Pētījums: Gada laikā mentālā veselība pasliktinājusies 44% Latvijas iedzīvotāju

Santa.lv
Santa.lv
2. maijs
1 komentārs

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Sniedzot savas mentālās veselības pašvērtējumu, 44% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka pēdējā gada laikā viņu mentālā veselība ir pasliktinājusies, liecina BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas izpētes kompāniju SKDS.

No šiem aptaujātajiem 36% būtiskas izmaiņas novērojuši nav, bet 14% tā ir uzlabojusies (11% – nedaudz uzlabojusies, 3% – ievērojami uzlabojusies).

Biežāk par mentālās veselības pasliktināšanos norādījuši jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kuru vidū 56% snieguši šādu atbildi (40% – nedaudz pasliktinājusies, 16% – ievērojami pasliktinājusies).

Vairāk sūdzību sievietēm, jauniešiem un rīdziniekiem

Vīriešu vidū mentālā veselība pēdējo 12 mēnešu laikā ir pasliktinājusies 38% aptaujāto (33% –  nedaudz pasliktinājusies, 5% – ievērojami pasliktinājusies), kamēr sieviešu vidū šis rādītājs ir 50% (37% –  nedaudz pasliktinājusies, 13% – ievērojami pasliktinājusies).

Analizējot datus pēc iedzīvotāju vecuma, novērojams, ka mentālās veselības pasliktināšanās ir saistīta arī ar iedzīvotāju vecumu - jo jaunāks respondents, jo biežāk tiek norādīts uz mentālās veselības pasliktināšanos pēdējo 12 mēnešu laikā.

Vecumā no 18 līdz 24 gadiem mentālā veselība pasliktinājusies 56% aptaujāto, vecumā no 25 līdz 34 gadiem 51%, vecumā no 35 līdz 44 gadiem – 40% šīs grupas respondentu.

Salīdzinoši retāk par mentālās veselības pasliktināšanos norādījuši iedzīvotāji vecumā no 64 līdz 75 gadiem (kopumā 37%).

Raugoties reģionālā griezumā, visbiežāk par mentālās veselības pasliktināšanos pozitīvu atbildi snieguši Rīgas iedzīvotāji (48%), kam seko Vidzemes (44%), Zemgales un Latgales (pa 42%), kā arī Kurzemes iedzīvotāji (41%).

Covid-19 laika pārbaudījumi

Klīniskā psiholoģe Inese Lietaviete skaidro, ka Covid-19 pandēmijas izraisītie ierobežojumi ir radikāli mainījuši cilvēces ierasto dzīvi un darbību. Straujās, negaidītās pārmaiņas ir radījušas ievērojamu spriedzi un trauksmi, vienlaikus atklājot, ka arī pēc Covid-19 pārvarēšanas atgriešanās līdzšinējā kārtībā vairs nebūs iespējama.

Izaicinājumi ne katram ir vienādi, un nevienādi ir arī katra personīgie resursi, ar kuriem stāties tiem pretī. Kā rāda pētījumā iegūtie dati, pandēmijas apstākļos grūtāk saglabāt emocionālo līdzsvaru ir sabiedrības neaizsargātākajām grupām, piemēram, jauniešiem. Uz mentālās veselības pasliktināšanos biežāk norāda sievietes, kas, iespējams, saistīts ar vairāku lomu apvienošanu darba un mājas pienākumos.

Ilgstoši mentālās veselības apgrūtinājumi var radīt ļoti nopietnas sekas, kas ietver darba spēju pasliktināšanās, fizisku izsīkumu, bezmiegu, alkohola un citu psihoaktīvu vielu lietošanu un biežus konfliktus attiecībās.

Kā tikt galā?

Ieteikumi, kā cīnīties ar izdegšanas stāvokli, ir galvenokārt saistīti ar dzīvesveida izmaiņām. Mentālās veselības uzlabošana prasa ilgstošu un mērķtiecīgu iekšējo resursu atgūšanu.

Biežākās stratēģijas, kuras tiek pielietotas, ir saistītas ar ikdienas režīma sakārtošanu, miega un kvalitatīvas atpūtas ieradumu pārstrukturēšanu, kaitīgo ieradumu ierobežošanu un fizisko aktivitāšu veicināšanu, norāda Inese Lietaviete.

Emocionālā līdzsvara atgūšanai ir vērts apgūt dažādas apzinātības (mindfulness) tehnikas, dziļo diafragmālo elpošanu,  progresīvo muskuļu relaksāciju, kā arī mācīties pašiejūtību [1] un sevis atbalstīšanu, mazinot iekšējo kritiķi. Ņemot vērā, ka ir daudz pētījumu par apzinātības prakses ietekmi uz mentālo veselību, noteikti ir vērts pamēģināt arī aplikācijas, kuras uzrādījušas efektivitāti, piemēram, Headspace [2].

 

BENU Aptiekas Veselības monitoringu veic BENU Aptieka sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2021. gada martā, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. 

 

[1] K.K. Germers «Nepārmet sev. Apzināts ceļš uz sevis pieņemšanu». Rīga: Lietusdārzs, 2015.

[2] Mani, M., Kavanagh, D., J., Hides, L., Stoyanov, S., R. (2015). Rewiev and Evaluation of Mindfulness-Based iPhone Apps. Journal of Mental Health, 19(3) 1 – 10. DOI: 10.2196/mhealth.4328

 

Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

1 komentārs

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+