Mohammadi vārdā balvu saņēma viņas bērni – 17 gadus vecie dvīņi, kas nolasīja mātes sacerēto runu.
51 gadu vecā Mohammadi atrodas cietumā Irānā, kur viņa pieteikusi trīs dienu badastreiku. Viņas bērni kopā ar vīru dzīvo Parīzē.
Mohammadi ir Irānas aktīviste un Cilvēktiesību aizstāvju centra vadītāja vietniece, kuru dibinājusi 2003.gada Nobela miera prēmijas laureāte irāniete Širina Ebadi. Kopš 2011.gada Mohammadi ir piespriesti vairāki cietumsodi. Pašlaik viņa atrodas cietumā par «propagandas izplatīšanu».
Citi lasa
Savā runā viņa pauda cerību, ka gods, kas viņai parādīts ar Nobela Miera prēmiju, palīdzēs Irānā stiprināt aktīvistu kustību, kas cīnās par tiesībām un taisnīgu attieksmi no valdības puses.
«Es esmu irāniete, lepna un cienījama locekle civilizācijā, kas pašlaik atrodas despotiskas reliģiskas valdības apspiestībā. Es esmu ieslodzīta sieviete, kura, pārciešot dziļas un dvēseli plosošas ciešanas, ko radījušas brīvības, vienlīdzības un demokrātijas trūkums, ir apzinājusies savas eksistences nepieciešamību un atradusi ticību,» norādīja Mohammadi.
Nobela Miera prēmija Mohammadi tika piešķirta «par viņas cīņu pret sieviešu apspiešanu Irānā un cīņu par cilvēktiesību un brīvības veicināšanu visiem».
Nobela prēmijas literatūrā, medicīnā, fizikā, ķīmijā un ekonomikā šodien tiks pasniegtas atsevišķā ceremonijā Stokholmā.
Zviedru fiziķis Alfrēds Nobels 1896.gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968.gadā nodibināja Zviedrijas centrālā banka. Nodibinot savā vārdā nosauktās prēmijas, Nobels vēlējās kaut nedaudz mazināt ļaunumu, ko nodarījis viņa izgudrotais dinamīts. Prēmijas tiek izmaksātas no procentiem, kurus ienes Nobela mantojumā atstātais kapitāls.
Prēmijas tiek pasniegtas 10.decembrī, kas ir balvas dibinātāja Alfrēda Nobela nāves gadadiena. Prestižā Nobela Miera prēmija saskaņā ar Nobela vēlmēm tiek pasniegta Oslo, bet pārējās balvas tradicionāli tiek pasniegtas ceremonijā Stokholmā.