• Kā bērnam iemācīt labu uzvedību?

    Bērns
    Kristiāna Kalniņa
    Kristiāna Kalniņa
    13. maijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ansis Klucis
    Ikviens vecāks vēlas, lai viņa bērns uzvedas labi – nekrīt zemē veikalā, nekaujas, neklaigā, ir pieklājīgs, sveicinās… Kā to panākt, skaidro psiholoģe Kristiāna Kalniņa.
    • Lai vecāki sagaidītu no bērna labu uzvedību, svarīgi ir saprast, ko nozīmē laba uzvedība. Patiesībā – neko īpašu, pavisam normālu uzvedību. Piemēram, prast izvairīties no konfliktiem vai tos atrisināt mierīgā sarunu ceļā, palūgt palīdzību pieaugušajiem, kad tas vajadzīgs, ievērot noteikumus un regulēt savas emocijas atbilstoši vecumam.
    • Lai laba uzvedība nostiprinātos kā ieradums un bērns arī ikdienā turpinātu rīkoties tā, kā iemācīts, to svarīgi pastiprināt – pamanīt un darīt zināmu mazajam katru reizi, kad novērojat apgūto uzvedību.
      13.05.2019 10:00Pastāv vairākas iespējas, visvienkāršākā no tām – paslavēt, konkrēti norādot uz to, kas mazajam izdevies labi. Piemēram: «Tev labi izdevās palūgt draugam viņa mašīnu!» Vai arī – bērnam, kuram ir izaicinājums sēdēt mierīgi, klausīties un vērot, kā bērnudārza koncertā dzied citi bērni: «Tev veselas piecas minūtes izdevās sēdēt mierīgi! Malacis!»
    • Vēl viens variants, kā pastiprināt bērna vēlamo uzvedību, – katru reizi, kad mazajam izdodas šī uzvedība, dot nelielu taustāmu apbalvojumu. Tā var būt uzlīme, kāds kārums, sīka rotaļlieta – jebkas, kas bērnam patīk un motivē. Šīs mazās balviņas var krāt, piemēram, līdz četrām, piecām vai sešām – tik, cik bērnam gadu –, un, kad vajadzīgais skaits sakrāts, seko lielāks apbalvojums. Tā var būt kāda kopīga jauka aktivitāte visai ģmenei, piemēram, gājiens uz kino vai kinovakars ar popkornu mājās.
    • Vai bērns nepieradīs pie balvām un labi uzvedīsies tikai tāpēc, ka saņems balvas? Sākumā jā, taču tas arī ir tas, kas vajadzīgs, – šie stimuli mazajam palīdzēs pārvērst nevēlamo uzvedību vēlamajā, kas veidosies kā ieradums, līdz apbalvojumi pamazām kļūs neaktuāli.

    Slavē bērna centienus, ne tikai panākumus

    Kad bērns saņem uzslavas un atzinību par ieguldīto darbu vai neatlaidību, tu parādi, ka novērtē mazo pat tad, ja rezultāts nav perfekts. Piemēram, par uzbūvēto torni labāk paslavē, sakot Lūk, cik pacietīgi tev to izdevās uzbūvēt!, nevis tikai Cik skaists tornis!, kas nedos nekādu pastiprinājumu labai uzvedībai.

    Nesalīdzini ar citiem!

    Nesalīdzini bērnu ar citiem, tikai ar viņa paša uzvedību un sasniegumiem agrāk, norādot, kas konkrēti šoreiz ir uzlabojies. Piemēram, Šodien tu sakārtoji rotaļlietas ātrāk nekā vakar!

    Apbalvo par labu uzvedību

    Apbalvojumu sistēmai jābūt bērnam saprotamai, tādēļ noderēs kalendārs. Norunā ar bērnu, ka ik reizi, kad izdosies norunātā vēlamā uzvedība, ielīmēsi kalendārā uzlīmi vai iespiedīsi zīmodziņu, līdz būs sakrāts noteikts skaits līdz lielajai balvai (tā var būt kārotā rotaļlieta vai, piemēram, brauciens uz zoodārzu vai kino). Taču, ja mazajam kaut kas neizdodas, uzlīmes (punkti) netiek atņemtas, arī mīnusi netiek doti. Svarīgi – vienlaikus trenē tikai vienu uzvedību. Piemēram, ja aktuāli ir iemācīt bērnam pēc ēšanas aiznest šķīvi uz virtuvi, tad apbalvojam mazo tieši par šo uzdevumu, nevis vienlaikus arī par mantu sakārtošanu vai kurpju aizsiešanu pašam. Izvairies no sarežģītām apbalvojumu sistēmām – ja būs par grūtu, tā vienkārši nestrādās.

    Vēlme piesaistīt vecāku uzmanību

    Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc bērni mēdz uzvesties slikti (pārkāpt noteikumus, tīši kaitināt utt.), ir vēlme piesaistīt vecāku uzmanību. Un pieaugušo uzmanība ir bērna vajadzība, nevis iegriba! Uzmanību varam sniegt divējādi – gan tad, kad bērns uzvedas labi, gan tad, kad uzvedas slikti. Tas nozīmē – ik reizi, kad apsaucam, aizrādām vai citādi reaģējam uz sliktu uzvedību, bērns saņem mūsu uzmanību. Ja tie ir vienīgie brīži, kad mazais saņem pieaugušo uzmanību, bērns pie tā pierod un saprot, ka tas ir efektīvs veids. Negatīva uzmanība tomēr ir labāka par nekādu. Tāpēc centies pēc iespējas biežāk pievērst bērnam uzmanību tad, kad viņš dara ko labu. Un, par spīti nogurumam, kaut uz minūti reaģēt tad, kad bērns pats to prasa pozitīvā veidā, piemēram, stāsta par savu no dārziņa atnesto zīmējumu.

    Vai apbalvojumi nav uzpirkšana?

    Nē, tā ir atlīdzība par labi paveiktu darbu, un tas mazajam ir gana grūts – vingrināties prasmēs, kas viņam nepadodas, piemēram, koncerta laikā pasēdēt mierīgi kaut vai piecas minūtes. Tomēr svarīgi apbalvot bērnu tikai pēc vēlamās uzvedības! Nedod bērnam atlīdzību, pirms viņš nav paveicis norunāto, tātad nopelnījis balvu – tad tā tiešām būs piekukuļošana. Zini taču, cik grūti ir atstrādāt, ja avanss jau saņemts. Un ja nu mazais gribēs uzvesties labi tikai tāpēc, lai saņemtu apbalvojumu? Protams, ir svarīgi, lai bērns iemācītos atrast motivāciju kaut ko darīt pats, nevis tikai meklētu ārējus iemeslus. Tāpēc māci bērnu apbalvot arī pašam sevi – augot lielākam, vecāku pastiprinājumi vēlamajai uzvedībai pamazām izzudīs. Reizēm mazais pats var izvēlēties, kādu apbalvojumu grib saņemt. Tā viņš pamazām sāks meklēt vēlamās uzvedības ieguvumus savā dzīvē.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē