Raksts no žurnāla Ievas Māja arhīva
Iesaka Ināra Pakalna – agronome, lauksaimniecības maģistre, zemnieku saimniecības Piekalnes īpašniece un vadītāja Vijciemā.
Kartupeļu iedalījums pēc gatavošanas tipa
- A – vārīti bumbuļi stingri, pārgriežot valgi, vaskaini, nav miltaini. Piemēroti salātiem un zupām, bet ne biezeņzupām.
- B – nedaudz miltaini, bet stingri. Universāls tips, piemēroti gan pasniegšanai kā piedeva siltajam ēdienam vārīti, der salātiem, cepšanai un frī gatavošanai.
- C – miltaini. Der kā piedeva pamatēdienam, biezenim, cepšanai krāsnī.
- D – ļoti miltaini un irstoši. Der biezenim un biezeņzupai.
Visas ieteiktās šķirnes pārstāv B jeb universālo grupu, tātad būs piemērotas dažādiem gatavošanas un pasniegšanas veidiem.
6 kartupeļu šķirnes
- ‘Birgit’. Vidēji agra, ražīga un kvalitatīva kartupeļu šķirne. Piekalnēs to gadus trīs neaudzēja, tomēr galu galā nolēma, ka pie tās jāatgriežas, jo šie kartupeļi ir īpaši garšīgi. Ināra saka: «Man šie kartupeļi šķiet paši garšīgākie.» Miza gaiši sarkana, mīkstums dzeltens, ovāli un lieli bumbuļi, acis seklas. Ļoti izturīga pret dažādām slimībām, tāpēc to iesaka bioloģiskajiem audzētājiem, kas nelieto ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Gatavošanas tips B. Pēc vārīšanas netumšojas. Arī glabājas labi un ilgi, jo šķirnei ir garš miera periods.
- ‘Wega’. Vidēji agra šķirne. Bumbuļi ovāli ar seklām acīm, miza tīklota, mīkstums tumši dzeltens. Gatavošanas tips B.
- ‘Solist’ – visagrākā kartupeļu šķirne. Bumbuļi apaļīgi ovāli, lieli. Acis seklas. Miza dzeltena, gluda. Mīkstums gaiši dzeltens. To var stādīt, ja gribas, lai uz Jāņiem jau varētu mieloties ar jaunajiem kartupeļiem. Gatavošanas tips B. Glabājas labi, nav izteikta priekšlaicīga asnošana. Šī šķirne pašlaik ir ārkārtīgi populāra, tāpēc šķiet – lai cik daudz ‘Solist’ sēklas kartupeļu izaudzētu, to arvien nepietiks.
- ‘Gala’ – ļoti sena un universāla šķirne. Vidēji agrīna. Bumbuļi apaļi līdz ovāli, vidēja lieluma, acis seklas, miza gluda, mīkstums dzeltens līdz tumši dzeltens. Ļoti labas garšas īpašības, vārot netumšojas. Gatavošanas tips B. Ļoti labi glabājas. Taču šī šķirne ir ļoti prasīga augšanas apstākļu un barības vielu ziņā. Lai gan ļoti patīk mazo dārziņu saimniekiem, to īpaši ieteikt nevar. Sliktākos apstākļos, piemēram, ja vasara ir tik sausa kā šogad, kartupeļi būs ļoti sīki. Tāpēc ļoti rūpīgam saimniekam, kuram ir tikai dažas kartupeļu vadziņas, savs kartupeļu lauks sausumā jālaista. Vēl šai šķirnei raksturīgi, ka zem viena cera veidojas ļoti liels bumbuļu skaits, tāpēc tiem vajadzīga arī pietiekami plaša vieta augšanai. Ja stāda, kā ierasts, ar vienu pēdu – apmēram 30 centimetru – starp bumbuļiem, tiem vietas nepietiek. Tad kartupeļi kāps ārā no vagas vai nu uz sāniem, vai uz augšu, kļūs zaļi un būs ļoti sīki. Vajag lielāku attālumu, pat pusmetru, starp bumbuļiem.
- ‘Soraya’. Vidēji agra pārtikas šķirne. Bumbuļi apaļi līdz ovāli, acis seklas, miza plāna, mīkstums dzeltens. Ļoti izturīga pret slimībām. Gatavojot pārsvarā stingri, ar labu garšu un piemēroti ilgākai uzglabāšanai. Gatavošanas tips B. Glabāšanās ļoti laba, vidējs līdz garš miera periods. Vēl viena ļoti pozitīva īpašība – šķirne jau ģenētiski radīta ļoti mazprasīga mēslojuma ziņā. Pilnīgi pietiks, ja audzētājs lietos tikai kūtsmēslus un nekādu citu papildmēslojumu, kartupeļi tik un tā izaugs gana lieli un skaisti.
- ‘Baltic Rose’. Jauna šķirne. Vidēji agri. Bumbuļi ovāli un lieli, miza sarkana, acis seklas, mīkstums dzeltens. Izturīga pret slimībām. Gatavošanas tips B, pēc vārīšanas netumšojas.