• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C Mākoņains, DR vējš, 5.14 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Monolītā, cietā, irdenā vai betona segums… Kādus celiņus izveidot sētā?

  Dārza dizains
  Dace Zitmane
  28. aprīlis, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: No izdevniecības arhīva
  Viens no piemājas teritorijas un dārza ainavas elementiem ir celiņi, taciņas un laukumi. To tīklojums kļūst pašsaprotams, kad ir izveidots pēc pārdomāta plāna un pārvietošanās nesagādā neērtības.
  Nākamais: Monolītais segums

  Pretējas sajūtas raisīsies, ja nebūs ņemtas vērā lietotāju vajadzības vai celiņu loģiskas proporcijas un izvietojums attiecībā pret māju, teritoriju un ainavu. Šajā rakstā atradīsiet vairākus būtiskus orientierus piemājas celiņu un taciņu izveidei Latvijas lauku sētā.

  Pirms celiņu izbūves, svarīgi saprast, vai tie pagalmā ieplānoti visos galvenajos kustības virzienos un nodrošina pārvietošanos uz biežāk lietotajām sētas vietām: saimniecības māju, malkas šķūnīti, atkritumu novietni, no stāvvietas uz māju utt. Tikpat svarīgi, lai celiņu nav par daudz un ar nepamatoti izveidotu segumu, kas var radīt haotisku un nospiedošu efektu. Vislabāk celiņu nepieciešamību un lomu varēsiet novērtēt, dzīvojot uz vietas un ikdienā pavērojot visu ģimenes locekļu gaitas un vajadzības. Kad tas būs apzināts, kustību virzienus un tīklojumu ieteicams arī uzzīmēt plānā, lai vizuāli pārliecinātos par to lietderību.

  Plānojot celiņu un ceļu platumus, svarīgi ņemt vērā ārtelpas proporcijas, lai ceļi nav pārāk sīki, vai – tieši pretēji – pārāk smagnēji.

  Tāpat svarīgi noformulēt, kāda ir katra paredzētā celiņa loma dārza ainavas plānā un koncepcijā. Vai tas pildīs primārā celiņa uzdevumu un noteiks dārza izkārtojumu un struktūru vai tomēr tiks lietots salīdzinoši reti ar mērķi nokļūt kādā īpašā un skatieniem aizsegtā dārza telpā?

  Vērts padomāt arī par izvēlētā risinājuma estētiski emocionālo raksturu. Piemēram, izvēloties ģeometriskas formas ceļus un laukumus, iegūsiet vairāk formālu un strukturētu stilu, bet ar organiskiem locījumiem radīsiet romantisku un noslēpumainu dārza sajūtu.

  Ērtam un komfortablam ceļu un laukumu lietojumam ņemiet vērā šādus parametrus:

  • Vienam gājējam minimālais celiņa platums ir 60 cm.
  • Autotransportam minimālais ceļa platums 2,5–3 m.
  • Vienas automašīnas novietošanai jāparedz 15 m2 liels laukums.
  • Vieglās automašīnas griešanās rādiuss ir 6 m.

  Lai izvairītos no liekām izmaksām un kļūdām, apziniet atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

  • Cik lielā mērā seguma materiāls atbildīs dārza un mājas stilam?
  • Kāds ir plānotais lietošanas veids – kājāmgājējiem vai autotransportam?
  • Kāda ir izvēlētā seguma lietošanas intensitāte? Klājeniskais segums nepieciešams, ja plānojat to izmantot vismaz vienu reizi dienā.
  • Vai paredzēts pārvietoties tikai ar vieglo auto vai plānota arī piebrauktuve atkritumu izvešanas transportam?
  • Kāda ir seguma ūdens caurlaidība, lai mazinātu liekā mitruma uzkrāšanos riskus lietus laikā?
  • Kā plānota seguma apkope ziemas un sniega laikā?

  Pareizā seguma izvēle

  Līdz ar dabiskās ainavas atgriešanos dārzu modē arī ceļu segumu būvniecībā aktuāli kļuvuši dabā satopamie un iegūstamie materiāli – grants, oļi, koks, kas iepriecina ar dabisku tekstūru un krāsu gammu. Latvijas dārzos gan nopietni jāpārdomā minēto segumu izvēle, jo mūsu mainīgie laikapstākļi varētu samazināt šo materiālu lietošanas mūžu.

  Ceļu un laukumu seguma materiālus var iedalīt četrās grupās, turklāt tie ir savstarpēji kombinējami, ļaujot iegūt oriģinālus, individuālus dārza dizaina risinājumus.

  Raksta turpinājumā lasiet par katru no seguma veidiem!

  Nākamā lapa

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+