• No bērnības sapņa līdz apbalvojumam «Gada farmaceits»

  Reklāmraksts
  30. novembris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Darbs aptiekā prasa precizitāti, lielu kārtību, iedziļināšanos dažādās situācijās un, pats galvenais, vēlmi un spēju palīdzēt. Daudzi nemaz nezina, ka aptiekās pēc pasūtījuma joprojām tiek gatavotas zāles un citi preparāti, nodrošinot individuālu pieeju ikvienam klientam, un tas farmaceita profesiju padara vēl daudzveidīgāku. Uzzini, kāds ir bijis apbalvojumu “Gada farmaceits 2023” ieguvušās BENU Aptiekas farmaceites Elmas Grīnhofas ceļš uz farmāciju un kāds ir ikdienas darbs farmaceitam ar specialitāti zāļu izgatavošanā.

  Ceļš līdz farmaceita profesijai un zāļu izgatavošanai

  Par profesijas izvēli Elma Grīnhofa bija pārliecināta jau 14 gadu vecumā: «Iespējams, medicīna man ir «asinīs», jo arī mana mamma ir farmaceite, bet vecmamma bija ārste. Kaut arī man ieteica apdomāt citas karjeras iespējas, jo savu izvēli es izdarīju diezgan agrā vecumā, mans lēmums bija nelokāms un ne mirkli to neesmu nožēlojusi.»

  Uz jautājumu, kā viņa nonāca līdz zāļu izgatavošanai BENU Aptiekā, Elma stāsta, ka, studējot Rīgas Stradiņa universitātē, bija studiju kurss «Aptiekas zāļu tehnoloģija» un tieši šajā kursā viņa sapratusi, ka zāļu gatavošana viņu aizrauj. «Man patīk sajūta, ka no daudzām sastāvdaļām ar savām rokām var pagatavot medikamentus, un tas, ka šīs zāles ir palīdzējušas, sniedz lielu gandarījumu. Tā ir individuāla pieeja katram pacientam». Elmai patīk sadarbība ar ārstiem, meklēt informāciju, atrast jaunus priekšrakstus un tos pielāgot pacientam, lai zāles būtu iespējami ērtākas lietošanā un, galvenais, efektīvas.

  Izaicinājumi ikdienas darbā

  Jautāta, kas viņu aizrauj farmaceita darbā, Elma Grīnhofa uzsver, ka tā ir spēja palīdzēt cilvēkiem un tas, ka farmaceita profesija, kā jebkura ar medicīnu saistīta nozare, ir sirdsdarbs – tā ir jāmīl un ir jāvēlas palīdzēt, rast risinājumus un būt empātiskam. «Mani aizrauj farmācijas precizitāte, smalkākās nianses, lietu kārtība un iedziļināšanās dažādās situācijās. Ir jābūt pārliecinātam un atbildīgam par savu darbu un, ja ir kaut mazākās aizdomas, ka kaut kas nav pareizi, jāmeklē informācija, jāveic analīzes, jo no tā ir atkarīga pacienta veselība,» piebilst Elma. Taču kā jau ikvienā darbā, arī farmācijā ir ikdienas izaicinājumi. Farmaceite stāsta, ka visbiežāk tā ir aktīvo vielu nesaderība vai tas, ka šo vielu nav iespējams iestrādāt noteiktā zāļu formā. Ir jābūt pierādījumiem par zāļu stabilitāti, un, ja tādu nav, jāsazinās ar ārstu un kopīgi jāmeklē atbilstošākais risinājums. Tāpat jārīkojas arī, ja ir aktīvo vielu nesaderība. Tādēļ ārsta un farmaceita komunikācijai ir liela nozīme pacienta ārstēšanā.

  Elma stāsta, ka liels izaicinājums ir arī zāļu formas bērniem: «Ja saņemam atgriezenisko saiti, ka zāles darbojas, taču tās nav pārāk garšīgas, jāmeklē piemērotāks suspensijas pamats, jāpievieno papildus garšas slāpētāji, lai atrastu vislabāko attiecību un palielinātu bērna līdzestību. Bērniem domātu zāļu formas nereti arī pagaršojam pašas, lai saprastu, vai tās nav pārlieku rūgtas un ir viegli lietojamas.»

  Apbalvojums «Gada farmaceits 2023»

  3. novembrī Latvijas Farmaceitu biedrības Gada konferences atklāšanā BENU Aptiekas farmaceite Elma Grīnhofa ieguva apbalvojumu «Gada farmaceits 2023» par izciliem profesionāliem sasniegumiem. Farmaceite stāsta, ka, pirmkārt, apbalvojuma saņemšana bija patīkams pārsteigums, jo, darbu darot pēc tīras sirdsapziņas un ar mīlestību, lielākais apbalvojums ir pacienta pateiktais: «Paldies, zāles palīdzēja!». Elma uzsver: «Apbalvojuma saņemšana ir liels gandarījums par to, ka darbu novērtē ne vien pacienti, bet arī kolēģi! Liels paldies viņiem par to! Tā ir motivācija turpināt iesākto un tiekties tikai uz augšu!» Farmaceite uzskata, ka šis apbalvojums ir ne tikai viņas, bet visa BENU Aptiekas kolektīva nopelns, jo tikai kopīgiem spēkiem varam sniegt vislabāko farmaceitisko aprūpi: «Mēs esam kā pulksteņa mehānisms, kur katrai detaļai ir sava nozīme un bez vienas no detaļām pulkstenis nestrādās.»

  Padomi topošajiem farmaceitiem

  Elma stāsta, ka farmaceita profesija ir jāmīl un jājūt, ka tā ir tavējā. Farmaceita profesijas pamatā ir vēlme palīdzēt, spēja pielāgoties, risināt jaunas situācijas, jo darba dienas nekad nemēdz būt vienādas. Farmācija nestāv uz vietas, regulāri tiek atklāts kas jauns, līdz ar to farmaceitam mācīšanās nebeidzas ar studiju pabeigšanu. Jābūt gatavam nepārtraukti pilnveidoties un mācīties. Farmaceite skolēniem iesaka izmantot «Ēnu dienu» piedāvātās iespējas un doties ēnot BENU Aptiekas farmaceitus un farmaceitu asistentus, jo tikai tā var saprast, vai šī profesija tiešām aizrauj. 

  Pēc farmaceita profesijas vienmēr būs pieprasījums. Individuāla pieeja pacientu ārstēšanā kļūst aizvien pieprasītāka, bet zāļu izgatavošanai vēl ir, kur attīstīties un ko atklāt. Runājot par nākotni zāļu gatavošanā, farmaceite stāsta, ka gribētos, lai tiktu ieviestas jaunas tehnoloģijas, lai varētu pagatavot vēl daudzveidīgākas zāļu formas, kas atvieglotu pacientiem medikamentu lietošanu un uzlabotu pacientu līdzestību.

  BENU Aptieka ikvienam interesentam piedāvā iespēju studēt farmāciju. Programmas ietvaros konkursa atlases kārtībā uzvarētājiem tiek nodrošinātas BENU Aptiekas finansētas studijas Rīgas 1. medicīnas koledžā vai Sarkanā Krusta medicīnas koledžā farmaceita asistenta specialitātē un garantēts apmaksāts darbs BENU Aptiekā gan studiju laikā, gan pēc to veiksmīgas pabeigšanas. Par to, kā pieteikties programmai, kā arī par darba iespējām BENU Aptiekās vairāk uzzini: karjera.benu.lv/

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē