Peldošais, zvīņotais superprodukts – zivs!

Uzturs
Ilze Olšteina
22. janvāris, 2016
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Ja tu regulāri ēd zivis, esi mierīga – tu burtiski peldies omega 3 taukskābju jūrā, kas regulē daudzus svarīgus procesus tavā organismā! Bet ko tad, ja zivis – tas tev ir fuj, negaršo? Konsultē Dr. med. LAILA MEIJA, docente Rīgas Stradiņa universitātē, Dietoloģijas dienesta vadītāja P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.

Tiem, kas neēd zivis

Kamēr biju maza un pārjūtīga, vairāki pieaugušie man vardarbīgi spieda ēst siļķes un dzert zivju eļļu, izsmejot, lai nestāstu muļķības, ka man no tām nelaba dūša. Zivis ir veselīgas, bērniem tās jāēd, un punkts! Tas bija viens no iemesliem, kādēļ vecāki mani izņēma no bērnudārza un sūtīja atpakaļ pie vecmāmiņas. Citādi no rītiem histēriski raudāju, iedomājoties, kā bāžu aiz vaigiem siļķu gabaliņus, gaidot brīdi, kad agresīvā auklīte un audzinātāja ļaus celties no galda un es varēšu skriet uz tualeti, lai atbrīvotos no tiem.

Visticamāk, kaut kas dažu zivju olbaltumvielām nesaskan ar manu organisma bioķīmiju. Bet tiem, kam ir klasiska alerģija pret zivīm, tā tiešām var nepāriet visu mūžu. Manā gadījumā lielu lomu nelabuma izraisīšanā spēlēja emocionālie iemesli. Jo tieši vardarbība, spiežot ēst siļķes, radīja riebumu pret VISĀM zivīm.

Tiem, kas neēd zivis, un tādu nav mazums, iesaku: nepiespiediet sevi, bet ik pēc laika patestējiet – varbūt kāda tomēr der.

Pirms vairākiem gadiem velobraucienā kopā ar žurnāla IEVAS Stāsti redaktori Sandru Eglīti nakšņojām pie Lubāna ezera. Vakariņās bija viena izvēle – cepti zandarti. Gribējās ēst. Neviens nespieda, varēju pārtikt no kartupeļiem, bet sapratu, ka gribu to zandartu. Garšoja. Sāku domāt: vai tiešām man ir klasiska alerģija un nevaru ēst nevienu zivi? Soli pa solim, līdz pagājušajā gadā uzdrošinājos pagaršot vairākas. Tagad mācos zivju nosaukumus un garšas, un zinu – siļķi man joprojām nepiedāvājiet. Jo omega 3 taukskābju un D vitamīna ziņā zivis grūti aizstāt ar ko citu. Ilgus gadus man bija šo uzturvielu deficīts. Sekas: lielāka nervozitāte, slikta redze, trauslāki kauli.

Nākamā lapa

Nākamais: Cik daudz, cik bieži?

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs