• Atklāti par hormonālo spirāli un citiem hormonālās kontracepcijas veidiem

    Kontracepcija
    Ginta Auzniece
    29. decembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Ja neesi gatava vēl bērniņam, tad noteikti jāpadomā par izsargāšanos. Tomēr kādu kontracepciju izvēlēties? Piedāvājums ir diezgan plašs, tāpēc šoreiz tieši par hormonālās kontracepcijas veidiem un darbības principiem stāsta DR. Zane Krastiņa, ginekoloģe un dzemdību speciāliste Stradiņa slimnīcas Dzemdību nodaļā.

    – Kas, sākot lietot hormonālo kontracepciju, var nebūt īsti, kā vajag? Kam pievērst uzmanību?

    – Lielākoties ir raksturīgas pierašanas blaknes, kas visdrīzāk mitējas mēneša līdz trīs mēnešu laikā, vai pat asiņaini izdalījumi visu ciklu pat vairākus mēnešus. Viegls nelabums. Periodiskas galvassāpes. Bieži vien savām pacientēm, kas sāk lietot kontracepcijas tabletes, piekodinu: neieplānojiet to darīt pirms sesijas, pirms kāzām… Sāc lietot tabletes tad, kad dzīvē nav priekšā atbildīgi risinājumi, jo tu vari justies citādi!

    Deviņdesmit procentos gadījumu gan organisms pielāgojas šīm pārmaiņām un pēc pāris tablešu lietošanas mēnešiem viss sakārtojas, tāpēc tablešu maiņa nav nepieciešama.

    Galvenais – nedrīkst nobīties un pārtraukt dzert tabletes, sajūtot ko neparastu.

    Tad, kad organismā viss salīmeņojas, sievietes parasti pašas priecīgas nāk un saka, viss esot kārtībā – bija dažas nepatīkamas blaknes, bet viņas tās pašu spēkiem uzveikušas un tagad ir laimīgas. Tādās reizēs es saprotu – cik labi, ka es šai pacientei visu, kas varētu būt, sīki un smalki izstāstīju. Viņa ar to rēķinājās un nenobijās. Super!

    Tāpat ir svarīgi nesamierināties, ka kaut kas nav gluži labi. Man ir bijusi paciente, kas, gadu lietojot kontracepcijas tabletes, pieņēmusies svarā par 15 kilogramiem. Tad man gribas iesaukties – bet kāpēc tad tu lietoji, ja tev nāk klāt pa kilogramam mēnesī?! Vienmēr taču var aiziet pie tā paša ārsta, aiziet pie cita ginekologa – meklēt, mainīt, menedžēt, lai sievietei būtu laba sajūta, nevis paliek mieles 15 kilogramu apmērā. Tā nav jābūt!

    – Par spirāli man vienmēr ir bijis interesanti uzzināt, kā īsti tas mazais āķītis dzemdē spēj iedarboties pret Visuma gribu, pret bērniņa rašanos?

    – Hormonālo spirāļu darbības mehānisms balstās uz to, ka mazajā cilindrā spirāles virsotnē atrodas mikroporas, caur kurām visu spirāles darbības laiku sievietes organismā izdalās hormoni.

    Piemēram, par Mirenu zināms, ka tie ir aptuveni 20 mikrogrami levonorgestrela dienā visus piecus gadus. Kas notiek pēc šiem pieciem gadiem? Viss hormonu daudzums ir izdalījies, un sievietei atsākas mēnešreizes, kas spirāles darbības laikā nav vispār vai arī ir nelielas, parādās sāpīgas sajūtas ovulācijas laikā… Pēc tā zinām: spirāles iedarbība ir beigusies. Man bijušas pacientes, kam jau pēc četriem gadiem efekts ir samazinājies.

    –  No kā atkarīgs, kad hormoni spirāles cilindriņā beigsies? Vai tam ir kāds sakars ar sievietes organismu, piemēram, cik daudz hormonus tas spēj uzņemt?

    – Nē, daudz vienkāršāk – tas atkarīgs no pašas spirāles, jo ražošanas tehnoloģija acīmredzot ne vienmēr spēj tik precīzi nodozēt šos hormonu mikrogramus. Pati spirāles ražošanas tehnoloģija ir ļoti komplicēta. Atgriežoties pie spirāļu atšķirībām, gribu teikt, ka, piemēram, Fleree ir tāda kā nākamās paaudzes spirāle – ražotāji ir radījuši spirāli, kurai ir tikpat labs efekts pret grūtniecību, bet mazāka hormonu deva, mazāks blakņu risks.

    –  Esmu par šo spirāli dzirdējusi – Fleree ir spirāle, ko drīkst lietot arī nedzemdējušas sievietes.

    – Tas ir absolūti nepareizi, ko daļa kolēģu propagandējuši, ka spirāle ir tikai dzemdējušu sieviešu kontracepcijas metode. Nē, nē un vēlreiz nē!

    Visas spirāles drīkst lietot nedzemdējušas sievietes.

    Nav šādu striktu vadlīniju, arī Pasaules Veselības organizācija to neapgalvo. Sieviete nedrīkst lietot spirāli tikai tad, ja tam konkrētajā brīdī ir kādas kontrindikācijas.

    – Un kādas tās būtu? Kad nedrīkst likt spirāli?

    – Ja slimo ar mazā iegurņa iekaisuma slimību vai arī tā bijusi pēdējo divu mēnešu laikā. Šāds iegurņa iekaisums varētu attīstīties pēc seksuāli transmisīvo slimību pārslimošanas,arī stafilokoks un streptokoks ir pie vainas… Dzemdes kakla audzējs ir kontrindikācija jebkura veida spirālei.

    Hormonālo spirāli nedrīkst likt arī tad, ja ir aknu audzējs. Bet citu aizliegumu īsti nav. Vēl ginekoloģijā pastāv tāds jēdziens kā – dzemdes spirāles ievietošana kā avārijas kontracepcija. Tas ir vienīgais, ko mēs varam darīt, piemēram, piecas dienas pēc neaizsargāta dzimumakta.

    Situācija: sieviete ir tikusi izvarota un pēc dažām dienām atnāk pie daktera un prasa – ko man tagad darīt? Teorētiski, ja mēs pieveram acis uz to, ka varētu būt arī seksuāli transmisīvu infekciju risks, es varu sievietei dzemdē ievietot hormonālo spirāli un tādā veidā pasargāt no nevēlamās grūtniecības. Otrs variants – iespējamai infekcijai izrakstīt antibiotikas profilaktiski. Tādā veidā mēģinām situāciju risināt.

    – Vai spirāle var izkrist?

    – Visu drīkst darīt – ballēties, sportot, peldēt… Vienīgi, ja sievietei ir ļoti aktīva sportiskā un seksuālā dzīve un vēl tendence vājēt, tad gan spirāle var izkustēties no vietas, izslīdēt. Bet sieviete to noteikti sajutīs.

    – Hormonālās kontracepcijas riski…

    – Vienīgais pierādītais risks ir iespējamā vēnu tromboze. Bet – uz daudzo lietotāju skaita fona pat šo trombožu gadījumu skaits ir ārkārtīgi mazs. Uz desmit tūkstošiem sieviešu ir viens vai divi trombozes gadījumi.

    Lai no tā izvairītos, pirms izrakstīt kontracepcijas tabletes, ļoti rūpīgi jāizvērtē sievietes pašas un ģimenes riska faktori. Ko tas nozīmē? Jāizslēdz, vai sievietei pašai dzīves laikā nav bijusi tromboze, sievietes ģimenē jauniem cilvēkiem līdz 50 gadiem nav bijusi tromboze, nav bijušas neskaidras, grūti novēršamas asiņošanas (piemēram, asiņo vēl nedēļu pēc zoba izraušanas), vai bieži nerodas zilumi ne no kā…

    Manā praksē reiz bija jauna sieviete, kura stāstīja: tēvam bija stipra asiņošana pēc zoba izraušanas, bet vecmāmiņa piedzīvojusi trombu kājas vēnā… Tātad – man šis stāsts jau nepatīk, un es viņai noteikti neizrakstītu hormonālo kontracepciju. Vai arī – lai izslēgtu risku, var veikt iedzimtas trombofilijas izmeklējumu, cena 150 eiro. Valsts šos izmeklējumus neapmaksā, jo uzskata, ka šo gadījumu skaits ir tik rets, ka tam īsti nav jēgas.

    Sievietēm pēc 35 gadu vecuma kombinētā hormonālā kontracepcija nekādā gadījumā nav savienojama ar smēķēšanu.

    Tad var lietot tikai tabletes, kas satur tīros gestagēnus – tie ir pieejami gan tabletēs, gan spirālē Mirena, gan arī implantu veidā.

    – Jūs iepriekš pieminējāt implantus… Kas tie tādi?

    – Salīdzinoši jauna kontracepcijas metode, Latvijā pieejama tikai divus pēdējos gadus. Vienkārši sievietei zem ādas (parasti augšdelmā) tiek ievietots pavisam neliels, elastīgs polimēru stienītis, kas izdala viņas organismā hormonu progesteronu. Tas sabiezina gļotas ap dzemdes kakliņu, tādā veidā nobloķējot ceļu spermatozoīdiem.

    Tāpat tiek nomākta ikmēneša ovulācija un uzturēta plānāka dzemdes sieniņa, kas, pat ja spermatozoīds ir ticis tālāk, neļauj apaugļotajai olšūnai ieligzdoties. Efektivitāte – ap 99 procentiem. Līdzīgi darbojas arī hormonālais riņķis (jeb NuvaRing) – efektivitāte 99 procenti. Riņķis satur etanogestrēlu un etinilestradiolu, caur maksts gļotādu hormoni uzsūcas organismā, rezultātā kavējot iespēju palikt stāvoklī. Riņķītis sievietei pašai pirmajā mēnešreižu dienā jāievieto makstī un pēc trim nedēļām atkal jāizņem. Tam seko nedēļa bez riņķīša, un tieši pēc nedēļas makstī atkal jāievieto jauns riņķītis.

    – Kā pareizi pārtraukt lietot tabletes?

    – Noteikti ne cikla vidū no sērijas – vienu dienu izdomāju, ka apnika, un vairs nedzeršu. Tādās reizēs sākas asiņošana, kuru nereti pat ir diezgan grūti apturēt. Tad jālieto hormoni vēl lielākās devās, lai asiņošana mitētos, to sauc par hormonālo hemostāzi.

    Ja vairs negribas lietot kontracepciju, vienkārši jāizdzer paciņa līdz galam un tad jāpārtrauc. Īsti nekādām sūdzībām būt nevajadzētu. Var mēnesi vai divus nobīdīties mēnešreizes, tā kā uz laiku pazust, bet par to nav jāsatraucas.  

    CIK MAKSĀ kontracepcija?*

    • Prezervatīvi – no 1,50 eiro līdz 3 eiro (3 gab.)
    • Kontracepcijas tabletes – no 11 eiro līdz 16 eiro (vienam ciklam). Vajadzīga recepte!
    • Hormonālā spirāle – Mirena ap 120 eiro, Levosert ap 130 eiro, Flere e ap 150 eiro. Vajadzīga recepte!
    • Nehormonālā vara spirāle – ap 25 eiro. Vajadzīga recepte!
    • Vaginālais krēms – ap 7 eiro.
    • Hormonālais implants – ap 120 eiro. Vajadzīga recepte!
    • Hormonālais riņķis – ap 15 eiro (vienam ciklam). Vajadzīga recepte

    * Cenas ir aptuvenas un var mainīties laika gaitā

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē