• Šobrīd

  weather img

  Rīga -2°C Daļēji saulains, D/DR vējš, 1.54 m/s

  Pavasarī valsts iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām

  Respiratori
  Ziņu aģentūra LETA
  3. novembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pavasarī Latvijas iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām, aģentūrai LETA informēja Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā.

  Šos Jelgavā reģistrētā uzņēmuma Titled respiratorus aizsardzības resors saņēma pavasarī.

  Šodien valdības sēdes slēgtajā daļā ticis skatīts AM informatīvais ziņojums par centralizēti iepirkto individuālo aizsardzības līdzekļu kvalitātes testēšanas rezultātiem. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta sniegto informāciju, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) 9. aprīlī noslēdza divus līgumus ar SIA Titled par respiratoru (KN95) iegādi. Respiratori KN95 ir pielīdzināmi FFP2 respiratoru aizsardzības pakāpei.

  Ņemot vērā aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.

  Vienlaikus ministrija informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.

  Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.

  VAMOIC nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju Central Institute for Labour Protection – National Research Institute, kas atrodas Polijā. Ņemot vērā laboratoriju noslodzi visā Eiropā, pārbaužu rezultāti tika saņemti 28.oktobrī.

  Testos secināts, ka pirmās kravas respiratori atbilst lielākajai daļai kvalitātes prasību FFP2 aizsardzības pakāpei, izņemot divos no desmit paraugiem konstatēta nedaudz pārsniegta gaisa noplūde. Minētā neatbilstība ir ar zemu risku, tādēļ respiratori ir izmantojami.

  Savukārt otrajā kravā piegādātie respiratori nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Ministrijā patlaban nekomentēja kādām prasībām respiratori nav atbilstoši.

  Pirmā līguma ietvaros par 145 000 eiro tika piegādāti 50 000 respiratoru, bet otrajā kravā par 2 898 666 eiro tika saņemti aptuveni 999 500 respiratoru.

  Ņemot vērā šos rezultātus, VAMOIC veic inventarizāciju, lai noskaidrotu, cik daudz respiratoru no otrās Titled kravas ir palikuši noliktavās. Tāpat tiek veikta juridiskā analīze, lai uzņēmumam piemērotu soda sankcijas par piegādes līgumā noteikto kvalitātes kritēriju neizpildīšanu, kā arī pieprasītu minēto respiratoru aizstāšanu ar atbilstošas kvalitātes preci.

  Firmas.lv informācija liecina, ka Titled īpašnieks ir Nauris Grosu. Pērn uzņēmums apgrozīja 624 760 eiro un strādāja ar 34 393 eiro peļņu.

  AM norāda, ka pašlaik ir izveidota individuālo aizsardzības līdzekļu rezerve. Līdz ar to nav tādas situācijas kā pavasarī, kad nebija laika gaidīt testu rezultātus un aizsarglīdzekļi bija jāizdala lietotājiem.

  Lai līdzīgas situācijas neatkārtotos nākotnē, ministrija jautājuma risināšanu par akreditētas laboratorijas izveidošanu Latvijā aktualizēs valdībā.

  Titled īpašnieks aģentūrai LETA sacīja, ka uzņēmums vēl nav saņēmis oficiālu vēstuli par respiratoru neatbilstību, tāpēc neko daudz nevarēšot komentēt.  Tāpat Grosu nevarēja pateikt, kā uzņēmums rīkosies, ja tiks piemērotas soda sankcijas, vai arī pieprasīts piegādātos respiratorus aizstāt ar atbilstošiem. 

  Savukārt vaicāts, vai pavasarī, piegādājot respiratorus, bija pārliecība par to atbilstību prasībām, Grosu atbildēja apstiprinoši, piebilstot, ka ārkārtējās situācijas laikā nācās paļauties uz piegādātāja iesniegtajiem dokumentiem, kā arī laboratorijas slēdzienu.

  «Papildus filtrācijas pārbaudei vēl nosūtījām respiratorus uz laboratoriju Igaunijā, jo Latvijā šādas pārbaudes nav iespējamas. Saņēmām apliecinājumu, ka viss atbilst prasībām. Tagad jāsaprot, kāda būs AM un VAMOIC nostāja, tad arī lemsim, kā rīkoties. Pagaidām ir pārāk maz informācijas,» sacīja Grosu. 

  Jau ziņots, ka, saskaņā ar Ministru kabineta 12. marta rīkojumu VAMOIC sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem pārņēma individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu valsts rezervju pārvaldīšanu un nepieciešamo centralizēto valsts iepirkumu organizēšanu.

  Covid-19 pasaules mēroga pandēmija dažu mēnešu laikā burtiski pārkarsēja individuālās aizsardzības līdzekļu tirgu. Augstā pieprasījuma dēļ apgrūtināta kļuva ne tikai to ražošana, bet arī piegādes.

  Kaut arī AM, pārņemot iepirkumus, akūtāko aizsargmateriālu trūkumu izdevies mazināt, sejas masku un respiratoru piegādes aizvien nav uzskatāmas par simtprocentīgi drošām.

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+