• Šobrīd

  weather img

  Rīga +26°C Skaidrs, Z vējš, 1.54 m/s

  Vēl vienai Latvijas bankai piemēro miljonos mērāmu sodu

  Politika
  Ziņu aģentūra LETA
  19. septembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Leta
  Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) piemērojusi viena miljona eiro sodu PrivatBank par pārkāpumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā. Taču kā uzsver PrivatBank, šis FKTK lēmums nekādi neietekmēšot bankas klientus un bankas ikdienas darbu. FKTK lēmums par 1 miljona eiro soda naudas piemērošanu esot pieņemts par 2017.gadā FKTK veiktās bankas iekšējās kontroles sistēmas efektivitātes pārbaudes rezultātiem.

  FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, informē FKTK Komunikācijas daļā.

  Bankai arī noteikti vairāki tiesiskie pienākumi, tostarp noteiktajā termiņā ir jāiesniedz FKTK izvērtēšanai pasākumu plāns konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai un jāveic iekšējās kontroles sistēmas neatkarīgs izvērtējums.

  FKTK PrivatBank veica klātienes pārbaudi, kuras laikā komisija ir konstatējusi virkni pārkāpumu, kas saistīti ar iekšējās kontroles sistēmu, klientu bāzes riskiem un to pārvaldību. Pārkāpumi liecina par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā NILLTPFN jomā, jo tie ir atklāti būtiskākajos klientu izpētes un darījumu uzraudzības elementos.

  FKTK norādīja, ka banka nebija izveidojusi tādu savas darbības riskiem atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu NILLTPFN jomā, kas nodrošinātu efektīvu normatīvo aktu prasību ievērošanu, piemēram, PrivatBank NILLTPFN komitejas darbība bija neefektīva, nenodrošināja NILLTPFN riska mazinošo pasākumu īstenošanu, kā arī atsevišķi pieņemtie lēmumi bija labvēlīgi atsevišķiem bankas akcionāriem. Arī PrivatBank iekšējās kontroles sistēma nenodrošina klienta padziļinātās izpētes nepārtrauktību visā klienta darbības periodā, kā arī PrivatBank nebija veikusi pietiekamas darbības, lai pārliecinātos, vai norādītais patiesais labuma guvējs ir klienta patiesais labuma guvējs.

  FKTK informēja, ka PrivatBank vairākos gadījumos nebija ieguvusi dokumentus un veikusi pietiekamas darbības, lai pārliecinātos par klientu kontos esošo finanšu līdzekļu izcelsmi un dokumentējusi secinājumus, nav nodrošinājusi savlaicīgu un kvalitatīvu klientu izpēti un rezultātu dokumentēšanu, kā arī slēdzieni klientu lietās ir nepilnīgi un tai nebija savlaicīgi lēmusi par darījumu attiecību ar klientu izbeigšanu.

  Ņemot vērā minēto, FKTK secināja, ka banka nav nodrošinājusi efektīvu iekšējās kontroles sistēmas darbību NILLTFN jomā tā, lai tā savā darbībā ievērotu NILLTPFN normatīvo aktu prasības, turklāt pārkāpumi vērtējami kā būtiski un ilgstoši. Vienlaikus FKTK ņem vērā PrivatBank līdz šim paveikto FKTK konstatēto trūkumu novēršanā.

  Pēc FKTK lēmuma «PrivatBank» noteiktā termiņā komisijai ir jāiesniedz pasākumu plāns noteikto tiesisko pienākumu veikšanai un konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai un jāveic plānā paredzētie pasākumi, lai banka turpmāk nepieļautu līdzīga rakstura pārkāpumus iekšējās kontroles sistēmā NILLTPFN riska pārvaldības jomā. PrivatBank, piesaistot zvērinātu revidentu vai zvērinātu revidentu komercsabiedrību, jāveic neatkarīgs izvērtējumus par «PrivatBank» iekšējās kontroles sistēmas atbilstību un efektivitāti. 

  Bankai noteiktais soda naudas apmērs ir 90% no maksimālā likumā norādītā apmēra – 10% no bankas kopējā gada apgrozījuma. PrivatBank noteiktā soda nauda viena mēneša laikā no šā administratīvā akta spēkā stāšanās dienas jāiemaksā valsts budžetā. 

  Bankas vadība respektē un ņem vērā FKTK secinājumus un apņemas konstatētos trūkumus pilnībā novērst, uzlabojot bankas iekšējās kontroles sistēmu, teikts bankas izplatītajā paziņojumā.

  PrivatBank Mārketinga un komunikācijas departamenta vadītāja Jūlija Zeile aģentūrai LETA paziņoja, ka FKTK lēmums nekādi neietekmēšot bankas klientus un bankas ikdienas darbu. Iepriekšējo gadu finanšu rādītāji ļaujot «PrivatBank» samaksāt FKTK noteikto sodu.

  Pēc bankas sniegtās informācijas, FKTK lēmums par 1 miljona eiro soda naudas piemērošanu PrivatBank esot pieņemts par 2017.gadā FKTK veiktās bankas iekšējās kontroles sistēmas efektivitātes pārbaudes rezultātiem.

  Kā uzsver Zeile, kopš 2016.gada banka turpinot īstenot virkni procesu, kuru mērķis ir uzlabot iekšējās kontroles sistēmu, tostarp tos, ko pieņemtajā lēmumā identificējusi FKTK. Bankas darbība turpinot mainīties, pastiprinoties NILLTPFN prasībām un reaģējot uz vispārējo situāciju Latvijas banku nozarē.

  «Banka aktīvi ievieš labāko starptautisko praksi AML procedūrās un standartos, turpina modernizēt tehnoloģijas un ieguldīt līdzekļus bankas sistēmās un darbiniekos. Pēdējo gadu laikā banka ir veikusi ievērojamus ieguldījumus NILLTPFN sistēmās un darīs to arī turpmāk. Banka turpinās konstruktīvu sadarbību ar FKTK, lai stiprinātu Latvijas banku sektora starptautisko konkurētspēju un novērtējumu,» vēsta banka.

  Zeiles vērtējumā, bankas kapitāla pietiekamības rādītājs aizvien esot viens no labākajiem Latvijas banku nozarē, proti, 2019.gada 2.ceturkšņa beigās tas bijis 28,65% (normatīvā prasība ir 11,3%).

  «Šis kapitāla pietiekamības rādītāja līmenis neapšaubāmi kliedē jebkādas šaubas par bankas kapitāla stiprumu un spēju aktīvi konkurēt tirgū,» paziņojumā uzsver banka, «turklāt banka uztur ļoti augstu likviditātes seguma rādītāju, kas 2019. gada 2.ceturkšņa beigās bija 660,35% (minimālā normatīvā prasība ir 100%), kas vēl vairāk apliecina PrivatBank stabilitāti."

  LETA jau ziņoja, ka PrivatBank šogad pirmajā pusgadā strādāja ar zaudējumiem 706 000 eiro apmērā, kas ir 2,3 reizes mazāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā, liecina bankas publiskotais finanšu pārskats. Savukārt PrivatBank grupas zaudējumi 2019.gada pirmajos sešos mēnešos bija 448 000 eiro apmērā, kas ir samazinājums 3,3 reizes.

  Pēc aktīvu apmēra PrivatBank 2019.gada marta beigās bija 13.lielākā banka Latvijā. Bankas lielākais akcionārs ir Ukrainas PrivatBank, kuru 2016.gada decembrī Ukrainas valdība nacionalizēja.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+