• Alkohols un tā ietekme uz aknu veselību

    Reklāmraksts
    19. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Alkohola lietošana ir tik izplatīta, ka cilvēki bieži neapzinās, kā pat viena glāze alus, vīna vai kokteiļa var ietekmēt viņu veselību. Alkohols ir psihoaktīva viela, kas ķīmiski maina ķermeni un to sistēmas, ietekmējot visus orgānus, tostarp aknas. Ietekme uz ķermeni sākas jau ar pirmo alkohola malku, un tās sekas var būt neparedzamas. Tāpēc ir svarīgi saprast alkohola kaitīgo ietekmi uz veselību un ilgtermiņa sekas.

    Alkohols: nav drošs

    Nekāds alkohola daudzums nav pilnīgi drošs veselībai. Viens vai divi dzērieni var pasliktināt ķermeņa līdzsvaru, koordināciju, impulsu kontroli, atmiņu un lēmumu pieņemšanu, kā arī palielināt traumu risku. Pārmērīga alkohola lietošana var radīt nopietnākas sekas, ieskaitot smadzeņu bojājumus, aknu slimības un aizkuņģa dziedzera problēmas. Ilgtermiņā alkohols veicina vairāk nekā 200 dažādu slimību un traumu veidu.

    Pats alkohola lietošanas sākums, lai arī īslaicīgi, ietekmē ķermeni, un daudzi cilvēki neapzinās, cik kaitīgs var būt pat neliels daudzums alkohola. Jebkurš alkohola patēriņš var izraisīt ķēdes reakciju, kas noved pie veselības problēmām.

    Sievietēm alkohola ietekme ir īpaši izteikta

    Sievietēm alkohola negatīvā ietekme ir lielāka nekā vīriešiem. Tam ir fizioloģiski iemesli – sievietes ķermenī ir mazāk ūdens nekā vīrieša, kas nozīmē, ka alkohola koncentrācija asinīs būs augstāka, pat ja tiek lietots vienāds daudzums alkohola.

    Alkohola īslaicīgā ietekme

    Alkohols rada īslaicīgus efektus, piemēram, pacilātu garastāvokli un eiforiju. Tomēr pēc tam alkohols var izraisīt nepatīkamas sekas, piemēram:

    • Palēnināta vai neskaidra runa
    • Impulsīva uzvedība
    • Koordinācijas zudums
    • Grūtības koncentrēties
    • Slikta dūša, galvassāpes, reiboņi un paģiras

    Šie simptomi var ietekmēt spriestspēju un uzvedību, kas var novest pie traumas vai neapdomātiem lēmumiem.

    Alkohola ilgtermiņa ietekme

    Regulāra alkohola lietošana var atstāt smagas sekas uz ķermeni un dažādām orgānu sistēmām. Tā var novest pie smadzeņu sarukšanas, kuņģa un zarnu trakta problēmām, sirds ritma traucējumiem un hormonālā līdzsvara izjaukšanas. Arī dzirde var pasliktināties ilgstošas alkohola lietošanas rezultātā.

    Alkohola ietekme ilgtermiņā var izraisīt arī aknu bojājumus. Aknas ir galvenais orgāns, kas atbild par alkohola noārdīšanu, un tās bojājumi var novest pie nopietnām slimībām, piemēram, aknu cirozes. Lai agrīni konstatētu potenciālos bojājumus, ārsti bieži pārbauda fermentu ALAT (alanīnaminotransferāze) līmeni asinīs – paaugstināts ALAT var norādīt uz aknu bojājumiem.

    Kā uzlabot aknu veselību?

    Lai saglabātu aknu veselību, ir svarīgi izvairīties no alkohola pārdozēšanas un sekot veselīga dzīvesveida principiem, piemēram, veselīgam uzturam un regulārām fiziskām aktivitātēm.

    Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma piedāvā produktu Hepasan Forte, kas palīdz atbalstīt aknu veselību. Šis produkts apvieno holīnu, mārdadža ekstraktu, pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu, kas veicina aknu šūnu aizsardzību, veicina žults veidošanos un uztur normālu aknu darbību. Regulāra produkta lietošana var palīdzēt novērst aknu bojājumus un uzlabot kopējo veselību.

    Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk