• Ledus skolas dibinātāja Brigita Mironova: Aukstums ir tablete pret hronisku stresu

  Padomi
  Ilze Klapere
  Ilze Klapere
  28. februāris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Ieva Andersone
  Par to, ka aukstās peldes mazina arī trauksmes sajūtu, sniedz pilnīgu mieru un vieglumu, tomēr ir ne katram piemērotas, dalās Ledus skolas dibinātāja BRIGITA MIRONOVA.

  Pieturzīmes

  • 10 gadu pieredze
  • Kur? Piemājas baseinā, Kaļķugravas avotos (fotosesijā – pirmoreiz Rīgas centrā Daugavā!)
  • Cik bieži? Teju katru dienu (ar retiem izņēmumiem).
  • Īpašais knifs. Nepeld, tikai iegremdējas un izbauda, rokas turot virs ūdens.
  • Galvenie ieguvumi: Neslimo, ir daudz vairāk enerģijas, pazudusi trauksmes sajūta. Apziņa, ka resursi ir tepat dabā un mūsos pašos, tikai jāprot tos izmantot.

  «Es sāku peldēt ziemā. Man jau agrāk ik pa laikam bija gribējies, bet arī bailes bija lielas. Reiz gadījos kādā roņu kompānijā, un mani ļoti iedvesmoja viņu dzīvesprieks – pat vecāka gadagājuma cilvēki burtiski spridzināja optimismu! Saņēmos, pamēģināju, un man iepatikās.

  Un tad manā dzīvē nāca ļoti smags posms, kad paliku viena ar trim bērniem. Mazākajam bija tikai četri mēneši, bet es biju iegrimusi tik dziļā depresijā, ka nebija spēka pat pacelt roku… Vienā tumšā novembra dienā kaut kā saņēmos (mātes izdzīvošanas instinkts?), aizbraucu uz Kaļķugravas ūdenskrātuvi un ielīdu aukstajā ūdenī.

  Kad izkāpu, saģērbos un iesēdos mašīnā, bija noticis brīnums: manas melnās domas gluži kā tāds piķis bija nolijis nost, jutos silta, mierīga – gluži kā pārstartēta –, bija neticami viegli! Tā arī sāku regulāri peldēt, un mana dzīve visādā ziņā sakārtojās un gāja tikai uz augšu un uz labu. Nu jau varu palīdzēt arī citiem uzsākt – sagatavot un pamācīt.

  Manuprāt, peldēšana aukstajā sezonā ir ļoti piemērota nodarbe mūsu platuma grādiem, kur vasara ir tik īsa un lielākā daļa gada jāpavada tuntulējoties un salstot. Nē! Mēs varam arī ziemā! Mēdzu teikt, ka aukstās peldes pamodina ķermeņa resursus, tās ir kā enerģijas tabletes. Imunitāte norūdās, ķermenis vairs neguļ, kā tas parasti notiek, dzīvojot siltumā un komfortā.

  Jā, tas ir būtiskākais ieguvums – aukstās peldes iemāca mobilizēties.

  Vispirms ķermenis to iemācās peldes laikā, bet vēlāk, regulāri saņemot aukstuma injekcijas, arī garīgi notiek izmaiņas – cilvēks prot daudz labāk kontrolēt stresu un savas ķermeņa reakcijas arī citās dzīves situācijās, ne tikai aukstajā ūdenī.

  Lai uzsāktu ziemas peldes, vajadzīga normāla veselība, pietiekams miegs un labs uzturs. Nevajadzētu sākt brīdī, kad ķermenis ir novārdzināts. Tāpat risks var būt paaugstināts asinsspiediens un liekais svars (nejaukt ar apaļīgumu – runa ir par tiešām lielu lieko svaru!), katrā ziņā vajadzētu parunāties ar savu dakteri.

  Esmu novērojusi, ka cilvēki, nepamatoti baidīdamies no aukstā ūdens, ir ļoti saspringti. Svarīgi ir atslābināties, jo – ja aukstā ūdenī iet iekšā, sarāvies stresa čokurā, tad tiešām var arī saaukstēties. Svarīgi ir arī pareizi elpot. Ja cilvēks ir sasprindzinājies, aukstums sit ciet elpu. Tāpēc pirms peldes vajag koncentrēties, elpot mierīgi un izbaudīt, sajust siltuma ģeneratoru ķermeņa iekšienē, sajust, kā visas organisma sistēmas strādā turbo režīmā, lai šajā ekstrēmajā situācijā mobilizētos veselīgā veidā.i

  Es pati daru tā – no rīta pieceļos, vispirms izstaidzinu suņus, mājās pavingroju un tad eju iegremdēties baseinā. Tas ir mans teju ikrīta rituāls. Pēc tam turpat brīdi pastāvu, sazemējos un kā avatars saņemu enerģijas un laimes injekciju no dabas.»

  Brigita iesaka

  • Vienatnē nesāc! Labāk dari to kopā ar kādu pieredzējušu roni.
  • Pirmajai reizei ieteicams izvēlēties dienu, kad nav vēja. Vējš gan nav nekāds ziemas peldētāju ienaidnieks, bet nav arī sabiedrotais.
  • Par ilgu nedrīkst! Man pašai reiz, vadot nodarbības, sanāca aukstajā ūdenī uzturēties kādu minūti par daudz, un rezultātā, kad aizbraucu mājās, man joprojām bija šausmīgi auksti, visu dienu pavadīju gultā bez enerģijas, kā smagās paģirās.
  • Velc kājās ūdenī brienamās neoprēna čībiņas, lai kājas tik ļoti nesalst. Rokas var turēt arī ārpus ūdens – vismaz es tā daru. Ievēro principu «silts pirms, silts pēc» – iesildīties un pēc tam atkal sasildīties. Katrs to var darīt savā veidā – vingrojot, rīvējoties, sildoties pirtī, dušā, dzerot siltu tēju.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+