• Šobrīd

  weather img

  Rīga +5°C Skaidrs, Z vējš, 2.57 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Zīdainim vēdergraizes – kā palīdzēt mājas apstākļos

  Reklāmraksts
  19. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Pirms bērna piedzimšanas man šķita, ka svarīgākais ir tas, lai man netrūktu piena un lai viņam būtu labs miegs, tomēr tagad, kad mazulim apritējis pirmais mēnesis, visi priekšstati sagriezušies kājām gaisā: visbūtiskākais ir tas, lai viņam viss ir kārtībā ar punci.

  Tā kā esmu mamma, kura baro savu mazulīti ar savu pienu – labāko, ko varu dot savam bērnam –, gaidīju, ka viņa veselīgo uzturu nodrošināšu, pati ēzdama vienkāršu un veselīgu pārtiku. Tomēr jau vairākas nedēļas mūsu ģimenes labsajūtu nomāca tas, ka mazulis pēc ēšanas raudāja, bija nemierīgs, bieži pierāva kājas pie vēdera, viņam tas mēdza uzpūsties.

  Pirmais secinājums bija – kaut kas nav kārtībā ar manu ēdienkarti, un to apstiprināja arī vizīte pie ģimenes ārstes, kura ieteica sekot tam, ko lietoju uzturā, neēst vienveidīgu pārtiku, tādu, kas pašai rada smaguma sajūtu, izvairīties no pārlieku saldiem vai trekniem ēdieniem, mazāk lietot govs piena produktus. Lai gan to visu ievēroju, mazuļa nemierīgums un raudulīgums nepārgāja; arī tad, kad aiz izmisuma pāris dienas pārtiku tikai no plikiem griķiem…

  Zarnu kolikas? Noteiktu produktu nepanesamība? Bija skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā, jo itin bieži pēc ēšanas nekādi nesagaidījām atraudziņu, kaut masējām mazo sāpīgo vēderiņu un visādi citādi veicinājām gaisa izplūšanu.

  Protams, meklēju padomu internetā: vai arī citām māmiņām tā ir gadījies; kas tam varētu būt par iemeslu; ko darīt utt. Uzgāju rakstu, kurā par šo tēmu runāja neonatoloģe un psiholoģe un kurā bija uzskaitīts daudz vairāk iemeslu, kāpēc zīdaiņiem mēdz sāpēt vēders vai nepāriet raudas: tikpat labi kā mammas uzturs cēlonis var būt pārāk liels gaisa un gāzu daudzums zarnās, nenobriedis zarnu trakts, atviļņa slimība, zīdīšanas poza, dzemdību apstākļu un citu emocionālu brīžu sekas bērna atmiņā, arī vecāku miers un labsajūta, un tam visam ir jāpievērš uzmanība.

  Protams, internetā izlasītajam nevar uzticēties par visiem 100 procentiem, tāpēc, redzot, ka nekādi uzlabojumi no manas ēdienkartes maiņas nebija, zvanīju ģimenes ārstei. Izstāstīju situāciju un jautāju, vai tās tomēr nevarētu būt kolikas?

  Daktere atbildēja, ka starpība starp kolikām un vēdera pūšanos ir tāda, ka koliku izraisītas sāpes ir regulāras un rodas vienā un tajā pašā diennakts laikā, kā arī to epizodes atkārtojas nedēļām ilgi, savukārt gāzes vēderā rodas dažādos laikos.

  Viņa mani mierināja stāstot, ka pirmās 1000 dienas no bērna ieņemšanas brīža ir vitāli svarīgas mazā cilvēka augšanai un viņa kuņģa un zarnu mikrofloras attīstībai – šajā laikā notiek intensīva vielmaiņas, iekšējās sekrēcijas un imūnsistēmas, kā arī zarnu mikrobioma izveidošanās un nobriešana. Un kolikas ir viena no šīs nobriešanas blakusparādībām. Tāpēc, pat ja tās ir kolikas, no tām nevajadzētu baidīties.

  Ārste izskaidroja, ka aptuveni desmitā daļa zīdaiņu ir pakļauti koliku radītajiem simptomiem un ka zīdaiņu kolikas daļēji var saistīt ar gāzu uzkrāšanos vēderā. Lai mazinātu to uzkrāšanos, svarīgi parūpēties par bērna zarnu mikrofloras optimālu sastāvu, pēc iespējas barojot zīdaini ar mātes pienu, dienas laikā nodrošinot piemērotas aktivitātes, rūpējoties par mierīgu gaisotni mājās, labu miegu un papildus dodot mazulim probiotikas.

  “Paldies par informāciju, dakterīt, bet ko man tagad darīt? Varbūt iegādāties kādas pret gāzīšu zāles bērniem,” izmisusi jautāju. Ārste atbildēja, ka gāzīšu un koliku gadījumā noteikti nevajadzētu dot mazulim medikamentus, vēlamo efektu var sniegt labās baktērijas jeb probiotikas. Ir pierādīts, ka zīdaiņiem, kuri papildus uzņēmuši probiotikas, raudāšanas biežums ir mazāks un intensitāte zemāka. Turklāt probiotikas vajadzētu piemeklēt pēc noteiktas baktēriju sugas pozitīvajām īpašībām, piemēram, Lactobacillus reuteri un Bifidobacterium breve ir sugas ar vairākiem labiem zinātnisko pētījumu pierādījumiem tieši koliku profilaksē un ārstēšanā mazuļiem.

  Viņa arī piebilda, ka probiotikas var palīdzēt harmonizēt mazuļa zarnu mikrofloru, un jaunākie pētījumi pierāda, ka baktērijas Lactobacillus reuteri ir piemērotas zīdaiņiem, samazina gāzu rašanos un uztur zarnu veselību.

  Pediatre ieteica aptiekā prasīt probiotikas, kuru sastāvā ir šo divu baktēriju sugas un kuras var lietot mazulītim jau no dzimšanas. Pieteica gan, ka noteikti jāskatās, lai baktērijas būtu mikrokapsulētas, jo tas nozīmē, ka tās ir pasargātas no kuņģa skābās vides un aktivizējas tikai zarnu traktā. Ir pierādīts, ka gadījumos, kad ražotājs neizmanto mikrokapsulēšanu, kuņģa skābajā vidē bojā iet līdz 85 procentiem labo baktēriju. Šī tehnoloģija arī nodrošina, ka, esot vienādam baktēriju daudzumam devā, probiotiku iedarbības efektivitāte ir piecas reizes augstāka nekā citos produktos esošām baktērijām, kurām neizmanto šo metodi.

  Meklēju interneta dzīlēs informāciju par probiotiku lietošanu maziem bērniem. Kādā rakstā par Brazīlijas zinātnieku pētījumu bija lasāms apliecinājums: novērojot baktērijas Lactobacillus reuteri lietošanas ietekmi uz 248 zīdaiņiem, tika secināts, ka jau nedēļu pēc tās lietošanas jūtami samazinājās mazuļu raudāšanas laiks vēdersāpju dēļ, arī nākamajās nedēļās šī ietekme saglabājās.

  Tajā pašā dienā devos uz aptieku un jautāju farmaceitei par probiotikām, kas būtu piemērotas zīdaiņiem. Kā pirmo un vispieprasītāko (pēc salīdzinoši nesenās ienākšanas Latvijas tirgū tas jau paspējis iekarot pircēju atzinību) viņa ieteica Latvijas farmācijas zīmola LYL love your life® LYLBIOTIC Baby Drops – probiotikas pilienus, kas piemēroti mazuļiem jau no dzimšanas.

  Farmaceite izstāstīja, ka LYLBIOTIC Baby Drops:

  • viena deva satur miljardu dzīvo baktēriju un trīs visvairāk pētītās mikroorganismu sugas;
  • satur bērniņam īpaši vērtīgās, patentētās Lactobacillus reuteri LRE02®, Bifidobacterium breve BR03® un Lactobacillus rhamnosus GG® baktērijas;
  • unikālais mikrokapsulētais lakto un bifido baktēriju komplekss garantē, ka teju 100 procenti LYLBIOTIC Baby Drops baktēriju sasniedz zarnu traktu un tikai tur aktivizējas;
  • pateicoties patentētajam baktēriju apvalkam, LYLBIOTIC Baby Drops iedarbība, esot vienādam baktēriju daudzumam devā, ir vismaz piecas reizes efektīvāka;
  • LYLBIOTIC Baby Drops palīdz nomierināt bērniņu ar zinātniski pierādītiem probiotiku celmiem;
  • Latvijas Jauno gastroenterologu biedrība ir apstiprinājusi LYLBIOTIC Baby Drops efektivitāti un drošu lietošanu.

  Pārnesu mājās no aptiekas balto kārbiņu ar lielām cerībām un tagad, kad esam lietojuši LYLBIOTIC Baby Drops probiotikas jau nedēļu, varu teikt, ka pirmo reizi pēc dzemdībām atkal jūtos labi, droši un daudz mierīgāk. Pirmām kārtām labās baktērijas ir tik ērti lietot: pipetītē jāpaņem dienas deva, un jāiepilina baktēriju miljards bērnam mutītē, un tālāk tās darbojas pašas. Bet, galvenais, mazuļa raudas un nemiers ir pārgājis, katra ēdienreize norit aizvien harmoniskāk, visi jūtamies mierīgāk un drošāk un varam vērot, kā mūsu mazulis aug!

  1. https://www.whattoexpect.com/first-year/care/gassy-baby/

  2. https://www.whattoexpect.com/first-year/care/gassy-baby/

  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229921001229

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+