- Brokastis. Sagriezti augļi, brokastu pārslas ar auzu pienu, mafini ar dārzeņiem un sēkliņām.
- Pusdienas. Bērnudārzā: kartupeļi vai rīsi, klāt vegāniskās desas stroganovs, cepts tofu, sojas cepetis, dārzeņu plācenis (kas nu kuru dienu) un salātu bufete, kur bērni paši liek sev salātus. Mājās: makaroni ar sojas gaļu, sautēti dārzeņi un smēriņš (pesto, humoss vai kaut kas līdzīgs).
- Launags. Augļi, dārzeņi, maizīte ar vegānisku smēriņu.
- Vakariņas. Katrai nedēļai saplānoju ēdienkarti, lai maltītes būtu dažādas. Piemēram, pirmdienā kuskuss un dārzeņu salāti, spinātu pankūkas un augu jogurts; otrdienā – tofu plācenīši (kā biezpiena plācenīši) un vinegrets, trešdienā – tako, ceturtdienā – tortilja (spāņu kartupeļu sacepums) un salāti; piektdienā – uzkodas un našķi, lai svinētu nedēļas nogali.
- Brīvdienās: mājās gatavota pica (bērni izvēlas, ko likt virsū, pēdējā laikā mīļākā ir pesto un tomātu pica), svētdienā – vienmēr vegāniskais burgers, frī un svaigi dārzeņi.
- Našķi. Augļi, cik un kad vien tīk, čipsi piektdienās, kūkas svētkos vai rītos, lai pa dienu varētu izskraidīt visu enerģiju. Konfektes Čadji neinteresē, bet Česteru ļoti, tāpēc jāizsniedz gandrīz ar normu.
Vegāniskais ēdiens pieejams arī kafejnīcās, tikai jāpārzina piedāvājums – jāiet uz vietām, kur tas ir plašāks.
Izmēģini!
Sanita iesaka vegānisko mafinu recepti
Burkānu mafini (12 gab.)
- 2 smalki rīvēti burkāni
- 100 ml augu jogurta (var aizvietot ar 50 ml rapšu eļļas un 50 ml augu piena)
- 50 ml rapšu eļļas
- 100 ml ābolu biezeņa vai samīcīts banāns
- 150 ml cukura
- 300 ml miltu
- 1 tējkarote sodas
- Pustējkarote cepamā pulvera
- Kanēlis, kardamons, šķipsniņa sāls
Cep 175 grādos apmēram 25 minūtes (pārbauda ar zobu bakstāmo – ja tas ir sauss, tad gatavs).
Ko likt olu vietā?
Olu var aizvietot ar labi samīcītu gatavu banānu, augu piena un eļļas maisījumu, ābolu biezeni, jogurtu, konservēto pupiņu ūdeni, zīda tofu. Atkarībā no tā, ko gatavo, jāizvēlas arī īstais aizvietotājs, jo cits konkrētajiem produktiem der labāk, cits ne tik labi, bet ar laiku iemanās saprast.
Raksts sagatavots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Par saturu atbild Žurnāls Santa.