Cik ir par daudz? Svarīgi jautājumi par olām pirms Lieldienu svinībām

Nedēļas tēma: Lieldienas
Anija Pelūde
15. aprīlis, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Marco Verch, Flickr.com
✅ Marco Verch is a <a href="https://www.marcoverch.photography?utm_source=33729013928&amp;utm_campaign=FlickrDescription&amp;utm_medium=link" rel="noreferrer nofollow">Professional Photographer and Speaker</a> from Cologne. 👆 This image can be used under Creative Commons 2.0. Please link to the <a href="http://foto.wuestenigel.com/?utm_source=33729013928&amp;utm_campaign=FlickrDescription&amp;utm_medium=link" rel="noreferrer nofollow">original photo</a> and the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" rel="noreferrer nofollow">license</a>.
Uzturzinātnieki olu dēvē par unikālu produktu, tas skaitās etalons, standarts, atskaites punkts, ar ko salīdzina visas citas olbaltumvielas. Jo olās esošo olbaltumu cilvēka organisms izmanto teju par 100 procentiem, un tādā ziņā līdzvērtīga pārtikas produkta NAV! Tomēr arī uz olām attiecas teiciens — kas par daudz, tas par skādi. Konsultē uztura speciāliste Lolita Neimane.

Ņemot vērā jaunākos pētījumus, ārstu attieksme pret olām kļuvusi daudz pielaidīgāka – sliktā holesterīna daudzumu, kas cirkulē asinīs, olas uz vienu vai otru pusi pabīdīt spējot pavisam nedaudz. Pētot olas sīkāk, atklājies, ka augstie lipīdu rādītāji asinīs daudz vairāk saistīti nevis ar tīro holesterīnu, ko mēs uzņemam ar olām, bet gan ar piesātinātajiem taukiem, kas atrodami treknos piena produktos un treknā gaļa vai – vēl trakāk – cīsiņos, sardelēs un citās desās! No tiem gan var paaugstināties lipīdu līmenis asinīs.

Tātad, ja kārojas, dienā droši var apēst vienu vai divas olas. Tajā pašā laikā tiem, kam konstatēti kādi vielmaiņas traucējumi un ir kādas konkrētas veselības problēmas, piemēram, bijis insults, tomēr vajadzētu pieturēties pie nosacījuma – nedēļā ne vairāk par 3–4 olām. Olas piemērotas arī tiem, kas vēlas samazināt svaru, taču arī tad ir vairāki ierobežojumi un nosacījumi. 

Plašāk par olām un to ietekmi uz veselību lasiet jaunākajā IEVAS Veselības numurā!

Lolitas Neimanes ieteikums Lieldienām:

  • Parasti Lieldienu svinēšana bērnudārzos, skolās un darbavietās notiek pēc svētkiem, otrdienas rītā, kad katrs paņēmis līdzi visskaistāk nokrāsoto olu un notiek olu kaujas… Taču ar to jāpiesargājas, jo parasti šīs novārītās un izdaiļotās olas bijušas kaujas gatavībā jau svētdienas rītā vai pat sestdienas vakarā, un visu šo laiku turētas nevis ledusskapī, bet uz galda… Tāpēc, lai izbēgtu no sliktiem pārsteigumiem, prātīgāk būtu pēcsvētku pasākumam olas nokrāsot speciāli, iepriekšējā vakarā, nevis ņemt līdzi vecās.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs