• Atdzimst aristokrātu iecienītais kūrorts – Ķemeru sanatorija

    Kūrorta svētki
    Zane Piļka-Karaļeviča
    Zane Piļka-Karaļeviča
    23. maijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: ĢIRTS OZOLIŅŠ (F64), SIA LIVLANDGROUP UN NO JŪRMALAS PILSĒTAS MUZEJA KRĀJUMA
    Vairs nav aiz kalniem diena, kad Ķemerus atkal pieplūdinās tūristi no tuvākām un tālākām valstīm. Drīzumā tiks pabeigta Ķemeru vēsturiskā parka restaurācija, bet pēc diviem gadiem durvis vērs slavenās sanatorijas ēka, kas savulaik bija iesaukta par balto pili.

    Prestižākā celtne Latvijā

    Maija beigās cēlā Ķemeru sanatorijas ēka svinēs 85. jubileju. Savulaik tā bija viesnīca Ķemeri – viena no prestižākajām celtnēm Latvijā ar vairāk nekā 100 numuriem un greznu halli. To projektēja slavenais arhitekts Eižens Laube, un 1936. gada 28. maijā svinīgi atklāja Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis. Uz atklāšanu ieradās ministri, diplomāti, augsta ranga ierēdņi, un skanēja svinīgas runas.

    Kopumā ēka izmaksāja 2,5 miljonus latu, un tā pilnībā tika celta par valsts līdzekļiem.

    Apmeklēt Ķemeru viesnīcu steidza ne tikai vietējie bagātnieki, bet arī turīgi ļaudis no visas Eiropas. Gadu pēc tās atklāšanas bija fiksēts rekordliels atpūtnieku skaits. Uzplauka arī kultūras dzīve. Ķemeros uzstājās komponists Oskars Stroks, par krievu Edīti Piafu dēvētā Alla Bajanova un citas tā laika zvaigznes. 1941. gadā Ķemeros viesojās arī padomju filmu zvaigzne Ļubova Orlova ar vīru kinorežisoru Grigoriju Aleksandrovu un bija stāvā sajūsmā par to.

    Visam svītru pārvilka Otrais pasaules karš.

    Pēc tā beigām nozīmīgākās kūrorta ēkas tika nacionalizētas un greznajā viesnīcā iekārtoja sanatoriju ar plašu kūrorta un medicīnas pakalpojumu klāstu. Padomju gados atpūsties un ārstēties Ķemeru sanatorijā bija prestiži. Te savu veselību uzlaboja politiskās elites pārstāvji un citas slavenības. Tur strādāja ap 100 ārstu, darbojās kūrorta poliklīnika ar sērūdeņu un dūņu vannu nodaļām. 

    Investēti desmitiem miljonu eiro

    Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Ķemeri savu kūrorta nozīmi zaudēja. Atjaunotā Latvijas valsts nevarēja atļauties tik dārgu objektu. 1996. gadā Ministru prezidents Andris Šķēle un ekonomikas ministrs Guntars Krasts parakstīja lēmumu par viesnīcas privatizāciju. Privatizācijas aģentūras izsolē 1998. gadā sanatoriju iegādājās Ominasis Latvia. Taču 2013. gadā sanatorijas investoram tika pasludināta maksātnespēja, un pēc gada tā izsolē par 3 miljoniem eiro tika pārdota SIA Park Hotel Ķemeri.

    Tā vienīgais īpašnieks ir Krievijas pilsonis Aleksandrs Guskovs. Viņa plānos ir kādreizējā dziednīcas ēkā izveidot pieczvaigžņu viesnīcu un labsajūtas klīniku. Pirms vairākiem gadiem Ķemeru sanatorijas jaunie īpašnieki ar Jūrmalas pašvaldību vienojās par Ķemeru degradētās teritorijas sakārtošanu un infrastruktūras attīstību.

    ParK Hotel Ķemeri uzņēmās atjaunot Ķemeru sanatorijas kompleksu un sākt tajā viesnīcas un rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu līdz 2019. gadam, bet pašvaldība ar Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējuma atbalstu apliecināja nodomu līdz 2021. gadam atjaunot vēsturisko Ķemeru parku, izveidot interaktīvu dabas tūrisma objektu, sakārtot ceļus un autostāvvietas.

    Šī projekta kopējās izmaksas ir gandrīz 10 miljoni eiro.

    Parka atjaunošana jau ir gandrīz realizēta, bet pieczvaigžņu viesnīcas atklāšana kavējas. Kopumā Ķemeru sanatorijas īpašnieki galvenās ēkas atjaunošanā un bijušās kūrortpoliklīnikas rekonstrukcijā investējuši jau vairāk nekā 35 miljonus eiro. Remontdarbi viesnīcā esot pabeigti, un atliek vien to iekārtot. Park Hotel Ķemeri viesnīcu plāno atvērt līdz 2023. gadam.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē