Produkti, kas satur daudz piesātināto tauku un transtaukskābju, ir: trekns piens, baltā šokolāde, kūkas, pudiņi un biskvīti; cepti ēdieni; frī kartupeļi un pīrāgi; trekna gaļa; apstrādāta gaļa, piemēram, cīsiņi un burgeri; sviests, margarīns, zosu tauki un nieru tauki; kokosriekstu eļļa, palmu eļļa un kokosriekstu krēms; pilnpiena produkti, piemēram, krējums, piens, jogurts un siers.
Ir vairāki veidi, kā iespējams samazināt holesterīna līmeni un līdz ar to arī insulta risku, labvēlīgi iedarbojoties arī uz citiem insulta riska faktoriem. Lūk, daži ieteikumi!
- Palielināt šķiedrvielu daudzumu uzturā – ēdot vairāk augļus, dārzeņus un pupas, samazinās ZBL holesterīna līmenis.
- Palielināt omega 3 taukskābju līmeni uzturā – vismaz viena porcija treknu zivju vai sēklu, kas satur omega 3 taukskābes, var paaugstināt augsta blīvuma (ABL) holesterīna līmeni un palīdzēt organismam atbrīvoties no ZBL holesterīna.
- Regulāra fiziskā aktivitāte ir viens no labākajiem veidiem, kā samazināt kopējo holesterīna līmeni, ZBL holesterīnu un triglicerīdu līmeni organismā.
- Svara samazināšana līdz normālam ir vislabākais veids, kā pazemināt sliktā holesterīna līmeni.
- Smēķēšana nelabvēlīgi iedarbojas uz dažādiem dabiskiem ķermeņa procesiem un ir saistīta ar paaugstinātu holesterīna līmeni, tāpēc tā jāatmet.
- Ja holesterīna līmeni nav iespējams ietekmēt ar dzīvesveida izmaiņām, vai arī vienlaikus pastāv vairāki insulta riska faktori, ārsts var ieteikt lietot holesterīna līmeni samazinošus medikamentus.
Projektu «Ziņas senioriem» finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par «Ziņas senioriem» saturu atbild Žurnāls Santa.