Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Svarīgi zināt, ja gribi mainīt apkures katlu

    Zelta padomi
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    28. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kas jāņem vērā, mainot veco apkures katlu pret jaunu? DAINIS MEDNIS, SIA Robert Bosch siltumtehnikas nozares apmācību vadītājs, tehniskais konsultants; ANDRIS LUBIŅŠ, granulu apkures katlu ražotnes GRANDEG īpašnieks.

    Kāpēc apkures katlu vispār mainīt?

    Jebkurai iekārtai ir savs darba mūžs – vidēji 15 gadu –, tāpēc pirms 15 gadiem iegādāts, uzstādīts un lietots aparāts tehniski un morāli sevi ir iztērējis. No otras puses, ja katls kalpo labi, nodrošina visas vajadzības, nav pamata to mainīt tikai tāpēc, ka teorētiski iztērēti resursi un katlam ir daudz gadu. jebkurš regulāri un kvalitatīvi apkopts un apkalpots katls var kalpot arī 20 gadus un ilgāk.

    Nozīme ir arī tam, kāds apkures katls mājās ir, kādos apstākļos tas strādā, kāda tam ir slodze. Ja aparātam nav nopietnu problēmu, piemēram, regulāra apstāšanās, vajadzības bieži nomainīt kādu detaļu, dārgs remonts, tas var turpināt kalpot. Taču, jo vecāks aparāts, jo nesaprātīgāk ieguldīt naudu dārgā remontā. Ja mājā ir, piemēram, gāzes apkures katls, par problēmu var liecināt palielināts gāzes patēriņš, taču ne vienmēr tajā vainojams katls. Varbūt pasliktinājusies ēkas konstrukcija, vairāk sācis vilkt caurvējš, un siltums iziet gaisā. Bet katls, kas ir normālā darba kārtībā, cenšas ražot pieprasīto siltuma daudzumu un vienkārši tērē vairāk enerģijas.

    Svarīgi!
    Lai apkures katls ilgi un labi strādātu, vajag arī labu apkures sistēmu. Ja mājās ir veci un nekopti, no iekšpuses piesārņoti radiatori, tie neatdod vajadzīgo siltumu un ir neefektīvi. Ar plūsmu netīrumi var nonākt katla sirsniņā un veidoties trombi, tāpēc sistēmu vajadzētu sakārtot un iztīrīt.

    Daļa saimnieku maina apkures katlu tādēļ, ka viņus uzrunā jaunumi siltumapgādes jomā un sakārojas jauna un moderna aparāta. Taču neatkarīgi no iemesla, kāpēc izlemts mainīt apkures katlu, tas jādara pārdomāti un atbildīgi, izvērtējot, cik liela platība jāapsilda, cik daudz laika var un ir vēlme veltīt kurināšanai, kādi kurināmie līdzekļi ir labāk pieejami – gāze, granulas, malka –, vai ir vieta, kur cieto kurināmo uzglabāt.

    Kā izvēlēties piemērotāko apkures katlu?

    Lai gan tirgū pieejami arī apkures katli, ko kurina ar dīzeļdegvielu, akmeņoglēm un kūdru, tos izmanto vien retais, un tie popularitātes ziņā ievērojami zaudē gāzes, granulu un malkas apkures katliem. Ja mājās esošais apkures katls – gāzes, granulu vai malkas – visas vajadzības apmierināja, tad var iet vienkāršāko ceļu un iegādāties tāda paša zīmola, tāda paša tipa katlu, tikai modernāku. Tad meklē ražotāju vai ražotāja pārstāvi, pārrunā visus svarīgākos jautājumus un veco katlu nomaina pret jauno.

    Ja padomā ir mainīt esošo katlu pret cita tipa katlu, tad galvenie izvēles kritēriji ir katla lietošanas ērtums, kurināmā pieejamība un ieguldījumi, kas būs vajadzīgi, lai nomainītu apkures sistēmu.

    Piemēram, ja pašam ir savs mežs un malka, var uzstādīt malkas apkures katlu. Ja mājā bijis gāzes apkures katls, diez vai kāds mainīs to pret malkas apkures katlu, taču var nosvērties par labu granulu apkures katlam. Šajā gadījumā noteicošais, kāda ir iepriekšējā sistēma un kad tā pēdējo reizi modernizēta.

    Ja gāzes vai malkas katlam ir sena instalācija, visticamāk, ka skurstenī nav iebūvēta čaula jeb nerūsējošā tērauda caurule, kas nodrošina kondensāta novadi un kas ir būtiska, jo malkas katli arī šodien būvēti tā, ka temperatūra skurstenī ir 250–300 grādu, turpretī granulu katlam tikai 100–120 grādu, strādājot ar pilnu jaudu.

    Mājas konstrukcijai – vai tā ir ķieģeļu, koka vai mūra – nav nekādas nozīmes. Tāpat nekādas nozīmes nav tam, vai ēkai ir viens vai divi stāvi, jo ūdeni apkures sistēmā vajadzīgajos virzienos nogādās cirkulācijas sūknis. Apkures katli ir lielāki un mazāki, parastāki un modernāki, pat ar stikla fasādi, kas izskatās kā lieli viedtālruņi. Vienādas jaudas malkas katli ir lielāki nekā gāzes katli, 100 kilovatu malkas katls ir piecreiz lielāks nekā tāds pats gāzes katls.

    Kāda ir apkures katla vēlamā jauda?

    Izvēloties apkures katlu, jāņem vērā katla jauda. Vēlamo jaudu visvienkāršāk aprēķināt standarta griestu augstumam 2,5 m, rēķinot vienu kilovatu jaudas uz desmit kvadrātmetriem telpas. Tas nozīmē, ka 100 kvadrātmetru mājai principā pietiek ar katlu, kura jauda ir desmit kilovatu. Ja ir siltināta un labi uzturēta māja, tad vajadzēs vēl mazāk. Ja mājai ir lielāki siltuma zudumi, jāpērk jaudīgāks katls, kas spēj nosegt šos zudumus pat ekstremālākajos laika apstākļos. 

    Ja māja ir energoefektīva, tad pat 200 kvadrātmetru mājai pietiks ar 12–13 kilovatiem. Jāņem vērā, ka karstā ūdens sagatavošanai vidēji tiek patērēti aptuveni 30% no apkurei izmantotā kurināmā! Internetā pieejami speciāli apkures katlu jaudas kalkulatori, kas var palīdzēt vismaz aptuveni noteikt nepieciešamo jaudu. Taču jāņem vērā, ka tajā iekļautas vidējās, biežāk lietojamās vērtības, kas var nesakrist ar individuālajiem rādītājiem, piemēram, ēkas specifiku, līdz ar to reālā situācija var būtiski atšķirties no tā, ko rāda kalkulators.

    Arī apkures katls grib, lai to apčubina

    Lai apkures katls labi strādātu, par to ir arī jārūpējas. Normatīvie akti privātajā sektorā pagaidām nenosaka obligātu apkopju laiku un periodu, taču regulārās apkopes optimālajā variantā jāveic pirmo gadu pēc ekspluatācijas sākuma, vēlāk – atkarībā no speciālista ieteikuma. Piemēram, granulu katliem apkope jāveic reizi gadā, vasarā, kad ierodas ražotāja vai tirgotāja sertificēts servisa speciālists, kurš katlu pārbauda, saeļļo, saregulē, lai tas būtu gatavs nākamajai sezonai. Šī apkope arī kalpo kā garantija.

    Gāzes katlu apkopi veikt pašam neļauj likums – tas jāuztic speciālistam, un tas ir maksas pakalpojums.

    Par savu katlu katram jārūpējas arī pašam – pelnu izvākšana, katla iztīrīšana notiek reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās atkarībā no katla konstrukcijas. jaunie granulu apkures katli darbojas pilnīgi automātiski, līdz ar to katla un degļa tīrīšana vairs nav vajadzīga, pašam atliek tikai iebērt granulas un izvākt pelnus.

    Gāzes katlu apkopi veikt pašam neļauj likums – tas jāuztic speciālistam, un tas ir maksas pakalpojums. Ja mājās ir malkas katls, var jau pats uzkāpt uz jumta un skursteni izbirstēt ar eglīti, tomēr labāk uzticēties speciālistam. Pareizi izvēlēta kombinācija neatkarīgi no apkures katla veida arī optimizē izmaksas. aparāts ar pietiekamu jaudas rezervi, atbilstoša siltuma slodze, mazāks piesārņojums nozīmē arī retāku apkopes nepieciešamību.

    Cik apkures katls maksā?

    Ja nerēķina investīcijas, bet tikai kurināmo, tad granulu, dabas gāzes un siltumsūkņa izmaksas ir diezgan līdzīgas. Cenas ziņā lētāki ir malkas apkures katli, kuru cena svārstās no aptuveni 700 eiro līdz 1460 eiro, gāzģenerācijas: 2400 līdz 3000 eiro (jauda 12 līdz 50 kW). Gāzes apkures katls, atkarībā no tirgotāja, maksā aptuveni no 700 līdz 4000 eiro, bet granulu apkures katls maksā, sākot no 2000 eiro. Ļoti svarīgi ir arī tas, vai ir saņemams iekārtu piegādātāja atbalsts, vai būs pieejamas apkopes un vai gadījumā, ja katlā kas sabojājas, kāds palīdzēs atrisināt problēmu.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē