Nē, nevar. Pārvaldnieks var tikai atteikties no pārvaldīšanas, laikus informējot dzīvokļu īpašniekus par to, ka vairs nepildīs pārvaldīšanas pienākumus. Lai nomainītu pārvaldnieku, ir jāsasauc dzīvokļu īpašnieku sapulce atbilstoši Dzīvokļu īpašuma likumam.
Ir iespējami divi gadījumi, kad to var izdarīt bez jaunas sapulces sasaukšanas: ja iepriekšējā sapulcē esošajam pārvaldniekam dots šāds pilnvarojums, bet šādi gadījumi varētu būt ļoti reti, vai arī tad, ja notiek reorganizācija vai uzņēmuma pārdošana.
Piemēram: dzīvokļu mājai pārvaldīšanu veic SIA X, kurš tiek pārdots citiem īpašniekiem; vai arī tiek pārdots citam SIA, kurš to pēc tam pievieno sev, un pēc reorganizācijas SIA X vairs nepastāv, bet visu viņa darbību pārņem tā mātes SIA, un attiecīgi ir jauns pārvaldnieks; vai arī tiek sadalīts (piemēram, SIA X nodarbojās ar 10 māju pārvaldīšanu un vēl arī ar citiem biznesa veidiem; reorganizācijas ceļā SIA X tiek sadalīts, izveidojot jaunu SIA ABC, kā rezultātā SIA X turpina darbību ar citiem biznesa veidiem, bet SIA ABC turpina darbību to 10 māju pārvaldīšanā).
Citi lasa
Par visām reorganizācijām būtu jāinformē dzīvokļu īpašnieki, bet, pat ja nav bijusi informācija, tad tas neko daudz nemaina.
Ko darīt, ja iepriekšējā apsaimniekotāja vietā pēkšņi ir cits? Visupirms – pārbaudīt vai tas nav tas pats. Varbūt, piemēram, ir mainījies tikai nosaukums? Ja apsaimniekotājam ir arī cits reģistrācijas numurs, tad var noskaidrot, kāpēc tas ir tā – vai viņi vienkārši ir it kā nopirkuši un tagad sāk apsaimniekot vai varbūt tomēr ir bijusi reorganizācija vai arī dzīvokļu īpašnieku sapulce, ar kuru ir izlemts par apsaimniekotāja maiņu.
Vēl ir iespējams gadījums, kad dzīvokļu īpašnieki ir nodibinājuši biedrību vai iecēluši pilnvarnieku, kuru tie pilnvarojuši uzdot pārvaldīšanas darbības trešajām personām un slēgt ar tām līgumus visu dzīvokļu īpašnieku vārdā.