Bioefekta līdzekļi – veselīgai augsnei un labai ražai

Reklāmraksts
29. marts
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Sabiedrība Bioefekts jau gandrīz 30 gadu izstrādā un ražo mikroorganismus saturošus līdzekļus. Tie dabiski uzlabo un atjauno augsni, kā arī apgādā augus ar barības vielām. Šie preparāti ir lieliska izvēle ikvienam, kas savā dārzā un laukā vēlas saimniekot ekoloģiski, neizmantojot sintētiski radītos līdzekļus.

Stāsta JĀNIS KETERLIŅŠ, sabiedrības Bioefekts vadītājs

Mikrobioloģiskie preparāti nepiesārņo, bet bagātina augsni, stabilizējot tās mikrofloru. Mikroorganismi ir visur, un to ir ļoti daudz, tajā skaitā augsnē. Vienā saujā augsnes mikroorganismu ir vairāk nekā cilvēku uz planētas, tāpēc laiks apzināt un novērtēt to spēkus. Augsnes labie mikroorganismi spēj producēt vielas, kas regulē augu augšanu un attīstību, kā arī veicina augu sakņu sistēmas attīstību. Tie palielina iespēju attīstīties novājinātām sēklām un augiem, uzlabo barības vielu un ūdens uzņemšanu. Šie organismi nekaitē ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem, arī bitēm ne, un ir atļauti bioloģiskajā ražošanas sistēmā. Mūsu sabiedrības Bioefekts unikalitāte slēpjas tajā, ka visi mikroorganismi izdalīti no Latvijas augsnes – tātad vietējie, kas jau tūkstoš gadu ģenētiski pielāgojušies Latvijas klimatam, augsnei un apstākļiem.

Nav noslēpums, ka katrs augs piesaista sava veida baktērijas un katrs mikroorganisms veic savu funkciju. Tāpēc arī cilvēki maina augus, necenšoties audzēt monokultūru, jo tā izjauc dažādību. Tur, kur ir augs, vienmēr ir arī noteiktas baktērijas un mikroorganismi. Dabā iekārtots tā, ka sliktie organismi jeb patogēnās baktērijas parasti ir dzīvotspējīgākas nekā labās. Tāpēc vajadzīgas labās baktērijas, kas saregulē visu saimniecību vai vismaz uzsāk cīņu ar sliktajām baktērijām. Bioefekta ražotās baktērijas ir pārbaudītas gan laboratorijās, gan izmēģinājumos un praksē un pierādījušas savu efektivitāti. Pēc to lietošanas augsne ir veselīgāka un novērojams ražas pieaugums – vidējais ražas pieaugums visām kultūrām ir padsmit procentu. Tas ir daudz, ja rēķina finansiāli.

Visi mūsu produkti ir dabīgi un ekoloģiski. Tāpēc nevajag baidīties, ka, tos lietojot, nodarīs kādu kaitējumu sev, dārzeņiem vai augiem. Baktērijas ir nekaitīgas, tās nav arī ģenētiski modificētas, bet izaug kolbās, brīvībā, un to dabīgā vieta ir augsne. Pieejami triju veidu preparāti: šķidrā formā, ko lieto, atšķaidot ar ūdeni; mitrā formā, kas jāizlieto apmēram gada laikā, un sausā formā jeb 100 gramu paciņās.

Lieto tagad, pavasarī!

Trihodermīns

Šī ziema atšķīrās no visām iepriekšējām – faktiski šogad augsne tā īsti neaizgāja gulēt. Šādā āra temperatūrā mostas arī mikroorganismi. Daudzās siltumnīcās, kur citus gadus bija miers, šogad iemeties kas līdzīgs puvei – visa siltumnīca zaļa. Šajā situācijā līdzēs Trihodermīns, kas satur dzīvas trihodermu ģints mikroskopisko sēņu šūnas. Trihodermas savā ziņā ir kanibāli – tās apēd citas sēnes. Līdz ar to tās ir unikālas, jo iznīcina un ierobežo sliktās sēnes jeb patogēnus.

Trihodermīns nodrošina arī izcilu profilaktisku iedarbību un atveseļo augsni, tāpēc to ieteicams lietot profilaksei, kad redzamu problēmu augsnei nav. Pēc tam būs gan veselīgāka augsne, gan lielāka raža. Mums ir daudz piemēru, kad bijusi piesārņota un slikta augsne, bet, regulāri lietojot Trihodermīnu un vienlaikus saudzīgi saimniekojot, augsnes rādītāji uzlabojas. Pat ja augsnē it kā nekā slikta nav, pavasarī to vajadzētu aplaistīt ar Trihodermīnu, jo tā būs sava veida apdrošināšana.

Trihodermīns veicina sēklu dīgšanu, augu augšanu, uzlabo augu pārziemošanu un mazina slimošanu. Parasti pirms sēšanas graudus kodina, diemžēl visbiežāk ar ķīmiju, lai apkarotu patogēnās sēnes un nebūtu pelējuma un puves. Taču rezultāti ir daudz labāki, ja graudus apstrādā ar Trihodermīnu, jo tas iedarbojas gandrīz uz visu un ierobežo vismaz
26 augu slimības, piemēram, graudaugu sakņu puvi, graudzāļu miltrasu, tomātu brūno puvi un daudzas citas. Piemēram, zemenēm bieži uzbrūk slimības, tad lieliski noder Trihodermīns vai speciālais mikroorganismu maisījums Zemenēm – tajā pievienota vēl viena unikāla baktērija, kas spēj ierobežot kaitīgo organismu uzbrukumus. Drastiski skanēs, bet baktērija ir dzīva būtne, kas kaut ko ēd un kaut ko izdala. Šī izdala kristāliskus proteīnus, kas ļoti garšo kāpuriem, – tie tos saēdas, un tiem bloķējas vai pārplīst vidus zarna… Tiesa, tas darbojas tikai uz kāpuriem, jo citus kukaiņus, piemēram, mārītes, šis proteīns neinteresē.

Trihodermīns ir piemērots dažādiem augsnes tipiem un dažādiem kultūraugiem. Trihodermīnu (arī citus mikroorganismus) vislabāk sākt lietot, tiklīdz ārā augsnē ir plus pieci un vairāk grādu. 

Trihodermīns nopērkams mitrā un sausā veidā. To šķaida ar ūdeni proporcijā līdz viens pret desmit. Taču, jo koncentrētāks, jo vairāk miljardu mikroorganismu ielaidīs, jo tie būs stiprāki un tiem būs vieglāk konkurēt ar kaitīgajiem mikroorganismiem.

Vitmīns  

Šis ir īstais pavasara produkts! Vitamīnu lieto sēklu diedzēšanai un augu apsakņošanai, tas dabiski stimulē un stabilizē augu attīstību. Vitmīns satur dažādu augsnes mikroorganismu izdalītus augiem labvēlīgus vielmaiņas produktus: auksīnus, citokinīnus, giberelīnus, aminoskābes un citus.

Ar Vitmīnu apstrādā dеkoratīvos augus, dārzеņus, kartupеļus un graudaugus, to izmanto gan siltumnīсā, gan atklātā laukā. Īpaši ieteicams lēni, grūti dīgstošu sēklu apstrādei, retu vai vērtīgu augu kultūru un ārstniecības augu audzēšanā. Ar Vitmīnu apstrādātām sēklām un augiеm paliеlinās šūnapvalku сaurlaidība, kā rеzultātā paātrinās sēklu dīgšana, spraudeņu apsakņošanās, lapu un stublāja augšana, ražas iеnākšanās, līdz 60% palielinās sakņu svars. Tas stimulē arī augu izturību prеt patogēniem. Dažkārt šo līdzekli var izmantot profilaksei, kad augs ir saguris, jo Vitmīns palīdz arī atkopties. Lai sekmētu jaunstādu ieaugšanu klajā laukā, sauso preparātu sajauc ar kūdru un pirms stādīšanas iekaisa vadziņās.

Vitmīns nopērkams divās formās: šķidrā un sausā. Sēklu apstrādеi izmanto nеatšķaidītu prеparātu. Augsnеs, stādāmā materiāla, spraudеņu apstrādеi, kā arī augu apsmidzināšanai izmanto atšķaidītu šķidro prеparātu: 100 mililitrus uz 10 litriem ūdеns.

Biokompostētājs

Savai komposta kaudzei uzmanība jāpievērš laikus, to uzrušinot un ieliekot baktērijas, kas noārda celulozi. Biokompostētājs sadala skaidas, sīki sakapātus zarus, koku lapas un mājsaimniecības organiskos atkritumus. Lai veicinātu komposta sadalīšanos, to ieteicams pievienot komposta kaudzei vairākkārt. Preparātu var atšķaidīt ar ūdeni un aplaistīt, var izmantot jau gatavo, mitro produktu. Ja kāds savu komposta kaudzi vēl nav aprūpējis, līdz pavasara darbiem to var paspēt. Jo ar kompostu jābūt uzmanīgam – par ātru ieliekot to dārzā, kad vēl notiek sadalīšanās process, patērējas slāpeklis, tādējādi mēs to atņemam augam. Jo pirmie vienmēr paēd mikroorganismi un tikai tad tiek augiem. Tāpēc komposts līdz galam jāsadala, lai pēc tam to pareizi iestrādātu siltumnīcā.

Biomikss

Biomikss ir komplekss mikroorganismu maisījums, kas mazina slimību izraisītāju skaitu, paātrina augu augšanu, veicina ziedēšanu un ražas nobriešanu, uzlabo augsnes struktūru un barības elementu uzņemšanu augos. Biomikss var paaugstināt ražību pat par 50%. Izvēloties piemērotu lietošanas formu, izmantojams visām kultūrām: lauka un siltumnīcu dārzeņiem, kartupeļiem, garšaugiem, zemenēm, augļu kokiem, ogulājiem, krāšņumaugiem, profilaksei. Maisījumu iestrādā augsnē 5–10 centimetrus dziļi pirms sējas vai stādīšanas, kā arī izmanto stādot un pārstādot.

Tie, kam nav dārza, bet ir balkona augi vai puķupodi, jāatceras, ka pods ir slēgta vieta, – dabā viss nāk un iet, un mainās, bet podā tā nenotiek. Tāpēc arī podā zeme jāsakārto, un šim nolūkam var izvēlēties kādu no mikroorganismu kokteiļiem, kas paredzēti balkona puķēm, telpaugiem.

Kas ir Bioefekts?

Lai gan sabiedrība Bioefekts reģistrēta 1993. gadā, uzņēmumam ir sena vēsture. Tā sākas jau pirmās Latvijas neatkarības laikā, kad kopā ar vācu un angļu zinātniekiem tika uzsākta Latvijas augsnes mikroorganismu un baktēriju zinātniskā izpēte un izveidota kolekcija. Bioefekta kolekcija, šķiet, ir lielākā Eiropā – tajā ir 156 augsnes baktērijas, no kurām pašlaik ražošanā izmanto 22. Padomju gados šī joma nevienu neinteresēja, bet, kad Latvija atjaunoja neatkarību, universitātei vairs nebija naudas ne pētījumiem, ne kolekcijas uzturēšanai. Tad mikrobioloģe, zinātniece Dr. Anita Lielpētere ņēma šo lietu savās rokās, nodibināja uzņēmumu un sāka ražot pirmos augsnes uzlabotājus. Pirmsākumos tā vairāk bija mājražošana ar pāris darbiniekiem un trim produktiem. Pirmie bija nitrogīna produkti un Trihodermīns, kas joprojām ir visefektīvākais un visvairāk pieprasītais produkts. Tā kā pieprasījums auga, radās arī citi produkti, piemēram, mikroorganismu kokteiļi ar konkrētajam augam visvairāk nepieciešamajām baktērijām. Kad Anita Lielpētere devās pelnītā atpūtā, uzņēmumam 2018. gada sākumā mainījās saimnieki. Pa šo laiku produktu klāsts papildināts vēl par pieciem produktiem, un šobrīd uzņēmums arvien attīstās un paplašinās. Drīzumā Bioefekta produktus varēs iegādāties ne tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, bet arī Zviedrijā, Čehijā, Polijā, Slovākijā, kur līdzīgu konkurentu ar šādu produkciju un tik plašu sortimentu nav. Tāpēc latviešiem jābūt lepniem, ka šādi preparāti viņiem bija pieejami jau vakar, ir pieejami šodien un būs arī rīt.

Kur iegādāties? Bioefekta līdzekļus var iegādāties saimniecības un būvniecības preču veikalā Depo, Kurši, K-Senukai,
lielākos un mazākos dārzkopības veikalos, arī reģionos. Tālrunis konsultācijām: 27774433, vairāk informācijas www.bioefekts.lv .

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+