• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C Daļēji apmācies, R/DR vējš, 2.06 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Cepsim un vārīsim droši – ievēro elektrodrošības principus arī virtuvē!

  Reklāmraksts
  8. oktobris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Lai gan vasara jau pateikusi ardievas, piedzīvojumi virtuvē nebeidzas ar pēdējā kabača iemarinēšanu modernā salātu receptē. Lai telpu sildītu tikko ceptas ābolmaizes smarža, nevis degušu vadu smārds, svarīgi ievērot vairākus elektrodrošības principus. Diemžēl šogad Latvijas iedzīvotāju elektroietaisēs konstatētas jau 58 elektrotraumas, tajā skaitā 17 gadījumos cietuši bērni. 10 gadījumos nelaime beigusies letāli. Kas jāzina, lai aktivitātes virtuvē būtu drošas un neradītu elektrobīstamas situācijas? Ar padomiem dalāsAS Sadales tīkls speciālisti.

  1. Ūdens un elektrība – nāvējošs duets

  Nereti par elektronedrošāko telpu mājoklī ūdens tuvuma dēļ uzskata vannas istabu – ar fēnu vai matu taisnotāju izmantošanu jābūt ļoti piesardzīgam. Tomēr arī virtuve šajā ziņā min uz papēžiem. Šeit darbošanās notiek lielā steigā – sagriežam sīpolu, nomazgājam rokas un gandrīz uzreiz ar mitriem pirkstiem steidzam ieslēgt blenderi vai citu elektroierīci. Šāda neuzmanība var beigties traģiski – īpaši, ja elektroietaise vai vada izolācija ir bojāta. Pirms ieslēdz kādu virtuves ierīci, kārtīgi noslauki rokas un pārliecinies, ka tā atrodas sausā vietā.

  2. Savaldi uguns un ūdens stihiju!

  Virtuvi dēvē par mājokļa sirdi. Aktīvas saimnieces virtuvē parasti atrodams viss vajadzīgais – arī tad, ja telpa ir neliela un brīvu vietu ir maz. Rezultātā vietas trūkst arī ikdienā izmantotajām elektroierīcēm, tāpēc tās tiek novietotas nepārdomāti. Tējkanna gozējas blakus izlietnei, kafijas automāts – pie gāzes plīts, bet virtuves kombains – uz mikroviļņu krāsns. Šādas šķietami nenozīmīgas kļūdas ļoti ātri var izraisīt nelaimes gadījumu, tāpēc rūpīgi pārdomā, vai tevis izvēlētā vieta elektroierīcei atbilst vienkāršam pamata drošības principam – jo tālāk no uguns un ūdens, jo labāk.

  3. Ļauj ledusskapim uzelpot!

  Viena no svarīgākajām elektriskajām ierīcēm virtuvē ir ledusskapis. Lai cik ļoti gribētos vēso pārtikas glabātavu kā Lego kauliņu cieši nolikt savā vietā, jāatceras, ka ledusskapja dzesēšana notiek tā aizmugurē, tāpēc starp ledusskapi un sienu jābūt vismaz 5 cm atstarpei. Tāpat ledusskapim jāatrodas vismaz 30 cm attālumā no karstuma avotiem. Nekādā gadījumā neizmanto ledusskapja augšējo virsmu kā plauktiņu tādām sadzīviskām lietām kā vāzes vai tējkannas, jo ūdens klātbūtne var izraisīt strāvas triecienu un ugunsgrēka riskus. Tāpat ieteicams ledusskapja kontaktdakšu pievienot atsevišķā sienas kontaktligzdā, nevis rozešu blokā – šādi izvairīsimies no elektrotīkla pārslodzes.

  4. Par vienu mazāk – nepārvērtē pagarinātāja lomu!

  Iedomājies situāciju: drīz gaidāmi ciemiņi. Kamēr elektriskajā cepeškrāsnī lēni brūnē pīrādziņi, jāpaspēj sagatavot Pavlovas kūku, tādēļ ar vienu roku puto olas baltumu, ar otru spied blendera pogu, gatavojot svaigu ogu mērci, un visam pa vidu vēl ieslēdz tējkannu, jo bērns pieprasa tēju. Labie draugi pagarinātāji nereti atvieglo mūsu ikdienu, taču, ja vienlaikus lietosi vairākas ierīces ar lielu jaudu, vari pārslogot elektrotīklu, kas var rezultēties ar izšautiem korķiem, – nostrādās drošinātājs, un mājoklī atslēgsies elektrība. Tas var bojāt izmantotās elektroierīces, turklāt viesi var palikt bez saldā ēdiena, tāpēc vienmēr padomā, pirms strāvai pieslēdz visas virtuvē pieejamās elektroierīces vienlaikus.

  5. Mikroviļņu krāsns var radīt makro līmeņa nelaimi

  Steidzīgu cilvēku rīti, dienas, vakari un nereti arī naktis nav iedomājami bez mikroviļņu krāsns. Lai gan no uztura speciālistiem par šo elektrisko asistentu sajūsmu nedzirdēt, daudziem tas ir svarīgs ikdienas palīgs. Līdzīgi kā ar ledusskapi, parūpējies, ka mikroviļņu krāsns neatrodas pārāk cieši klāt sienai, iespiežot elektrības vadu, kas var radīt vada izolācijas bojājuma riskus, un bloķējot ventilāciju. Tāpat pārliecinies, ka ierīce neatrodas ūdens vai atklātas liesmas tuvumā. Lai sevi un apkārtējos dubultā pasargātu no uguns nelaimes, atceries arī par trauku pareizu lietošanu – neliec krāsnī plastmasas (ja vien nav norādīts, ka tā ir karstumizturīga), kā arī metāla traukus. Plastmasa var vienkārši izkust, radot ķepīgu šmuci, metāls ir daudz bīstamāks – aizdegšanās un eksplozijas risks rodas jau pirmajās sekundēs.

  Zināšanai!

  • Nekad nepieskaries elektroierīcēm ar mitrām rokām
  • Novieto elektroierīces virtuvē pārdomāti – pārliecinies, lai tās nav ūdens, atklātas liesmas un karstu virsmu tuvumā
  • Neizmanto elektroierīces (ledusskapis, mikroviļņu krāsns u. c.) kā plauktus vāzēm, puķupodiem, krūzēm
  • Pirms sildi kaut ko mikroviļņu krāsnī, pārliecinies, vai trauks ir veidots no karstumizturīga materiāla
  • Nepievieno ierīces bojātām kontaktligzdām – ja redzi, ka elektroierīces vada izolācija ir bojāta (piemēram, redzami kaili vadi), nekādā gadījumā to neizmanto
  • Nav vēlams vienlaikus pieslēgt elektrotīklam vairākas lielas jaudas elektroierīces: elektrotīkls var tikt pārslogots, kā rezultātā nostrādās drošinātājs un mājoklī tiks atslēgta elektrība
  • Neatstāj bez uzraudzības pie strāvas pieslēgtas elektroierīces

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+