• Kā atšķirt migrēnu no vienkāršām galvassāpēm?

  Reklāmraksts
  4. novembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock.com
  Migrēna ir sarežģīta un dzīves kvalitāti ietekmējoša neiroloģiska slimība, kas visbiežāk tiek novērota cilvēkiem vecuma grupā no 20–50 gadiem. Sievietes no migrēnas lēkmēm cieš trīs reizes biežāk nekā vīrieši. Lai pēc iespējas ātrāk novērstu vai mazinātu slimības radītas sāpes, būtiski ir mācēt migrēnu atšķirt no citām galvassāpēm.

  Dr. Līga Mekša (RAKUS “Gaiļezers” Galvassāpju vienība, GK Neiroklīnika, DAP Sāpju klīnika) skaidro, ka biežākās sabiedrībā sastopamās galvassāpes ir saspringuma tipa galvassāpes. Tās parasti piemeklē pēc garas darba dienas, slikti vēdinātam telpām, kad esam noguruši vai stresā. Saspringuma tipa galvassāpes ir simetriskas, spiedošas, vieglas vai vidēji stipras, un to laikā cilvēks pārsvarā var turpināt savas ierastās ikdienas aktivitātes.

  Migrēnas simptomi

  Migrēnas laikā pat parastas ikdienas fiziskās aktivitātes, piemēram, iešana pa kāpnēm vai skrējiens līdz sabiedriskā transporta pieturai pastiprina galvassāpes. Visbiežāk migrēnas lēkmes laikā cilvēks nevar pastrādāt, ir nomākts, novēro grūtības koncentrēties un grib tikai gulēt.

  Migrēnu raksturo:

  1. Intensīvas, pulsējošas galvassāpes, visbiežāk vienā galvas pusē.
  2. Slikta dūša un vemšana.
  3. Jutība pret gaismu, skaņām, smaržām.
  4. Sāpes ilgst no 4–72 stundām.
  5. Reizēm novēro “Auras” simptomus – pārejošu neskaidru redzi, roku un kāju tirpšanu, runas traucējumus.

  Migrēnas diagnosticēšana

  Dr. Līga Mekša stāsta, ka migrēna ir klīniska diagnoze. Tas nozīmē, ka migrēnas diagnozes uzstādīšanai vajadzīga saruna ar pacientu, apzinot migrēnai raksturīgās sūdzības, kā arī pacienta neiroloģiska izmeklēšana. Galvassāpju dienasgrāmatas rakstīšana ir viens no veidiem, kā atvieglot sarunu ar ārstu, lai palīdzētu uzstādīt pareizo diagnozi.

  Jo labāk pacients iepazinis sevi un situācijas, kurās viņu piemeklē migrēnas lēkmes, jo ātrāk iespējams atrast veidus, kā sāpes mazināt un arī novērst. Īpaši noderīga savas slimības izpētē un iepazīšanā ir galvassāpju dienasgrāmatas rakstīšana, kurā pacients atzīmē brīžus, kad migrēnas lēkme sākusies, tās ilgumu, sāpju stiprumu, jutību pret gaismu, konkrētām smaržām u.tml.

  Papildu izmeklējumi

  Lai uzstādītu migrēnas diagnozi, nav vajadzīgi specifiski neiroradioloģiski izmeklējumi, tos ārsts var rekomendēt tad, ja pastāv aizdomas par kādu citu galvassāpju iemeslu vai arī pacienta sūdzībās ir kādi “sarkanā karoga” simptomi:

  1. Galvassāpes kopā ar sistēmiskām izpausmēm – drudzis, drebuļi, nakts svīšana, muskuļu sāpes, svara zudums, īpaši, ja anamnēzē ir audzēji, imūnsupresija, HIV infekcija.
  2. Galvassāpes, ko pavada neiroloģiski traucējumi – uzvedības pārmaiņas, personības pārmaiņas, roku vai kāju vājums, jušanas traucējumi, redzes dubultošanās, runas traucējumi, koordinācijas traucējumi, pulsējošs troksnis.
  3. Pēkšņs galvassāpju sākums – eksplozīvas galvassāpes, kad galvassāpes sasniedz savu maksimālo spēku 1 minūtes laikā.
  4. Galvassāpes pacientiem vecumā zem 5 vai virs 65 gadiem.
  5. Galvassāpju rakstura maiņas – pastāvīgas, ilgstošas galvassāpes vai galvassāpju rakstura maiņa. Sāpes mainās atkarībā no ķermeņa pozas, guļot vai stāvot, kā arī galvassāpes, kas pastiprinās, klepojot vai izmantojot labierīcības.
  6. Galvassāpes, kuru laikā novēro redzes izmaiņas.
  7. Galvassāpes grūtniecei.
  8. Galvassāpes, kuru dēļ cilvēks pamostas no miega, galvassāpes, kas saistītas ar fizisku aktivitāti, seksuālu aktivitāti.

  Rīcība migrēnas gadījumā

  Pirmais solis ir ģimenes ārsta apmeklējums, viņš palīdzēs novērtēt galvassāpju iemeslu un sniegs ieteikumu to ārstēšanai. Tāpat palīdzību var meklēt pie neirologiem un algologiem, kas specializējušies galvassāpju diagnostikā, izmeklēšanā un ārstēšanā, kā arī var doties uz konsultāciju pie speciālistiem RAKUS “Gaiļezers” Galvassāpju vienībā.

  Svarīgi ir nemocīties un meklēt palīdzību!

  TEVA produkti ik dienu atvieglo dzīvi teju 200 miljoniem cilvēku. TEVA misija ir radīt un padarīt pieejamus produktus, kas pacientiem ļauj atrisināt dažādas ar veselību saistītas problēmas. Pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, migrēnas pacientiem šobrīd ir iespējams profilaktiski mazināt un pat novērst galvassāpju iespēju. Mēs apzināmies, ka hroniskas saslimšanas ietekmē pacienta dzīvi dažādos veidos. Tādēļ esam radījuši informācijas interneta resursu Rūpes par veselību, kurā pacienti dalās ar savu pieredzi un dzīves stāstiem ar citiem pacientiem. Tajā atrodamas noderīgas atziņas, padomi un informācija par tehnoloģijām, kas palīdzēs atvieglot dzīvi ar hronisku saslimšanu, kā arī reāli stāsti par to, kā sadzīvot ar hronisku saslimšanu.

   

  FRE-LV-NP-00019

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē