• Šobrīd

  weather img

  Rīga -12°C

  Tavs uzticamais atbalsts

  Kas jāzina par savu kredītreitingu — kā tas veidojas un kā to nesabojāt?

  Finanses
  Klubs
  Klubs
  20. novembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Lielākā daļa sabiedrības par savu kredītreitingu sāk domāt brīdī, kad ir nepieciešams aizdevums. Ņemot vērā, ka katra mūsu saistība ietekmē kredītreitingu, un tas ir aktuāls ne tikai aizdevuma saņemšanai, ir vērtīgi zināt, kā tas veidojas un kā to nesabojāt vai pat uzlabot.

  Lai saprastu kredītreitingu, jāzina, kā tas tiek aprēķināts. Tas nav noslēpums. Kredītreitingu veido maksājumu disciplīna un kredītu vēsture, aizdevumu kopējā summa, ienākumi un to caurspīdīgums, kā arī brīvo naudas līdzekļu apjoms.

  Labs kredītreitings parasti nozīmē ne vien iespēju saņemt aizdevumu, bet arī zemākas procentu likmes. Kredītreitingu izmanto ne tikai bankas, pieņemot lēmumus par aizdevuma piešķiršanu, bet arī citi uzņēmumi, lai vērtētu, cik uzticams un apzinīgs maksātājs būsiet.

  Uz jautājumiem – kādi ir padomi un veselīgi paradumi, lai nesabojātu vai pat uzlabotu savu kredītreitingu –  atbild Citadeles valdes loceklis Vladislavs Mironovs.

  Pat vismazākie aizdevumi ir būtiski

  Kredītreitingā tiek ņemti vērā visi esošie un atmaksātie gan banku, gan nebanku aizdevumi – kredītkartes, kredītlīnijas, patēriņa un hipotekārie kredīti, kā arī uz nomaksu paņemtas preces. Neviens no šiem aizdevumiem nav prioritārāks vai mazāksvarīgāks par citiem, tāpēc pret jebkuru uzņemto saistību izpildi jāizturas atbildīgi un atmaksa jāveic laikus. Piemēram, regulāri kavēta kredītkartes atmaksa vai pastāvīgi negatīvs konta atlikums samazina kredītreitingu un mazina izredzes saņemt vēlamo aizdevumu vai pakalpojumu ar izdevīgākiem nosacījumiem.

  Kredītsaistību kopsumma

  Kredītdevējiem būtiska ir kopējo saistību kopsumma un to proporcija pret ienākumiem. Visu iespējamo kredītu izmantošana – no studiju kredīta līdz auto līzingam, hipotekārajam un patēriņam –  ir kā brīdinājuma signāls, ka, iespējams, jaunas saistības var sagādāt grūtības. Tāpat nedrīkst aizmirst par galvotajām saistībām. Jāuzsver, ka, apmaksājot kādu kredītu, kredītreitings uzlabosies, savukārt nebankās uzņemtās kredītsaistības tiek īpaši vērtētas.

  Visi rēķini ir vienlīdz svarīgi

  Maksājumu vēsture veido lielu daļu no kredītreitinga, jo aizdevēji vēlas prognozēt, vai atmaksāsiet aizņemto naudu. Nav nebūtisku rēķinu, un vienlīdz svarīga ir gan hipotekārā kredīta, gan kārtējā telefona rēķina savlaicīga apmaksa. Ja visus rēķinus apmaksājat, bet tomēr ar regulāru kavēšanos, arī tas ietekmē kredītreitingu. Ja ir grūtības regulāri un savlaicīgi atcerēties par visu rēķinu nomaksu, var izmantot automātisko rēķinu apmaksu jeb izveidot sev atgādinājuma ziņas.

  Vairāk nav labāk

  Katra kredītkarte, arī ar nelielu bilanci, ir kā atsevišķs aizdevums. Piecas kredītkartes ir pieci aizdevumi, tāpēc labāk ir viena kredītkarte ar lielāku limitu. Rūpīgi jāizvērtē katra aizdevuma nepieciešamība, pat ja šis aizdevums nav liels. Ja ar laiku jums ir sapratne, ka tik liela summa kartes limitam nav nepieciešama, labāk to samazināt.

  Pieteikumi un mērķi

  Piesakieties aizdevumam tikai tad, kad tas tiešām ir nepieciešams un plānojat to izmantot. Katrs jauns aizdevuma pieteikums ietekmē kredītreitingu. Piemēram, 10 kredītu pieteikumi gada laikā ietekmēs kredītreitingu, jo tas liecina, ka izmisīgi meklējat iespēju aizņemties, un ar aizdevuma atmaksu varētu būt problēmas.

  Izvēlieties arī vajadzībai piemērotāko aizdevuma veidu. Piemēram, studiju kredīts un kredītkarte no aizdevēja pozīcijām ir saprotamāk nekā divi patēriņa kredīti, no kuriem viens tiek izmantots studiju maksas segšanai.

  Saprotami ienākumi

  Kredītreitingu iespējams uzlabot, parādot aizdevējiem saprotamu un caurspīdīgu ienākumu struktūru. Neregulāri un neizprotamas izcelsmes ienākumi būtiski ietekmē kredītreitingu. Ieskaitījumi no radiniekiem vai skaidras naudas iemaksas nebūs pietiekošs pamats aizdevuma saņemšanai.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+