Vai drīkst kastrēt svešu kaķi?

Jautājumi & atbildes
Ilze Zicāne
8. februāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Vai situācijā, kad saimnieks atsakās rīkoties, iniciatīvu var uzņemties kaimiņi un kaķi, kurš regulāri sagādā mantiniekus, kastrēt paši?

Lasītāja jautā: «Dzīvoju mazpilsētas nomalē. Man pašai ir divi kaķi – kaķenīte un runcītis –, abi kastrēti. Bet kaimiņu mājās dzīvo nekastrēts un kauslīgs runcis, kurš ik gadu apbērno visas apkaimes nesterilizētās kaķenes, kurām tiek klāt. Kaķēni tiek nežēlīgi sūtīti uz jūrskolu. Arī pieaugušie kaķi nav pienācīgi aprūpēti. Staigā neveseli, saplēstām ausīm.  Runča saimnieks jautājumu par kastrāciju uztver personiski. Kas tas par runci esot bez olām? Ja negribot kaķēnus – lai pārējie kaimiņi sterilizējot savas kaķenes. Vēlos apturēt bezjēdzīgo kaķēnu pavairošanu. Domāju, ka jāsāk ar runci. Vēlos viņu slepus no saimnieka aizvest uz kastrācijas operāciju, pie reizes attārpot un noskaidrot veselības stāvokli, jo redzu, ka saimnieks par viņu pienācīgi nerūpējas. Bet vai tas nav pretlikumīgi?»

Juridiski nedrīkst, bet rīcība atbalstāma

No juridiskā viedokļa aizvest runci uz kastrācijas operāciju slepus no saimnieka nedrīkst. Tajā pašā laikā katrs gadījums, kad tiek sterilizēts ielas kaķis, ir atbalstāms un pareizs pēc visiem kritērijiem.

Vēstulē aprakstītajā gadījumā runcis, kurš brīvi klīst savā vaļā un ko viņa īpašnieks atsakās kastrēt, uzskatāms par ielas dzīvnieku.

Pirmkārt, kastrējot kaķi, tiek atvieglota dzīve konkrētajam dzīvniekam. Viņu vairs nemoka hormonālās vētras, instinkti nevelk kauties un aizklīst tālu no mājām savas vīrišķības (runcības) apliecinājumos. Otrkārt, tiek atvieglota dzīve kaķenēm, kurām vairs nav ik gadu jādzemdē un jānoskatās, kā viņu mazuļus atņem un aiznes uz neatgriešanos. Treškārt, lai arī cik bezatbildīgi vai nesaprātīgi būtu kaķu saimnieki, arī viņiem tiek atvieglota dzīve, jo nebūs vairs mežonīgā veidā jāatbrīvojas no kaķēniem.

Pat ja kaķis ir čipēts, tam nav nekādas nozīmes, ja šis čips nav reģistrēts Lauksaimniecības datu centra Dzīvnieku reģistrā. Jebkurā gadījumā, aplūkojot dzīvnieku, veterinārārsts sapratīs, vai dzīvnieks ir ielas kaķis, kura piederību kādam cilvēkam nav iespējams identificēt, vai iekštelpu luteklītis, kurš tikai izgājis nelielā pastaigā un kuru svešs cilvēks pārsteidzīgi atnesis uz operāciju.

Pirms un pēc operācijas

Pirms operācijas kaķi 12 stundas nevajag barot. Ja nezini, vai kaķis ir ēdis vai ne, noteikti pasaki to veterinārārstam. Pēc operācijas kaķim nepieciešama īpaša aprūpe un saudzīgs režīms. Nekādā gadījumā un nevienā gadalaikā nedrīkst dzīvnieku tūlīt laist atpakaļ pagalmā.

Ja esi izlēmis sterilizēt svešu kaķi, tev viņš pāris dienu jāizmitina pie sevis, nodrošinot mierīgu stūrīti, kur viņu neviens netraucē.

Dzīvnieks būs nobijies, tāpēc attieksmei jābūt īpaši delikātai.

Jautā veterinārārstam par atkopšanās periodā nepieciešamo barību, papildu vitamīniem un aprūpi. Ja tev rodas jebkādas aizdomas vai neskaidrības par dzīvnieka veselības stāvokli, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu. Pēc tam, kad kaķis ir veiksmīgi atkopies, pilnībā vesels un mundrs, vari viņu laist atpakaļ savā ierastajā vidē (ja, protams, neesat cieši sadraudzējušies), pēc kuras, visticamāk, dzīvnieks būs ļoti noilgojies. Jebkurā gadījumā, uzmanīgi seko līdzi runča dzīvei, jo, kas zina, varbūt viņam atkal būs nepieciešama tava palīdzība. Ja runča saimnieks nebūs īpaši vērīgs, viņš pat varbūt nemaz nepamanīs, ka kaķis piedzīvojis zināmas izmaiņas.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+