Šķiršanās un suns — vai dzīvnieks atcerēsies tavu bijušo?

Suņa uzvedība
Zane Piļka-Karaļeviča
31. oktobris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock

Cik ilgi atcerēsies?

Sākumā tiksim skaidrībā ar to, kam jānotiek, lai suns konkrētu notikumu vai cilvēku atcerētos uz ilgu laiku. Tas, ka suņiem atmiņa strādā, ir skaidrs. Viņi lieliski iegaumē un atceras komandas, apgūst dažādas sadzīves gudrības, zina, no kura skapīša saimnieks parasti izvelk kārumus.

Taču, kam tieši jānotiek, lai tas vai cits cilvēks stabili iespiestos atmiņā? Eksperti norāda, ka tam vajadzīga epizodiskā atmiņa. Tieši tā ļaujot atcerēties konkrētus notikumus, kas balstīti uz iegūto dzīves pieredzi. Bet vai suņiem piemīt epizodiskā atmiņa? Kāds teiks – kas tas par muļķīgu jautājumu? Internetā ir pilns ar sirdi plosošiem video, kuros redzams suņa un saimnieka atkalredzēšanās prieks pēc ilgākas prombūtnes.

Par šo interesanto tēmu veikti neskaitāmi pētījumi. Tie parāda – epizodiskā atmiņa mūsu četrkājainajiem draugiem tik tiešām piemīt. Suņiem pilnīgi noteikti ir paliekošas atmiņas, kas saistās ar noteiktiem cilvēkiem un vietām.

Daži eksperti ir pat pārliecināti, ka suņiem lieliski strādā ne tikai epizodiskā atmiņa, kas saglabā tikai noteiktus dzīves notikumus, bet arī ilglaicīgā atmiņa.

Apmēram kā cilvēkiem – atliek mūs nedaudz pabakstīt, un mums atmiņā atausīs ne tikai vakardienas, bet arī vairāku gadu seni notikumi, par kuriem, šķiet, sen jau esam aizmirsuši.

Stokholmas universitātes zinātnieki suņa atmiņu pat pielīdzinājuši baložiem, kuri atmiņas ziņā ir īsti čempioni un spējīgi atsevišķus attēlus atmiņā saglabāt pat vairākus mēnešus. Taču arī suņiem ir gudru dzīvnieku reputācija. Un, ja hipotēze par to, ka viņiem piemīt ilglaicīgā atmiņa apstiprināsies, mēs varēsim būt droši, ka mūsu mīluļi lieliski atceras visu, kas ar viņiem dzīves laikā noticis. Tostarp arī mūsu bijušos.

Amerikā pazīstams suņu eksperts, profesors Stefano Girlanda norāda: «Mēs tomēr sliecamies uzskatīt, ka suņu atmiņa darbojas selektīvi. Dzīvnieki lieliski atceras tikai tās epizodes, kuras tiem šķitušas īpaši nozīmīgas. Kas attiecas uz kopdzīvi, laulātie taču rūpējas par kopēju saimniecību, viņiem ir vesela virkne kopēju darīšanu. Dabiski, ka suns kontaktējas ar abiem laulātajiem, pat ja par savu saimnieku uzskata tikai vienu no viņiem. Tāpēc atbilde uz šo jautājumu ir viennozīmīga – dzīvnieks skaidri atceras visu, kas saistīts ar viņa saimniekiem. Kas attiecas uz īslaicīgām attiecībām, es neapgalvošu tik kategoriski. Suns šādām attiecībām vispār var nepiešķirt nekādu nozīmi.»

Nākamā lapa

4/6Cik ilgi atcerēsies?

Lasi citur

 

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs