• Sievieti ratiņkrēslā piespiež nopirkt mākslas darbu par 700 eiro

  Privātā Dzīve
  Anastasija Kuzminova
  20. jūnijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Matīss Markovskis
  Gaužām dārgs un nepatīkams sievietei, kura ikdienā pārvietojas ratiņkrēslā, izvērtās mākslas galerijas un izsoļu nama Birkenfelds apmeklējums. Aizķerot nenostiprinātu skulptūru, Natālija to nevilšus sabojāja, un galerijas īpašnieks lika viņai mākslas darbu iegādāties.

  Nejauši nogāž mākslas darbu

  «Piespiedu kārtā kļuvu par mākslas šedevra īpašnieci. Pie galerijas durvīm uz ļodzīga galdiņa nenofiksēts atradās mākslas darbs. Es to aizķēru, un no nokritušā darba nolobījās krāsas gabaliņš. Biju kopā ar draudzenēm, un mēs, būdamas pieklājīgi cilvēki, bijām satrauktas, ka sabojājām mantu. Izrādījās, to nevar restaurēt. Šedevru neplānojām iegādāties, bet galerijas īpašnieka rupjā attieksme un uzstājīgā prasība samaksāt mūs šokēja,» atklāja Natālija, kura vada labdarības fondu Kaleidoscope Studio un nodarbojas ar fotografēšanu.

  Ikdienā viņa pārvietojas ratiņkrēslā. Natālija PDz atzina – neērtā situācija un psiholoģiskais spiediens no galerijas un izsoļu nama Birkenfelds īpašnieka viņu samulsināja, un, atgriežoties mājās un pārdomājot notikušo, viņa atskārtusi, ka vajadzēja rakstīt iesniegumu policijā.

  «Manuprāt, notikušais ir krāpniecība. Arī juriste atzina, ka pret mani nevarēja būt pretenziju. Taču biju domājusi, ka galerists, kurš jau 16 gadu ir šajā biznesā, zina, kā šādās situācijās jārīkojas,» sacīja viņa.

  Tonis, kādā galerijas īpašnieks Toms Zvirbulis ar Natāliju komunicēja, bijis nepatīkams.

  «Ņemot vērā manu veselības stāvokli, nevaru izturēt, kad ar mani tā runā. Man fiziski kļūst slikti, sākas spastika (konvulsīvi kustību traucējumi – PDz). Zvirbuļa kungs bija uzstājīgs, un man bija jāsteidzas mājās, jo gaidīja audzēkņi, kuriem pasniedzu online nodarbības,» atceras sieviete. Viņa piekrita samaksāt, lai nogludinātu nepatīkamo starpgadījumu. Galerijas īpašnieks pieprasīja 700 eiro. Naudas summa bijusi tik liela, ka sievietei vajadzēja izmantot kredītlīnijas piedāvātās iespējas.

  Sarkano skulptūriņu ziedos labdarībai

  Sarunā ar PDz Natālija atzina – ir gadījies, ka kustību traucējumu dēļ veikalā šad tad viņai kaut kas izkritis no rokām, taču tāda skāde sievietei bijusi pirmo reizi. Natālijai patīk māksla, un arī ārzemju ceļojumu laikā viņa apmeklē muzejus un galerijas, taču tur, domājot par viņas veselību un eksponātu drošību, Natālija iepriekš tiekot brīdināta, ja pārvietošanās ratiņkrēslā varētu radīt problēmas.

  Sarkanais zirdziņš, kā Natālija tagad mīļi sauc neplānoti iegādāto franču mākslinieka darbu, tagad radis vietu uz viņas darba galda, pie kura top Natālijas akvareļi.
  Sarkanais zirdziņš, kā Natālija tagad mīļi sauc neplānoti iegādāto franču mākslinieka darbu, tagad radis vietu uz viņas darba galda, pie kura top Natālijas akvareļi.

  Viņa uzrakstījusi vēstuli Patērētāju tiesību aizsardzības centram, bet atbildi vēl nav saņēmusi.

  Vaicāta, vai cer atgūt savus 700 eiro, Natālija sacīja: «Domāju, ka galerijas saimniekam šī summa būtu man jāatgriež. Viņam vajadzēja sastādīt aktu, un es varēju atteikties maksāt, bet tagad juriste saka, ka man būs jāpierāda, ka šis nebija vienkārši pirkums. Tas nebūs vienkārši.

  Redzot šī cilvēka nelietīgo dabu, šaubos, ka viņš būs pretimnākošs, bet tiesāšanās prasītu papildu tēriņus.

  Lai šis notikums paliek uz viņa sirdsapziņas. Man ir svarīgi, ka sabiedrība par to uzzina. Jā, man bija kauns dalīties ar šo pieredzi publiski, jo savā vecumā jutos kā bērns… Protams, šajā situācijā izskatos muļķīgi. Arī internetā cilvēki man rakstīja – tu gan esi muļķe! Tomēr gribu, lai citi cilvēki, kas ir ratiņkrēslos, nenonāk līdzīgā situācijā, ir uzmanīgāki un zina savas tiesības,» teic viņa.

  Kad Natālija savu pieredzi aprakstīja sociālajos tīklos, zvērināta advokāte Jeļena Dadukina viņai norādīja, ka šāda veida zaudējumus sievietei kompensēt nevajadzēja. Bija jāizsauc policija, kas sastāda aktu, un civillietu tālāk izskatītu tiesā. Turklāt darba eksponēšanas apstākļi neesot bijuši atbilstoši – galerijā esot šauras ejas, kas piekrautas ar gleznām, bet skulptūra bijusi novietota uz nestabila galda.

  Natālijai pazīstama māksliniece ierosinājusi sarkano skulptūru ar tās īpašo stāstu pārdot par augstāku cenu tālāk, tomēr sievietei ir cits plāns. Viņa to nolēmusi nodot labdarības izsolē, lai gūtu līdzekļus bērnu invalīdu rehabilitācijai.

  Galerijā tāds atgadījums pirmo reizi

  PDz sazinājās ar galerijas Birkenfelds īpašnieku Tomu Zvirbuli, un viņš nelabprāt komentēja šo notikumu. «Šis gadījums abām pusēm ir nepatīkams, tādēļ atturēšos sniegt komentārus. Arī manā praksē tas ir pirmais gadījums. Saprotu, ka dāmai nācās samaksāt par lietu, kuru viņa neplānoja pirkt, bet galerijai un mākslas darba autoram – franču māksliniekam Nico – šī notikuma dēļ arī bija radušies zaudējumi. Viss ir fiksēts videoierakstā. Sieviete nolēma samaksāt, kas ir normāla rīcība. Tas bija normāls darījums,» uzskata viņš.

  Taujāts, vai eksponāti viņa mākslas galerijā patiešām neesot apdrošināti, kā viņš esot sacījis Natālijai, Zvirbulis sacīja – tā esot konfidenciāla informācija.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē