• Ko darīt, ja ilgstoši moka klepus un pazūd balss?

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    2. septembris, 2019
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    «Man ir klepus un reizēm pazūd balss. Ārsti izrakstīja dažādus līdzekļus, bet tie nepalīdz. Ko man darīt, lai saglabātu balsi?» jautā Ligita.

    «Man bieži jāklepo, jākrekšķ – liekas, ka kaut kas sastājies kaklā. Reizēm runājot arī palieku bez balss, bet, kad sāku klepot, balss atkrīt vaļā. Krēpas – caurspīdīgas, reizēm šķidras, reizēm kunkuļainas. Ausu, kakla un deguna ārsts atzina, ka man ir laringīts un izrakstīja deguna pilienus Rinopanteina, sūkājamās tabletes Isla medic un medikamentu Opexa 20 mg. Izdzēru izrakstītās zāles, bet labāk nekļuva. Ģimenes ārste izrakstīja citus medikamentus – deguna pilienus Sinex un Nimesil. Kaklam atkal nekāda labuma, tāpēc sāku uztraukties, vai nav kas slikts.

    Paralēli slimoju arī ar bronhiālo astmu un divreiz dienā inhalācijās lietoju Foster 100/6, ik pēc sešiem mēnešiem atrādos plaušu ārstam. Vēl man ir sirds mazspēja, 2015. gadā pārcietu mitrālā vārstuļa protezēšanu, arī vairogdziedzeris strādā lēni, ir problēmas ar urīnpūsli, tam arī dzeru zāles.

    Kopumā bez nosauktā ikdienā lietoju vēl 10 zāles dažādām kaitēm – Torasemide Hexal 50 mg, Thyroxin Berlin 75 mg, Protelos 2 g, Prestilol 5 mg/10 mg, Etacizīns 50 mg, Vigantol 0,5 mg, Orfarin 3 mg, Atorvastatin Billev 20 mg, Appopurinol 100 mg, Gasec 20 mg,» raksta Ligita, kurai ir 72 gadi.

    Atbild ausu, kakla un deguna ārste P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā Gunta Sumeraga:

    Krekšķis un balss aizsmakums, kādu Ligita apraksta vēstulē, liecina par hronisku faringītu un laringītu. Vienkāršāk izsakoties – hronisku rīkles un balsenes iekaisumu. Tādos gadījumos tam parasti nav saistības ar vīrusiem, bet kādu hronisku kairinātāju, kas rīkles gļotādai neliek mieru. Šajā situācijā tie varētu būt dažādi. Pirmais – bronhiālā astma un tai lietotais medikaments. Klepus laikā balss saites burtiski sitas viena pret otru, tāpēc, ja reiz tāda hroniska kaite ir un klepus lēkmes biežāk vai retāk piemeklē, tas var būt viens no iemesliem, kāpēc kakls visu laiku tiek kairināts.

    Arī astmas medikamentiem nereti piemīt blakne kairināt kakla gļotādu, un var rasties nepatīkamās sajūtas. Zāles pret astmu ir nepieciešamas, bet, iespējams, kopā ar speciālistu, kurš tās izrakstījis, der pārskatīt zāļu devu, lietošanas režīmu un arī veidu, kā zāles lietot.

    Nereti saviem pacientiem lūdzu nodemonstrēt, kā viņi lieto tamlīdzīgus preparātus, un tā var tikt atklātas kļūdas, kas ikdienā netiek pamanītas.

    Piemēram, astmas inhalācijas jāveic saskaņā ar ieelpu un izelpu, tāpat pēc tam jāizskalo mute, lai zāļu pārpalikumi, kas nav nonākuši dziļāk elpceļos, nekairinātu mutes gļotādu.

    Otrs – ja reizē ar klepu ir arī gļotas un ja klepus un aizsmakums vairāk raksturīgs no rītiem, pie vainas var būt kuņģa skābes atvilnis. Turklāt nemaz nav jājūt dedzināšana pakrūtē, jo ne vienmēr šī vaina izpaužas komplektā ar dedzināšanu. Jā, Ligita vēstulē min, ka izrakstīts arī Gasec 20 mg – tās ir omeprazolu saturošas zāles, kas mazina kuņģa skābes izdalīšanos. Parasti šo mazo devu izraksta, lai pasargātu kuņģi, kad ikdienā jālieto daudz dažādu medikamentu, kā tas ir šajā gadījumā, bet, iespējams, šī deva ir par mazu. Tikt skaidrībā te palīdzētu konsultācija pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa.

    Trešais – dažām asinsspiedienu pazeminošām zālēm raksturīga blakusparādība ir kairinājums un sausuma sajūta kaklā, krekšķis. Ligita asinsspiedienam lieto medikamentu Prestilol 5 mg/10 mg, kura aktīvās vielas ir bisoprolola fumarāts un perindoprila arginīns, un tieši šīm vielām, kuru nosaukumi beidzas ar -prils, šāda blakusparādība mēdz būt izteiktāka. Tāpēc, iespējams, ģimenes ārsts var ieteikt nomainīt šīs zāles ar citu medikamentu grupu.

    Bet pašai uz savu galvu gan nevajag atteikties no zāļu lietošanas!

    Vēl bez šīm lietām, ko nosaucu, mani uzmanīgu dara simptomātiskie līdzekļi, kas ieteikti pret kasīkli kaklā… Konkrēti – deguna pilieni un pretalerģijas preparāts Opexa 20 mg. Tas liek domāt, ka, iespējams, ausu, kakla un deguna ārsts, pie kura sieviete konsultējās, sajūtas kaklā saista ar gļotām, kas rīklē ietek no deguna. Tādai parādībai cēlonis var būt gan hronisks iekaisums aizdegunē, gan kāds alergēns. Tā kā Ligitai jau ir bronhiālā astma, iespējams, šīs visas lietas – astma, kakla kairinājums un alerģija – ir saistītas. Par šo tēmu tu varētu nākamajā vizītē aprunāties ar plaušu ārstu.

    1 komentārs

    Ivonna Magone
    Ja ir astma,dabiski,ka klepus,īpaši ārējo alergēnu (putekļi,pelējums,dūmi) iespaidā,bet,ja vēl piedevām tiek lietoti medikamenti,par ko te sūdzēties?!Minēto faktoru un pārkurinātas krāsns dēļ apkures sezonā ar grūtībām izturēt nakti ,ātrāk ārā svaigā gaisā izsprukt un tur pavadīt pēc iespējas ilgāku laiku (zāles nelietoju,astmas lēkmi mēdzu kupēt ar cigareti,ja galīgi nevaru izturēt - eifilīns).

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē