• Šobrīd

  weather img

  Rīga +19°C Skaidrs, R/ZR vējš, 2.06 m/s

  Dziesmu svētkos netiks izpildīta Zigmara Liepiņa dziesma «Svētī debesīs šo zemi»

  Dziesmu svētki
  Ziņu aģentūra LETA
  23. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Ieva Andersone
  Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā netiks izpildīta komponista Zigmara Liepiņa dziesma «Svētī debesīs šo zemi», šodien preses konferencē norādīja mākslinieks.

  Dziesmas atsevišķu daļu autors ir arī dziesminieks Kaspars Dimiters, kurš jau kādu laiku izrāda prokremlisku pozīciju, kas Liepiņam nav pieņemama. Tāpēc lemts atsaukt dziesmu no Dziesmu un deju svētku repertuāra.

  Liepiņš skaidroja, ka gada sākumā Dimiters viņam bija atsūtījis saiti uz savu dziesmu krievu valodā, kas komponistu nepatīkami pārsteigusi. Liepiņš dziesminieku lūdzis tādus savienojumus viņam vairs nesūtīt, tomēr lieta esot progresējusi līdz tam, ka Dimiters 5. jūnijā pie savas mātes Vijas Artmanes kapa ieplānojis albuma atvēršanu.

  «Viņš [Dimiters] ir nodevis Latviju, šo valsti un tās idejas. Nezinu, vai viņš kādreiz ir bijis patriots, bet šodienas izteiksmē es viņu varētu nosaukt par putriotu. Vai nu tas ir viņam vien zināms biznesa projekts, vai nu tā ir totāla kursa maiņa attiecībā pret savu valsti. Tas ir nepieņemami,» uzsvēra komponists.

  Liepiņš arī uzsvēra, ka pēc Dimitera aktivitātēm nav iespējams ar viņu atrasties «uz vieniem skatuves dēļiem», jo Dziesmu un deju svētkos ir pieņemts, ka pēc dziesmas izpildīšanas tiek izsaukts arī autors.

  Latvijas Nacionālā kultūras centra Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanas un attīstības nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna žurnālistiem norādīja, ka noslēguma koncerta «Kopā augšup» mākslinieciskā komanda ciena komponista izvēli un patlaban tiek meklēta cita dziesma, ko izpildīt noslēguma koncertā. Plānots, ka šajā nedēļā tiks paziņots, kādu dziesmu kori izpildīs.

  Liepiņš žurnālistus iepazīstināja ar dziesmas «Svētī debesīs šo zemi». Sākotnēji dziesmas nosaukums bija «Dun zvani» un dziesmas teksta autore bija Gunta Šnipke. Dziesma pirmatskaņojumu piedzīvoja 2008. gada uzvedumā «Kapteiņa stāsti». Dziesmā «Dun zvani» Liepiņš izmantoja fragmentu no valsts himnas.

  Savukārt 2009. gadā pirmizrādi Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Liepiņa un Dimitera muzikālā drāma «Vadonis», kurā komponists lēma iekļaut dziesmas «Dun zvani» fragmentu. Šajā iestudējumā dziesma iegūst nosaukumu «Svētī debesīs šo zemi».

  Diriģents Gido Kokars iecienīja šo fragmentu un vērsās pie komponista. Brāļu Kokaru 2012. gada koncertam netika rakstīta pilnīgi oriģināldziesma. Tika izpildīta dziesma ar nosaukumu «Svētī debesīs šo zemi».

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+