• Dzer kafiju un lieto sāli! Plāns, ko darīt, lai saulē nepārkarstu

  Padomi
  Ginta Auzniece-Jaunzeme
  24. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Desizned/Shutterstock.com
  Karstums ir klāt! Tas nes līdzi ne tikai prieku, smieklus un atpūtu, bet arī grūtumu, kas rodas pārliekas tveices dēļ. Ko darīt, lai nedraudētu pārkaršana, stāsta ģimenes ārsts Pauls Princis. Šo labāk ielāgo!
  • Regulāri padzeries – karstā laikā katram dienā jāizdzer vismaz 2 litri ūdens.
  • Sabalansē ārā un iekšā pavadāmo laiku. Vismaz ik pēc 40–45 minūtēm no karstuma atvēsinies ēnā, vējiņā vai telpās.
  • Atrodoties saulē, valkā galvassegu. Velc gaišas, vieglas drēbes.
  • Ja atpūties pie dabas, atvēsinies ne pārāk ekstrēmi, toties regulāri, lai ķermenis nemaz nepagūtu sakarst, – aplaisties ar ūdeni, biežāk nopeldies. Taču ar ilgstošu atrašanos ūdenī gan jāuzmanās, jo ūdens spēcīgāk par citām virsmām atstaro siltumu, tāpēc, ilgstoši atrodoties ūdenī, var kļūt tikai sliktāk.

  Ideāli, ja naktī temperatūra istabā nebūtu augstāka par 24 grādiem. Ja tā ir vairāk par 28 grādiem, tas draud ar pārkaršanu, pat neatrodoties saulē.

  • Pat ja tev ir paaugstināts asinsspiediens vai sirds kaite, karstā laikā drīksti atļauties mazliet vairāk sāls nekā ikdienā, jo ar svīšanu sāļi no organisma tiek zaudēti, bet tie ir arī vajadzīgi dažādu dzīvībai svarīgu procesu nodrošināšanai.
  • Izcils galvas smadzeņu enerģijas lādiņš ir cukurs, tāpēc karstā laikā oficiāli drīksti panašķēties – pieliekot karotīti cukura pie kafijas vai tējas, apēdot saldējumu, gabaliņu tumšās šokolādes, augļus un ogas.

  Izvairies no sātīgām, treknām maltītēm – apēstā pastrādāšana ir papildu slodze organismam.

  • Labs asinsvadu stimulants ir arī kafija, bet – nepārspīlē. Ja lieto kafiju ikdienā, karstā laikā droši vari izdzert divas tasītes dienā, bet – ja ikdienā ar kafiju esi uz jūs, tev no tās sākas sirdsklauves, diskomforts, karstais laiks nav piemērotākais brīdis uzsākt kafijas dzeršanu. Līdzīgs stimulējošs efekts ir arī zaļajai tējai.
  • Karstā laikā saviem pacientiem iesaku C vitamīnu – 500 mg dienā. Bērniem – 250 mg dienā. Tas labi tonizē asinsvadu sieniņas, kas arī palīdz labāk pielāgoties karstumam.
  • Ja darba vai kādu citu iemeslu dēļ esi spiests pavadīt tiešā karstumā ilgas stundas, profilaktiski vasarā vari palietot Zeļeņina pilienus – pa 15–20 pilieniem pie neliela daudzuma ūdens 3–4 reizes dienā.
  • Ja karsto laiku panes slikti, vari palietot Mildronātu 250 mg – pa vienai kapsulai dienā. Tikai ņem vērā, ka to nedrīkst lietot pašā karstuma epicentrā (tātad – dienas vidū), jo aktīvajām vielām piemīt īpašība karsēt, sildīt organismu no iekšpuses. Tāpēc labāk lieto no rīta. Un atceries vispirms par to parunāt ar ģimenes ārstu vai vismaz farmaceitu!

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē