Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Sausa āda bērnam — kā to novērst?

    Slimības
    Zane Blanka
    Zane Blanka
    27. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kad ārā ir auksts laiks, ne tikai daudziem pieaugušajiem, bet arī bērniem bieži novērojama sausāka, niezoša āda. Kāpēc tā notiek? Un kā palīdzēt? Konsultē Sanita Žīgure, dermatoloģe Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Veselības centrā 4.

    Sausas ādas iemesli:

    • Pārāk siltas telpas

    Viens no apstākļiem, kas pastiprina ādas sausumu ziemas mēnešos, ir tas, ka bērns nemitīgi piedzīvo krasas temperatūras maiņas. Bērnudārzos (arī daudzos mājokļos), kur bērni uzturas ikdienā, parasti ir ļoti silti, pat karsti – bērni staigā šortos un krekliņos ar īsām piedurknēm. Savukārt āra temperatūra ir zema, un bērns nemitīgi piedzīvo ļoti kontrastainus apstākļus. Tas atstāj nelabvēlīgu ietekmi uz ādu. Lai kontrasts nebūtu tik liels, ir svarīgi telpas nepārkurināt – optimālā gaisa temperatūra ir 21 vai 22 grādi.

    Ļoti sauss gaiss

    Apkures sezonā daudzās telpās, kur ikdienā uzturas mazais, gaiss ir arī izteikti sauss. Īpaši jaunajās mājās, kurās ir plastmasas logi. Optimāls gaisa mitrums telpās būtu 55 procenti, mājokļos un bērnudārzos visbiežāk ir 20–30 procenti. Gaisa mitrumu var izmērīt ar speciālām ierīcēm un, ja nepieciešams, mitrināt ar īpašiem gaisa mitrinātājiem. Daudzos mitrinātājos ir iebūvēti gaisa mitruma mērītāji.

    • Ūdens

    Gan bieža vannošanās, gan peldbaseina apmeklējums var veicināt un pastiprināt ādas sausumu. Daudziem bērniem vannā ļoti patīk, un viņi tiek vannoti pat katru vakaru. Tas, protams, ir ļoti nomierinoši un sniedz prieku mazajam, tomēr ūdens arī sausina ādu. Tādēļ pēc vannas noteikti jālieto mitrinošs līdzeklis, un, ja āda bērnam ir ļoti sausa, šajā periodā būtu ieteicams vannoties retāk, ne katru vakaru.

    • Vitamīnu trūkums

    Domājot par sausu ādu, visbiežāk min A un D vitamīna trūkumu organismā. Arī daktere Žīgure bieži novērojusi, ka tieši D vitamīna hroniski trūkst ļoti daudziem pieaugušajiem un bērniem mūsu platuma grādos. Ja tā ir, sausai ādai kā vienam no simptomiem var pievienoties arī tādi simptomi kā nogurums un miegainība.

    • Dažādas slimības

    Ādas sausums var būt pavadonis dažādām nopietnām hroniskām slimībām (piemēram, nieru mazspēja vai aknu ciroze u. c.), bet dažkārt to var novērot arī pēc vīrusu slimībām un saaukstēšanās – tā ir organisma reakcija uz slimību.

    • Citi iemesli

    Pastiprināts ādas sausums var parādīties arī paaugstināta stresa apstākļos, ja mazajam ir kādi uztraukumi vai pārdzīvojumi. Tāpat daudz biežāk sausa āda ziemas mēnešos ir bērniņiem, kam ir hroniskas ādas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts.

    Kā kopt sausu ādu?

    1. Ja bērnam ir sausa āda, pirmais un svarīgākais solis tās kopšanā ir atbilstoša kopšanas līdzekļa iegāde.
      Pirmkārt, jāmeklē ķermeņa krēms, kas paredzēts sausas ādas kopšanai un profilaksei. Otrkārt, to ieteicams iegādāties aptiekā. Treškārt, jāizvēlas tāds, kura sastāvā nav nedz smaržvielu, nedz kādu aktīvu, kairinošu vielu.

      Daktere Žīgure neiesaka sausas ādas ikdienas kopšanai izvēlēties eļļas. Tās var uzklāt uz ādas vienīgi pēc vannošanās. Citkārt eļļa tikai rada sedzošu virskārtu, bet neiesūcas dziļāk ādā un nesniedz vēlamo iedarbību. Pēc vannošanās gan var izvēlēties arī kādu neitrālu eļļu.
    2. Ja āda ir ļoti, ļoti sausa, krēma vietā var izvēlēties ziedi.
      Daudzi ražotāji, kuru preču klāstā pieejami krēmi, sausas ādas kopšanai un profilaksei piedāvā arī ziedes, kas pēc sastāva un struktūras ir treknākas un biezākas nekā krēmi.

      Ziedes uzskatāmas par efektīvākām ļoti sausas ādas kopšanā, tomēr jāņem vērā, ka tās klājas grūtāk, ilgāk iesūcas, tāpēc vajag vairāk laika, nekā lietojot krēmu, kas uzreiz iesūcas ādā. Ja nelīdz arī ziedes un ādas stāvokli neuzlabojas, ieteicams konsultēties ar speciālistu par sausas ādas iemesliem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē