No augu ziedputekšņu izraisītas alerģijas cieš gandrīz katrs trešais pilsētnieks. Ar ziedputekšņu alerģiju jeb polinozi cilvēki parasti sāk slimot jau bērnībā, vissmagāk no tās cieš 25–30 gadu vecumā, bet pusmūžā simptomi samazinās vai pat var izzust. Īpaši bieži alerģiju izraisa bērzu, alkšņu un lazdu ziedputekšņi. Ziedputekšņu izraisītās iesnas nedrīkst atstāt bez ievērības, jo statistika liecina, ka 40 % pacientu ar alerģisko rinītu pakāpeniski attīstās bronhiālā astma.
Ziedputekšņu alerģijas biežākās izpausmes ir iesnas (alerģiskais rinīts), aizlikts deguns, šķaudīšana, acu graušana, asarošana, var būt arī klepus un apgrūtināta elpošana. Jo augstāka ziedputekšņu koncentrācija gaisā, jo stiprākas būs alerģijas izpausmes. Alerģijas simptomi pastiprinās arī sausā, karstā un vējainā laikā, turklāt pilsētā tie ir vairāk izteikti nekā laukos, jo savienojumā ar dūmiem un izplūdes gāzēm putekšņi kļūst īpaši agresīvi. Savukārt mājas putekļu ērcīte var izraisīt pastāvīgu alerģiju. Bieži aizmirstam, ka putekļu ērcītes ir pirmais elpošanas ceļu alerģiju cēlonis visā pasaulē, izraisot 20 % no alerģiskā rinīta. Šī ir smaga veselības problēma, kas cieši saistīta ar pieaugošo astmas risku.
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi, ka, piemērojot alergēnu specifisko imūnterapiju, var ārstēt alerģisko rinītu un alerģisko astmu, kurus izraisa mājas putekļu ērcītes, ziedputekšņi, pelējuma sēnītes un dzīvnieku blaugznas. Alergēnu specifiskā imūnterapija ir vienīgais ārstēšanas veids, kas iedarbojas uz alerģijas rašanās cēloņiem. Beidzoties ārstēšanas kursam, ir jūtama ilgtermiņa iedarbība
Neatkarīgi no imūnterapijas veida tā atvieglo alerģijas simptomus jau pirmajā pusgadā pēc ārstēšanas uzsākšanas. Sākumā preparāts tiek lietots, pakāpeniski palielinot tā devu. Pēc tam lietošanu turpina ar nemainīgu uzturošo devu. Izvēloties imūnterapiju, ļoti svarīgi ir precīzi ievērot ārsta norādījumus. Vidēji terapijas ilgums būs 3–5 gadi. Pareizi lietojot, alergēnu imūnterapijas efekts saglabājas arī pēc preparāta lietošanas beigām – simptomi samazinās vai pat izzūd. Dažādos medicīniskās literatūras avotos norādīta 70–85 % efektivitāte, un tas ir daudz.
Veic AllergyChip testu, kurš nosaka jutību pret 98 alergēniem!
Alergēnu imūnterapijas galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar pretalerģijas medikamentiem ir tāda, ka jau pat pirmajā ārstēšanas gadā samazinās alerģijas izpausmes un nepieciešamība lietot pretalerģijas medikamentus. Terapijas mērķis ir samazināt cilvēka jutīgumu pret alergēnu, pakāpeniski mainot organisma imūnsistēmas atbildi un nodrošinot noturību pret alergēnu – organismu pakāpeniski pieradinot pie alergēna, ko tas nepanes. Piemēram, ja alerģiju izraisa putekļu ērcīte vai ziedputekšņi, pacients ilgstoši saņem preparātu, kas organismu pakāpeniski pieradina pie šiem alergēniem. Svarīgi, ka terapiju piemeklē katram pacientam individuāli. Visiem alergēnu specifiskās terapijas veidiem var būt blakusparādības. No tām nevar izvairīties, jo cilvēks noteiktās devās saņem to, ko viņš nepanes. Sākot terapiju, ārsts parasti to izskaidro un pastāsta, kā rīkoties.
Vienības gatvē 51, Rīga
Brīvības gatvē 410, Rīga
Reģistratūra: +371 25 727 676