Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Interesanti! Tamponu un pakešu vietā – piltuve

    Aktuāli
    Santa.lv
    Santa.lv
    19. februāris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Līdzās ierastajām paketēm un tamponiem pieejamas ir arī piltuves. Ginekoloģe, dzemdību speciāliste P.Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā dr. Klinta Lisnere skaidro, kas tas īsti ir un kā to lietot.

    Kas tad vispār ir piltuve? No medicīniskā silikona izgatavota piltuvveida ierīce, kurai galā atrodas neliels āķītis, aiz kura to satvert vieglākai ievietošanai un izņemšanai. Līdzīgi kā tamponu, piltuvi mēnešreižu laikā ieliek makstī. Tā ir elastīga un pati ērti iekārtojas, un, cieši pieguļot maksts sieniņām, neļauj asinīm tecēt garām.

    Tu drīksti droši lietot piltuvi un stāvēt kaut uz galvas!

    Tiesa, iesākumā noplūdes var gadīties, un manas pacientes mēdz par to sūdzēties. Tomēr, ja viss izdarīts pareizi (un ja ir prakse!), asinis no dzemdes kakla ietek piltuvē. Atšķirībā no tampona, kas to visu uzsūc sevī, piltuve asinis tikai uzkrāj, un kopā ar to tu tās izņemsi ārā. Higiēna gan te ir ļoti svarīga – tāpat kā lietojot tamponus. Būs vajadzīgs tekošs ūdens un tīras rokas. Piltuvi izņem, satverot aiz tās apakšējās daļas. Pēc piltuves izņemšanas asinis izlej, bet piltuvi izskalo. Ražotāji norāda: drīkst izmantot arī pudeļu ūdeni. Principā tu pat varētu piltuvi tikai izslaucīt ar papīra salveti vai tualetes papīru, taču es kā ārste noteikti iesaku dot priekšroku ūdenim.

    Piltuve uzsūc 30 mililitrus

    Ja tev ir ļoti stipras mēnešreizes, iespējams, piltuvi nāksies mainīt biežāk. Tieši tāpat kā tamponus. Piltuves ir dažādu izmēru un tilpumu, taču standarts ir 30 mililitri. Kopumā viena mēnešreižu cikla laikā sievietei vidēji izdalās 80 mililitri asiņu. Tātad piltuve pie vidēji normālas asiņošanas ir pietiekami ietilpīga. 30 mililitri jebkurā gadījumā ir vairāk, nekā spēj uzsūkt tampons. Ir sievietes, kas piltuvi lieto tikai mēnešreižu sākumā un beigās, kad asiņošana ir neliela. Citādi ir ar tamponiem, kuru izmērus pieskaņo asiņošanas stiprumam, jo sauss tampons kairina maksts gļotādu, veicina mikrotraumas un baktēriju savairošanos. Tāpēc pie nelielas smērēšanās es patiešām iesaku lietot piltuvi, paketi vai ieliktnīti, bet ne tamponu.

    Piltuve regulāri jāsterilizē

    Ikmēneša cikla beigās piltuve jāsterilizē. Novāri to 5–7 minūtes un noliec līdz nākamajai reizei. Tiesa, pēdējā laikā parādās jauna informācija, ka pareizāk būtu nopirkt divas piltuves un sterilizēt piltuvi pēc katras lietošanas. Taču tas ir tikai viens pētījums. Tāpēc pagaidām spēkā paliek ieteikums cikla laikā piltuvi tikai noskalot un cikla beigās sterilizēt.

    Kopumā viena mēnešreižu cikla laikā sievietei vidēji izdalās 80 mililitri asiņu.

    Kad piltuves tikko parādījās, bija neskaidrības – kā asinis piltuvē kustas? Bija bažas, ka, piemēram, sievietei vingrojot, tās varētu aizceļot atpakaļvirzienā viņas ķermenī un izraisīt endometriozi. Bet nē, tīri anatomiski tas nav iespējams. Kustoties un vingrojot, asinis staigā maksts ietvaros – tur tās, protams, nedaudz var švunkāties, bet ne nokļūt vēdera dobumā, lai izraisītu endometriozi. Tas ir nereāli. Tu drīksti droši lietot piltuvi un stāvēt kaut uz galvas!

    Piltuve – videi draudzīgs produkts

    Izpētīts, ka sieviete savas dzīves laikā rada vidēji – skan šausmīgi – 140 kilogramus tā dēvēto menstruālo atkritumu. Viņai ir 12–13 mēnešreizes gadā, katras pa 5–6 dienām… Piemēram, aprēķināts, ka ASV sieviete dzīves laikā iztērējot 1000–10 000 tamponu, austrālietes pat 17 000. Tamponos izmantoti balinātāji, daudz sintētisko šķiedru. Pat dabiskā kokvilna ir apstrādāta ar dažādām vielām. Un arī Latvijā tik iecienīto pakešu materiāls nav pārstrādājams, slikti sadalās… Savukārt piltuves lietošana atkritumu daudzumu samazina teju līdz nullei. Tāpēc šobrīd var vērot piltuvju uzvaras gājienu daudzviet pasaulē. Arī Latvijā piltuves izmanto arvien biežāk. It īpaši sievietes, kam tuvs zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveids.

    Kas jāzina par piltuvi?

    • Makstī tā turas pēc vakuuma principa, tāpēc piltuvi nedrīkst aizmirst iekšā ilgāk par atļauto laiku. Šāda stingra piespiešanās pie gļotādas var izraisīt izgulējumus maksts gļotādā – tādus pašus, kādi rodas, nospiežot audus, nekustīgi guļot. Tas noteikti nenotiks, ja ievērosi ražotāja norādītās lietošanas stundas.
    • Pētījumos ar sievietēm, kurām ir nosliece uz biežām maksts infekcijām, noskaidrots: tām, kas lieto paketes, un tām, kas piltuves, infekciju biežums ir vienāds.
    • Piltuve izmaksās no padsmit līdz 30 eiro, taču tā kalpos vidēji 5–10 gadus. Cik naudas tu šajā laikā iztērētu par paketēm un tamponiem?

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē