Cik bīstamas ir vēdersāpes, un kā tās atšifrēt? Skaidro dakteris Aleksejs Derovs

Profesors Danilāns reiz teica: «Ja mani mocītu akūtas vēdera sāpes, pat es, profesors, necenstos sev noteikt diagnozi!» Taču mums, kas neesam medicīnas zinātņu doktori un gastroenterologi, reizēm ļoti gribas uzspēlēt dakteros. Izlasi, šī saruna ir par to!
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock

Skaidro
Dr. med. Aleksejs Derovs

•  Gastroenterologs un internists Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ambulatorajā daļā un Veselības centru apvienības poliklīnikā Aura.
•  Specializējies barības vada, kuņģa, aizkuņģa dziedzera, aknu, žultsceļu, tievās un resnās zarnas slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē.
•  Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors.
•  Latvijas Zinātņu padomes eksperts, vairāku profesionālu starptautisko organizāciju nacionālais pārstāvis, ilggadējs Latvijas Gastroenteroloģijas kongresa ar starptautisku dalību organizācijas komitejas loceklis. 
•  Darbojas trijās Pasaules Gastroenteroloģijas organizācijas komitejās, kuras atbild arī par apmācību procesa organizēšanu nozares mācībspēkiem visā pasaulē.

 

– Profesor, kad pirms nākšanas pie jums apvaicāju kolēģes, vai viņām ir kādi jautājumi par vēdersāpēm, meitenes raustīja plecus – nē, neesot! Tā jau ir – jautājumi rodas tad, kad vēdersāpes pēkšņi uznāk. Un tad nevar saprast: kas tieši sāp un cik tas ir nopietni? Kā lai tiek skaidrībā?! 
– Tik vienkāršas atbildes – kas sāp un ko darīt – nebūs. Bet, protams, ka ir atsevišķi zvaniņi, kas palīdz atšifrēt, ar ko konkrētās vēdersāpes varētu draudēt. Es uzsveru vārdu – varētu. Mēs nevaram būt simtprocentīgi droši, iekams cilvēks nav izmeklēts. 

Vispirms jāņem vērā, kur parādās vēdersāpes. Jo vēders mums tomēr ieņem palielu platību – no ribu lokiem līdz pat mazajam iegurnim. Tur izkārtoti vairāki orgāni dažādos stāvos. Ja runājam par augšdaļu, varētu sāpēt gan barības vada beigu posms, gan kuņģis, gan divpadsmitpirkstu zarna, arī aizkuņģa dziedzeris. Labajā flangā – divpadsmitpirkstu zarna, arī citas zarnas, piemēram, resnā, žultspūslis, tāpat var būt sāpīgi procesi, kas saistīti ar žultsceļiem. Ja sāp vēderam pa vidu, problēmas parasti sagādā zarnas, kuņģis un aizkuņģis. Bet, protams, tas ir stipri nosacīti. Kreisajā pusē – barības vada apakšējais gals, nedaudz kuņģis, aizkuņģis, zarnas. Es tagad runāju tikai par gremošanas traktu. Bet ir arī citi orgāni, piemēram, sirds, nieres, sievietēm ginekoloģiskie orgāni, kas arī mēdz izstarot sāpes uz vēderu. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
3.49 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē