FOTO: Izdots izcilā latviešu komponista Tālivalža Ķeniņa skaņdarbu pasaules pirmieskaņojums

Mūzika
Santa.lv
Santa.lv
6. novembris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes attēls
Nacionālā ierakstu kompānija SKANi šodien, 6. novembrī, laiž klajā albumu ar trīs Tālivalža Ķēniņa skaņdarbiem, kas līdz šim nav ieskaņoti un izdoti.

“Mums nekad nebūtu tāda komponista kā Tālivaldis Ķeniņš, ja viņš pēc II Pasaules kara būtu palicis Latvijā. Parīze ir tā, kas viņu atšķir no citiem tā laika komponistiem un šo visaugstāko rūdījumu mēs varam dzirdēt katrā viņa partitūrā – arī tajās, kas ir iekļautas šajā diskā ” – stāsta mūzikas apskatnieks Orests Silabriedis.

Komponista Tālivalža Ķeniņa (1919–2008) daiļradē pārstāvēto žanru un skaņdarbu loks ir ļoti plašs, taču ierakstos iemūžināto darbu skaits ir salīdzinoši neliels. Latvijas Mūzikas informācijas centrs un ierakstu kompānija SKANi priecājas par iespēju šo skaitu papildināt, izdodot trīs simfonisko darbu ieskaņojumus, kas ierakstīti šī gada vasarā ar Kultūras Ministrijas atbalstu no valsts līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Jauno albumu ieskaņojis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā. Tajā iekļauti: Koncerts pieciem sitaminstrumentālistiem un orķestrim (solisti – Mikus Bāliņš, Elvijs Endelis, Elīna Endzele, Guntars Freibergs un Ernests Mediņš); Vijoļkoncerts (solo – Eva Bindere), kā arī skaņdarbs Beatae voces tenebrae simfoniskajam orķestrim.

Lai arī dzimis Latvijā, Tālivaldis Ķeniņš par savu komponistu tiek uzskatīts arī  Kanādā. Pēc kompozīcijas studijām Latvijas Konservatorijā pie Jāzepa Vītola, Otrā pasaules kara beigās Ķeniņš devās uz Parīzi. Tur viņš turpināja muzikālo izglītību Parīzes konservatorijā (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris), kas allaž bijis viņa ilgotais sapnis.

Vēlāk Ķeniņš emigrēja uz Kanādu, kur kļuva par vienu no ievērojamākiem komponistiem, pedagogiem un mūzikas dzīves darboņiem. Bijis Toronto Universitātes profesors un Kanādas Komponistu līgas prezidents.

Dibinājis Toronto latviešu koncertu asociāciju un, kolīdz Latvija 1991. gadā atguva neatkarību, bija viens no pirmajiem trimdas komponistiem, kurš aktīvi darbojās pie kultūras saišu atjaunošanas ar dzimteni.

1995. gadā Tālivaldim Ķeniņam piešķirts Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieka gods un 2005. gadā komponists saņēma Lielo Mūzikas balvu par mūža ieguldījumu. 

Albums no šodienas pieejams gan CD formātā, gan visās populārākājās mūzikas lejupielādes un straumēšanas platformās visā pasaulē. 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+