• Tautas līdzekļi cīņā pret pelējumu

    Māja
    Elīna Kondrāte
    9. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Pelējums var skart ikvienu mājas nostūri un kaktiņu, turklāt tas pa māju var arī ceļot – ja virtuvē, kurā saimniece ik dienas gatavo, ir laba ventilācija un elpojoši logi, gatavošanas tvaiki kondensāta veidā var nosēsties arī blakus istabās, neapsildītos bēniņos vai priekšnamā. Tāpat pelējums var iemājot arī zem paklāja vai grīdas seguma. Kā no tā tikt vaļā?

    Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva

    Konsultē Arvīds Leimanis, CMB apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu projektēšanas nodaļas vadītājs un Mārtiņš Saško, ECO Forte konsultants.

    Kā cīnīties ar pelējumu?

    Lielākā koncentrācijā pelējums var izraisīt elpceļu slimības un klepu, izsitumus, plaušu slimības, imunitātes samazināšanos, kā arī citas veselības kaites. Jānoskaidro, kas izraisījis pelējumam labvēlīgus apstākļus. Ja pie vainas ir pelējis paklājs vai kāda mēbele, no tās nekavējoties jāatbrīvojas.

    Ja pelējuma veidošanos ierosinājis pārlieku mitrs gaiss vai mitrums, kas sūcas no griestiem vai sienas, jāmēģina to novērst. Ja pelējums ir neliels, to var mēģināt iznīcināt arī paša spēkiem. Drošākais veids būtu pelējumu apstrādāt ar speciāli šim nolūkam paredzētiem fungicīdiem jeb pretsēnīšu šķīdumiem, taču var izmēģināt arī tautas līdzekļus. Ja pelējums jau izpleties, drošākais veids būtu saukt palīgā dezinfekcijas speciālistus, kas pelējumu likvidēs ar profesionāliem līdzekļiem.

    Tautas līdzekļi  cīņā pret pelējumu

    1. Etiķis. Pelējumu var apsmidzināt ar etiķi, tā dezinficējot pelējuma skarto vietu.
    2. Sodas ūdens. Litrā ūdens jāiemaisa ne mazāk kā 10 grami sodas. Pelējuma skarto vietu apstrādā ar sārmaino sodas ūdeni un ļauj tam pastāvēt. Pēc tam virsmu noslauka ar salveti un, lietojot cimdus un respiratoru, nomazgā un ļauj nožūt.
    3. Kvarca lampa. Tā ar UV stariem iznīdē baktērijas.
    4. Tējaskoka vai citronzāles ēteriskā eļļa. uzpilina uz lupatiņas un ierīvē pelējuma skartās vietas. atstāj vairākas stundas nožūt, notīra ar mitru drānu. Vai arī – roku aizsardzībai uzvelk cimdus un pudelē ar smidzinātāju sajauc 20 ml vismaz 90% spirtu ar 5–10 ml ēteriskās eļļas. Apsmidzina pelējuma skarto vietu.

    Ja pelējums jau izpleties, tad gan drošākais veids būtu saukt palīgā dezinfekcijas speciālistus, kas pelējumu likvidēs ar profesionāliem līdzekļiem, kas noteikti būs drošāka metode nekā tautas līdzekļi.

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē