• Vai ir labi mazuli laist smiltīs ar pliku dupsi?

    Slimības
    Evija Pēda
    24. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Dodoties uz pludmali it nemaz negribas karsēt bērna dibentiņu biezajās autiņbiksītēs, bet ļaut ādai elpot. Vai dupsim tas nāks par labu? Konsultē ģimenes ārste un pediatre Aija Šnikvalde.

    Kam no higiēnas un veselības viedokļa būtu jāpievērš uzmanība, dodoties uz pludmali?

    Vispirms jāizvērtē pludmales kopējā tīrība. Ļoti ieteicams atpūtai izvēlēties pludmales, kam ir piešķirts Zilais karogs, jo tajās smilšu piesārņojums noteikti būs krietni mazāks un tā būs bērniem draudzīga vide, kur rotaļāties. Jāņem vērā arī ūdens kvalitāte, jo spēlēšanās smiltīs bieži vien tiek apvienota ar peldēšanos jūrā.

    Kādas kaites var noķert netīrās smiltīs?

    Galvenie iespējamo saslimšanu ceļi bērnam ir mute, acis un pušumi uz ādas. Bieži vien, vecākiem pat nemanot, bērns iebāž mutē kaut ko, kas pagadās pa rokai. Esot pludmalē, bērnam ir iespēja ieēst smiltis un tajās esošos gružus, kas sliktākajā gadījumā var izraisīt tārpu invāziju. Ja esat konstatējuši, ka bērns ir pagaršojis smiltis, nevajadzētu krist panikā. Bērna mute kārtīgi jāizskalo ar tīru ūdeni un turpmākās pāris dienas vajadzētu pavērot viņa uzvedību un pašsajūtu – vai kaut kas neliecina par vēdersāpēm, vai nav mainījusies vēdera izeja.

    Ja smiltis ir iekļuvušas acīs un mazais tās ir saberzējis, tās ir apsārtušas, vispirms jāpaskalo actiņas ar tīru ūdeni un jāmēģina novērst turpmāku berzēšanu.

    Jāuzmanās, ja bērnam uz ādas ir kāda brūce vai nobrāzums, tam jāuzlīmē plāksteris vai jāuzliek apsējs, lai nav tiešas saskares ar smiltīm. Jāatceras, ka smiltis pašas par sevi ir abrazīvas, rada papildu kairinājumu. Ja bērns ir nobrāzies pludmalē, nevajadzētu viņa ādu skalot jūras ūdenī, jo tas būs papildu kairinājums; jāizvēlas tīrs ūdens. Tāpat pirms pludmales apmeklējuma bērniņš noteikti ir jāieziež ar pretapdeguma krēmu.

    Ar pliku dupsi pludmales smiltīs?

    Pašiem mazākajiem nereti ir novērojams autiņu dermatīts, apsārtis dupsis. Caur šādu ādu, kura jau zaudējusi aizsargslāņus, infekcijai iekļūt organismā ir daudz vieglāk, tādēļ nevajadzētu ļaut mazajam sēdēt smiltīs ar pliku dupsi, bet uzklāt uz smiltīm kokvilnas paladziņu, uzvilkt kokvilnas biksītes (nevis autiņbiksītes). Pludmales smiltīs jāuzmana arī ķermeņa intīmās vietas, īpaši mazo puisīšu vecākiem. Viņiem aiz dzimumlocekļa priekšādiņas var aiziet smilšu graudiņi, kas var veidot iekaisumu. Meitenēm nepastāv tik liels risks šādi gūt iekaisumu, bet jebkurā gadījumā pēc pludmales apmeklējuma ir vēlams mājās kārtīgi apmazgāties un rūpīgi apskatīt bērniņu. Tomēr, par spīti riskam, es tik un tā aicinu vecākus ļaut bērniem šo prieku – pabūt plikiem.

    Bērnu ādai ir nepieciešamas gaisa peldes, īpaši mazuļiem, kuri ikdienā valkā autiņbiksītes.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē