Endoskopijā uzrādīta adenoma — iemesls uztraukumam?

Ārstēšana
Ginta Auzniece
19. marts
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Marlon Lara, Unsplash
Pie kāda speciālista vērsties, ja nesaproti savus endoskopijas rezultātus? Vai resnās zarnas adenoma prasa steidzamu medicīnisku iejaukšanos? Konsultē Ilze Kikuste, gastroenteroloģe endoskopiste gremošanas slimību centrā Gastro.

Lasītājas jautājums: «Man ir 79 gadi. Pagājušajā gadā biju uz endoskopiju. Atbildē rakstīts: «Sigmas zarnā saskatāmi sīki divertikuli, uzreiz aiz rektosigmoidālās krokas saskatāms adenoma­tozas struktūras veidojums uz kājiņas līdz 1,0 cm diamet­rā, kurš tika noņemts. Taisnās zarnas gļotāda tīra, elastīga, bez nozīmīgas patoloģijas. Hemoroidālā pinuma zona hipervaskularizēta, tajā saskatāmi II pakāpes pilnasi­ņoti hemoroidālie spilveni bez prolabēšanas anālajā kanālā. Slēdziens: sigmas zarnas tubu­lārā adenoma, sigmas zarnas divertikuli, nekomplicēti iekšējie hemoroīdi. Diagnozes: D12.5, K62.1, K57.3, K64.1. Makroskopija audu frag­mentiem līdz 0,5 cm (A1–3). Mikroskopija: hiperplaziogēni izmainīta resnās zarnas gļot­āda ar tubulārām struktūrām, kas segtas ar augstu cilindris­ku epitēliju, hiperhromiem kodoliem, perēkļainu vieglas pakāpes šūnu displāziju. Stromā neliels iekaisuma infiltrāts. Slēdziens: resnās zarnas (sigmas) tubulāra ade­noma.» Pie kāda speciālista man ar šo atbildi vērsties un cik steidzami?» Ar cieņu Valda

Atbild daktere Kikuste:

Vispirms gribu nomierināt, ka nekas bīstams izmeklējumā nav atrasts un nav pa galvu pa kaklu jādodas pie ārsta. Paskaidrošu…

Kas ir endoskopijā minētā sigma? Sigma ir tā pati resnā zarna (nosaukums latīņu valodā), un divertikuli (atbilst diagnozes kodam K57.3), kas tajā atrasti, ir kabatiņas resnās zarnas gļotādā. Ja tās neiekaist, nerada sūdzī­bas (piemēram, sāpes vēderā, traucēta vēdera izeja), tad nekas sevišķs ar šīm kabatiņām nav jādara. Galvenais – sekot līdzi, lai nebūtu aizcietējumu, lai vēdera izeja ir regulāra un mīksta.

Savukārt adenomatozas struktūras veidojums uz kājiņas ir polips (tam atbilst diagnozes kods D12.5 un K62.1). Ļoti labi, ka ārsts, kurš veica tev izmek­lējumu, ir polipu noņēmis, lai tas neprogresētu, un pārbaude mikroskopiski apliecina – tas ir bijis absolūti labdabīgs.

Tubulāra adenoma ir viens no biežāk sastopamajiem labdabīgajiem zarnu gļotādas polipu veidiem.

Ļoti labi, ka izmeklējuma ap­rakstā arī norādīts, cik liels bijis polips, jo no polipu izmēra lielā mērā atkarīgs arī tas, cik bieži nepieciešama tālākā kontrole šai vietai. Viens veidojums, kas ir līdz 1 centimetram diametrā, skaitās zema riska, tāpēc, ja vien nav citu sūdzību un problēmu, kontrole ar endoskopiju pat nav nepieciešama. Citādi ir, ja adeno­mas ir trīs un vairāk, turklāt lielā­kas par 1 centimetru – tad gan ir lielāks risks, ka varētu parādīties citi tādi paši veidojumi, tāpēc kontroles izmeklējums būtu nepieciešams pēc trim gadiem. Tavā situācijā – satraukumam nav iemesla!

Kā jāārstē endoskopijā atklātie hemoroīdi? Kas attiecas uz hemoroīdiem, ko apzīmē ar diagnozes kodu K62.1… Tie šobrīd nav iekaisuši, tāpēc arī ar tiem nekas īpašs nav jādara. Citādi būtu jārīko­jas, ja hemoroīdi sāktu sāpēt, parādītos asiņošana pie vēdera izejas – tādā gadījumā ieteiktu tev konsultēties ar proktologu, tas ir ārsts, kas specializējas tieši hemoroīdu ārstēšanā.

Kā būtu vispareizāk rīkoties ar edoskopijā saņemtajiem rezultātiem?

Vēl kas – mēs, dakteri, ārstējam cilvēku, nevis izmeklējuma slēdzienus, bet, tā kā tu neesi vēstulē minējusi neko par savām sajūtām, man ir grūti spriest, vai izmeklējumā atrastais tavu dzīvi un pašsajūtu kaut kā iespaido. Es tev, Valda, ieteiktu aiznest izmek­lējuma rezultātus ģimenes ārstam un apspriesties ar viņu par to, kā tu jūties. Ja viss kārtībā un tev nav nekādu sūdzību par savu veselību, tad šobrīd tiešām nekas speciāls nav jādara, bet jādzīvo tik nost! Ja pašsajūta šobrīd ir laba, vēstulē aprakstītā situācija nav steidzama vai nopietni bīstama.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+