• Šobrīd

  weather img

  Rīga +19°C Skaidrs, D/DA vējš, 2.57 m/s

  Vai ārsts drīkst izpaust manus veselības datus tuviniekiem?

  Ārstēšana
  Arta Lāce
  3. janvāris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā, dažās situācijās palikušas skaidrākas pacientu tiesības. Piemēram, gadījumos, kad ārsti savā starpā un tuviniekiem izpauž pacienta veselības datus. Konsultē Solvita Olsena, zvērināta advokāte, pacientu tiesību eksperte un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

  Situācija – Lai noskaidrotu ārstēšanās iespējas un patieso veselības stāvokli, par ko pacients runā negribīgi, viņa draugi, labu gribēdami, sazinās ar pazīstamu ārstu, kas ir tuvs kolēģis slimā tuvinieka ārstējošajam dakterim. Kolēģis aprunājas ar ārstu un ziņas nodod tālāk to prasītājiem. Kad notikušais, draugiem izpļāpājoties, nāk gaismā, dusmīgais pacients sazinās ar sava ārstējošā ārsta kolēģi, kuru, lieki teikt, nekad nav saticis, kur nu vēl runājis! Tas atzīst, ka viņam nebija tiesību izpaust informāciju pacienta draugiem, tomēr uz­skata, ka ar saviem kolēģiem drīkst apspriest jebkuru pacientu. Arī tad, ja nepiedalās šī pacienta ārstēšanā.

  Kam datu aizsardzības regulas ietvaros drīkst būt pieejami mani veselības dati?

  Pacienta informācija drīkst būt pieejama tikai tiem medi­ķiem, kas ir iesaistīti viņa ārstēša­nā, ja vien pacients iepriekš viņiem nav noteicis kādus ierobežojumus. Visbiežāk tas notiek tad, ja kāds no ārstnie­cības iestādē strādājošajiem ir personīgi pazīstams. Mediķi nedrīkst izprašņāt savus kolēģus par viņu pacientiem, tāpat nedrīkst meklēt informāciju datu bāzēs.

  Regula saka: ja kāds plāno apstrādāt tavus datus, ir jābūt likumīgam mērķim. Ziņkārība nav likumīgs mērķis!

  Likumīgs mērķis ir datu apstrāde ārstniecībai, zinātnis­kiem pētījumiem, ar atsevišķiem nosacījumiem klīniskajai apmā­cībai, statistiskas apkopošanai, administrēšanai, bet – arī tad ir noteikts pieļaujamais apjoms, jo grāmatvedim, kas izraksta rēķinu par ārstēšanos slimnīcā, nav jābūt pieejamai pacienta diagno­zei. Piesaistot mediķi – konsul­tantu, tava atļauja nav nepiecie­šama, taču ētiski pareizāk tomēr būtu informēt pacientu. Ārstniecības iestāde par tevi drīkst vākt tikai tos datus, kas nepieciešami ārstēšanai.

  Ja uzskati, ka tavi dati tiek pieprasīti bez pamatota mērķa vai vairāk, nekā tas nepieciešams, lai īstenotu mērķi vai pildītu likumu, vari lūgt Datu valsts inspekcijai veikt pārbaudi!

  Tas nozī­mē, ka tikai atsevišķos gadījumos ir pamatoti prasīt informāciju par draugiem, darbavietu, ģimenes stāvokli utt. Regula nosaka, ka tev ir tiesības skaidri zināt datu ievākšanas mērķi, apjomu un apstrādes kārtību. Problēma ir tā, ka dzīvē mērķi nereti ir pārāk iz­plūduši un tiek pieprasīti dati, par kuriem nav skaidrs, kā tie vispār saistīti ar mērķa īstenošanu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē