavošanās pirmajai vizītei palīdzēs ārstam iegūt pilnīgu un precīzu priekšstatu par sievietes veselības anamnēzi un nodrošinās veiksmīgu un mērķtiecīgu turpmāko grūtniecības aprūpes plānu.

    • Dodoties uz vizīti ieteicams sagatavot detalizētu izklāstu par savu veselību, apkopojot aktuālos medicīniskos dokumentus, precīzus lietoto medikamentu un alerģiju sarakstus, kā arī detalizētu ģimenes anamnēzi, īpašu uzmanību pievēršot iedzimtām slimībām. Šī informācijas apkopošana ļaus ārstam ātrāk un efektīvāk izprast topošās māmiņas individuālo veselības stāvokli un izvērtēt iespējamos riska faktorus.
    • Pirms apskates vēlams atturieties no intīmām attiecībām un vaginālo līdzekļu lietošanas, taču veikt ierastās higiēnas procedūras un izvēlēties ērtu apģērbu.
    • Lai satraukumā neaizmirstu svarīgāko un efektīvi izmantot konsultācijas laiku, pirms vizītes ieteicams pārdomāt un pierakstīt visus jautājumus par grūtniecību, veselības aprūpi, izmeklējumiem, skrīningiem, dzīvesveidu, uzturu un citiem, ar grūtniecību sasitītiem jautājumiem.

    Grūtnieču ginekologs Rīgā, Veselības un skaistuma centrā Adoria

    Veselības un skaistuma centrs Adoria piedāvā grūtnieču ginekoloģisko aprūpi valsts apmaksātās grūtniecības aprūpes ietvaros. Vairāk par grūtnieču aprūpi un izmeklējumiem uzzini mūsu mājas lapā – adoria.lv!

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk