Plūškoks – ilgai dzīvošanai

- Lai gan tā ogas satur glikozīdus, sambunigrīnu, flavonoīdus, organiskās skābes, miecvielas, fenolskābes, lielākā ārstnieciskā vērtība tomēr ir tieši ziediem, kas ir superīgi pret saaukstēšanos – tiem piemīt sviedrējoša, urīndzenoša un organismu spēcinoša iedarbība, paaugstina izturību pret vīrusinfekcijām. Šim nolūkam izmanto arī svaigos ziedus, no kuriem gatavo nektārūdeni.
- Kaltētus plūškoka ziedus kopā ar pelašķiem un izopu lieto deguna blakusdobuma iekaisuma ārstēšanai, ziedu uzlējumu – kakla skalošanai, ja ir angīna vai iekaisušas smaganas.
- Tējai žāvē arī melnās odziņas: tad ņem 1 tējkaroti drogu uz glāzi ūdens. Bet farmācijas zinātņu doktore Vija Eniņa iesaka no kaltētām plūškoka ogām gatavot ilgdzīvotāju dzērienu! Tātad litru ūdens uzlej uz 2–3 ēdamkarotēm ogu, vāra uz mazas uguns 5 minūtes, ļauj ievilkties 30 minūtes, nokāš un pievieno 2 ēdamkarotes medus, dzer siltu pa glāzei 4–5 reizes dienā.
Svarīgi! Tējai un ēšanai der tikai melnā plūškoka ogas, sarkanā plūškoka odziņas ir indīgas!
Irbene – vēdera uzlabotāja

- Irbenes ir ļoti veselīgas un ārstnieciskas. Garšas ziņā svaigi augļi nav diez ko izcili – skābi un rūgteni –, taču pēc rudens salnām un it sevišķi ziemā, augļiem sasalstot, rūgtums mazinās. Taču te jāatceras vecu vecā gudrība – labākās zāles ir rūgtas!
- Irbeņu augļi satur rūgto glikozīdu viburnīnu, kas uzlabo sirdsdarbību. Arī nomierinošas vielas, kā valeriānskābi, turklāt 100 gramos ogu ir līdz 120 miligramiem C vitamīna. Daudz mangāna, dzelzs. Arī miecvielas, pektīnvielas, flavonoīdi, B grupas vitamīni, P, K, E vitamīns. Šis bioaktīvo vielu komplekss sašaurina asinsvadus, aptur asiņošanu, tam piemīt nomierinoša, spazmolītiska, pretiekaisuma un urīndzenoša iedarbība.
- Kopā ar medu (attiecībā 1:2) augļus lieto pie saaukstēšanās, lai mazinātu drudzi, arī plaušu, bronhu slimību ārstēšanā, uzlabo zarnu darbību. Tad 2 ēdamkarotes žāvētu ogu aplej ar 1 glāzi karsta ūdens, dzer par 1/3 glāzes 3 reizes dienā.
- No augļiem sanāk arī garšīga želeja, spiež sulu, bet visvērtīgākās irbenes ir svaigā veidā. Pat vairākus mēnešus uzglabāti augļi nezaudē krāsu, garšu, vitamīnus, tikai tad jāvāc ar visiem čemuriem.
Svarīgi! Augļus nedrīkst lietot, ja ir podagra un nieru slimības!
Aktinīdija – C vitamīna banka

- Saukta arī par ziemeļu kivi, un nav melots: 100 grami aktinīdiju satur 800–1100 miligramus C vitamīna. Augusta beigās, septembrī augļi jānovāc puszaļi un jānovieto tumšā, sausā, vēsā telpā. Paies pāris dienu vai nedēļa, un tie būs gatavi. Lieto gan svaigus, gan sasaldē un tad ēd visu ziemu! Var arī žāvēt kā vīnogas, izmantot kompotā, ievārījumā.
Citronliāna – stimulators jeb torpēda

- Ar to var aizvietot kafiju un melno tēju – sakošļā pāris svaigu ogu ar kauliņu, un tiešām lieta darīta – enerģija būs kā torpēdai, ogai piemīt stimulējoša un tonizējoša iedarbība. Ogas ir ļoti spēcīgas.
- Citronliānas ogas lieto, kad ir zems asinsspiediens un gastrīts ar pazeminātu kuņģa skābes saturu kuņģa sulā. Vija Eniņa savā grāmatā raksta, ka citronliāna arī aizsargā aknu šūnas un, līdzīgi kā ženšeņa sakne, palīdz organismam pielāgoties stresa situācijām.
- Var kaltēt, vārīt ievārījumu, sasaldēt.
Svarīgi! Nedrīkst lietot, ja ir uzbudinājums, bezmiegs, sirdsdarbības traucējumi, augsts asinsspiediens.
Vilkābele – sirds zālīte

- Vilkābeļu augļi ar dzelteno un miltaino mīkstumu un arī ziedi satur bioloģiski aktīvo vielu komplektu, kas pastiprina sirds spēku. Proti, mazina tās ritmu, atslābina un paplašina asinsvadus (īpaši vainagartērijas), uzlabo asins plūsmu uz sirds muskuli, mazina infarkta risku. Vilkābele pazemina augsto asinsspiedienu un uzlabo asinsriti visā organismā. Vilkābeles preparāti labi sader ar sirds glikozīdiem, ko lieto sirds mazspējas ārstēšanai.
- Augļu novārījumu gatavo, ņemot 1 ēdamkaroti sasmalcinātu augļu uz glāzi ūdens, dzer pa 1/3 glāzes pirms ēšanas 3 reizes dienā. Vai arī – 3 ēdamkarotes sasmalcinātu ziediņu ar lapām aplej ar 3 glāzēm verdoša ūdens, ļauj ievilkties 2 stundas, nokāš, lieto pa pusglāzei 3 reizes dienā.
- No svaigiem ziediem var pagatavot arī tinktūru – tos aplej ar 90% spirtu attiecībā 1:2, tur tumšā vietā 7 dienas, bieži saskalinot, tad nokāš un lieto pa pustējkarotei 2–3 reizes dienā pirms ēšanas.
- Vilkābeles ziedu tēju iesaka arī pie paātrinātas sirdsdarbības, ko izraisījusi vairogdziedzera pastiprināta darbība. Savukārt vilkābeles augļos ir selēns, kas vajadzīgs stabiliem nerviem un stiprai imunitātei. Tāpēc ēd vilkābeles augļus! Superantioksidants!