• Šobrīd

  weather img

  Rīga +20°C Skaidrs, Z vējš, 1.03 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Vai drīkst kastrēt svešu kaķi?

  Jautājumi & atbildes
  Ilze Zicāne
  8. februāris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Vai situācijā, kad saimnieks atsakās rīkoties, iniciatīvu var uzņemties kaimiņi un kaķi, kurš regulāri sagādā mantiniekus, kastrēt paši?

  Lasītāja jautā: «Dzīvoju mazpilsētas nomalē. Man pašai ir divi kaķi – kaķenīte un runcītis –, abi kastrēti. Bet kaimiņu mājās dzīvo nekastrēts un kauslīgs runcis, kurš ik gadu apbērno visas apkaimes nesterilizētās kaķenes, kurām tiek klāt. Kaķēni tiek nežēlīgi sūtīti uz jūrskolu. Arī pieaugušie kaķi nav pienācīgi aprūpēti. Staigā neveseli, saplēstām ausīm.  Runča saimnieks jautājumu par kastrāciju uztver personiski. Kas tas par runci esot bez olām? Ja negribot kaķēnus – lai pārējie kaimiņi sterilizējot savas kaķenes. Vēlos apturēt bezjēdzīgo kaķēnu pavairošanu. Domāju, ka jāsāk ar runci. Vēlos viņu slepus no saimnieka aizvest uz kastrācijas operāciju, pie reizes attārpot un noskaidrot veselības stāvokli, jo redzu, ka saimnieks par viņu pienācīgi nerūpējas. Bet vai tas nav pretlikumīgi?»

  Juridiski nedrīkst, bet rīcība atbalstāma

  No juridiskā viedokļa aizvest runci uz kastrācijas operāciju slepus no saimnieka nedrīkst. Tajā pašā laikā katrs gadījums, kad tiek sterilizēts ielas kaķis, ir atbalstāms un pareizs pēc visiem kritērijiem.

  Vēstulē aprakstītajā gadījumā runcis, kurš brīvi klīst savā vaļā un ko viņa īpašnieks atsakās kastrēt, uzskatāms par ielas dzīvnieku.

  Pirmkārt, kastrējot kaķi, tiek atvieglota dzīve konkrētajam dzīvniekam. Viņu vairs nemoka hormonālās vētras, instinkti nevelk kauties un aizklīst tālu no mājām savas vīrišķības (runcības) apliecinājumos. Otrkārt, tiek atvieglota dzīve kaķenēm, kurām vairs nav ik gadu jādzemdē un jānoskatās, kā viņu mazuļus atņem un aiznes uz neatgriešanos. Treškārt, lai arī cik bezatbildīgi vai nesaprātīgi būtu kaķu saimnieki, arī viņiem tiek atvieglota dzīve, jo nebūs vairs mežonīgā veidā jāatbrīvojas no kaķēniem.

  Pat ja kaķis ir čipēts, tam nav nekādas nozīmes, ja šis čips nav reģistrēts Lauksaimniecības datu centra Dzīvnieku reģistrā. Jebkurā gadījumā, aplūkojot dzīvnieku, veterinārārsts sapratīs, vai dzīvnieks ir ielas kaķis, kura piederību kādam cilvēkam nav iespējams identificēt, vai iekštelpu luteklītis, kurš tikai izgājis nelielā pastaigā un kuru svešs cilvēks pārsteidzīgi atnesis uz operāciju.

  Pirms un pēc operācijas

  Pirms operācijas kaķi 12 stundas nevajag barot. Ja nezini, vai kaķis ir ēdis vai ne, noteikti pasaki to veterinārārstam. Pēc operācijas kaķim nepieciešama īpaša aprūpe un saudzīgs režīms. Nekādā gadījumā un nevienā gadalaikā nedrīkst dzīvnieku tūlīt laist atpakaļ pagalmā.

  Ja esi izlēmis sterilizēt svešu kaķi, tev viņš pāris dienu jāizmitina pie sevis, nodrošinot mierīgu stūrīti, kur viņu neviens netraucē.

  Dzīvnieks būs nobijies, tāpēc attieksmei jābūt īpaši delikātai.

  Jautā veterinārārstam par atkopšanās periodā nepieciešamo barību, papildu vitamīniem un aprūpi. Ja tev rodas jebkādas aizdomas vai neskaidrības par dzīvnieka veselības stāvokli, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu. Pēc tam, kad kaķis ir veiksmīgi atkopies, pilnībā vesels un mundrs, vari viņu laist atpakaļ savā ierastajā vidē (ja, protams, neesat cieši sadraudzējušies), pēc kuras, visticamāk, dzīvnieks būs ļoti noilgojies. Jebkurā gadījumā, uzmanīgi seko līdzi runča dzīvei, jo, kas zina, varbūt viņam atkal būs nepieciešama tava palīdzība. Ja runča saimnieks nebūs īpaši vērīgs, viņš pat varbūt nemaz nepamanīs, ka kaķis piedzīvojis zināmas izmaiņas.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+