• Šobrīd

  weather img

  Rīga +17°C

  Viss Tavas ādas skaistumam un veselībai!
  Myskin logo

  Konkursa Gada māja uzvarētāja no Tartu — patīkami senais un nedaudz no jaunā

  Kaimiņos
  Malle Pajule
  Santa Liepiņa
  Kristīne Vilīte
  Kristīne Vilīte
  31. marts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Prīts Greps
  Kirsti Salehas māja Tartu jau kopš konkursa Gada māja pirmās dienas ierindojās pirmajā vietā pēc tautas balsojuma. Un tā arī netika pārspēta.

  Raksts tapis 2018.gada februārī, žurnālam IEVAS MĀJA

  «Šeit gan var rosīties…», «Šajā virtuvē es dzertu kafiju un sapņotu…» – tie ir balsotāju komentāri. Mājas bilde visus bija apbūrusi. Attēlā varēja apskatīt šīs mājas dzīvojamo istabu ar atvērto virtuvi. Gaišs koks, mūsdienīgas, baltas virtuves mēbeles, kas lieliski sader ar mājas vēsturisko materiālu. No jumta logiem plūst gaisma, gaišās sienas un viegls retro stila apgaismojums piešķir nedaudz noplukušajam, raupjajam kokam gaišu un gludu kontrastu. Kopumā senā māja ir gan omulīga, gan mūsdienīgi plaša.

  Atpūta pilsētā

  Kad esam ieradušies šajā mājā uz fotosesiju, pa vijīgajām kāpnēm mums pretī metas zeltainie retrīveri. Kirsti tikko pārnesusi no tirgus svaigus ziedus un augļus. Šis ir stāsts par ģimenes brīvdienu māju, uz kuru saimnieki dodas pēc iespējas bieži. Izrādās, būt tuvāk dabai un baudīt klusumu var arī pilsētā! Tas ir īpaši jauki, ja ģimene dzīvo Tallinas priekšpilsētas piejūras ciematā.

  Kirsti sākusi izbaudīt Tartu ritmu. Klusā gaisotne Doma kalnā, kura pakājē atrodas pagājušajā gadsimtā celtā māja. Iespēja vienmēr doties uz pilsētas kafejnīcām un grāmatu veikaliem. Pastaigas ar suņiem, kuru laikā var baudīt patīkamas sarunas.

  Vinila plates

  Noskaņas radīšanai no vinila plates plūst igauņu ansambļa Mahavok izpildītās melodijas. Šajā mājā viegls retro stila pieskāriens jūtams it visā, jo Kirsti ir Igaunijas ilglaicīgā vintāžas apģērbu salona Fankadelik izveidotāja. Tartu vasara noteikti atšķiras no Tallinas vasaras, un īpaši tas vērojams Vana Viru ielā.

  «Šeit atskaņojam tikai vinila plates,» stāsta namamāte, izrādot mūzikas kolekciju. Plašu atskaņotājs atrodas pagājušā gadsimta 60. gadu retro stila skapī. Tepat novietotas arī vairākas mīkstās mēbeles no šīs desmitgades.

  Šur tur uz mājas vecajiem kokmateriāliem var samanīt senāku laiku tapešu rakstus. «Šeit jūtama gan Morisa klasika, gan arī Ziemeļvalstu nacionālā romantisma jūgendstila ietekme. Papildus izmantoti eksotiski paklāji, kuru raksti iederas gan pagājušajā, gan šajā gadsimtā. Šī māja ir radoša dizaina paraugs, te sajūtama cieņa pret vēsturi, turklāt tā ir arī ļoti atbilstoša Tartu –nospriežam, pakāpjoties pa kāpnēm Veski ielā un aplūkojot pagalmu.

  Pirms paplašināšanas un sakārtošanas šī mājvieta bija ļoti nolaista. Sākotnēji tas šķita mazliet naivi, un bija nepieciešama liela griba, nemaz nerunājot par laiku un izmaksām.

  5 jautājumi par igauņu mājām un mājošanu

  Jautā IEVAS Mājas redaktore KRISTĪNE VILĪTE

  Atbild Kodukiri redaktore MALLE PAJULA

  Žurnālā IEVAS MĀJA var atrast stāstus  arī  par ziemeļu kaimiņu mājām. Ar tiem dalās redaktore Malle, kura vada žurnālu Kodukiri (burtiski tulkojot no igauņu valodas: māja + raksts). Latvieši, piemēram, ar vārdu māja apzīmē gan vietu, kur atgriezties, gan vienkārši ēku, bet igauņiem maja ir ēka bez dvēseles, savukārt kodu ir vieta, kur dzīvot, justies labi un omulīgi. Kodu var būt arī vigvams vai dzīvoklis.

  Igaunijā ir daudz žurnālu par māju un tās iekārtošanu. Vai igauņiem ļoti patīk sēdēt mājās?

  Igauņi ļoti aizraujas ar mājas iekārtošanu. Man ir sajūta, ka padomju laikos mājas iekārtošana ar nacionālajiem elementiem vai vēsturiskā stilā bija kā pretošanās sabiedrībā notiekošajam. Pašlaik Igaunijā jaunākās paaudzes cilvēki ir ļoti lepni par igauņu dizainu, un viņu mājās var atrast Igaunijā gatavotus priekšmetus.

  Vēlme interesanti iekārtot savu mājokli un zināšanas par to, kas pašlaik ir modē, Igaunijas iedzīvotāju vidū aug ar katru gadu. Cilvēki lasa gan žurnālus, gan dažādus blogus, daudzas idejas tiek ņemtas arī no Pinterest. Mēs nepošam savas mājas tikai ciemiņu dēļ, mums māju iekārtošanas dzinulis attīstījies vairāku paaudžu laikā.

  Kāda ir īsta igauņu māja?

  Igauņu sapņu māja ir sen uzcelta, bet moderni iekārtota. Priecīgi dzeltena vai zviedru sarkanbrūna. Gaismas pielieta un plaša. Priekšplānā veci kokmateriāli vai akmens. Tapetes ir romantiskas, ar maziem puķu ornamentiem, nedaudz jūtams jūgendstila pieskāriens. Vecās mēbeles ir atjaunotas un piemērotas mūsdienu interjeram. Koka grīda. Kamīnā sprakšķ uguns. Iekārtojums ir vai nu pelēcīgs ar priecīgām detaļām, vai arī ekostilā, proti, koks un māla apmetums.

  Tevis vadītais žurnāls rīko konkursu Gada māja. Pastāsti, lūdzu, par to! Kas pašlaik ir modē?

  Mēs jau 21. reizi organizējam māju konkursu, tāpat mums ir pieejams arhīvs, kā mājas Igaunijā ir mainījušās kopš neatkarības atgūšanas. Pēdējā konkursā piedalījās ļoti daudzas romantiskas mājas. Baltas, ar apaļas formas mēbelēm. Baltas sienas, balts tekstils un baltas mēbeles iezīmē valdošo virzienu jau vairākus gadus, jo tas kontrastē ar ziemeļnieciski pelēko apkārtni un padara ēku gaišāku un plašāku. Baltas un nedaudz nodilušas mēbeles dēvē par Ziemeļvalstu romantismu.

  Mums ir modē arī pašiem atjaunot lietas, piemēram, vecu skapi var nokrāsot baltā krāsā, baltas tekstilijas var pats uzšūt.

  Mēs ļoti daudz lūkojamies uz Ziemeļvalstu pusi – mājas Igaunijā ne ar ko neatšķiras no mājām Somijā.

  Jūs apkārt neskatāties, darāt, kā jums pašiem patīk. Šāds lepnums būt pašam ir skaists, to mums vajadzētu pamācīties. Iespējams, ikdienā to mazāk sajūtam, bet patiesībā mums piemīt gaume no senākas pagātnes – baltvāciešu kultūras.

  Latvijā pamazām atdzimst lauki un lauku mājas. Kā tas ir Igaunijā?

  Igaunijā arī tagad ir tendence cilvēkiem no pilsētām pārcelties uz laukiem, bet par ļoti raksturīgu iezīmi to vēl nevarētu dēvēt. Lielākoties tās ir tādas ģimenes, kuru pārstāvji var strādāt attālināti, izmantojot datoru un internetu. Tāpat arī brīvdienu mājas tiek celtas aizvien lielākas un ērtākas. Tajās tiek pavadīta gandrīz vai katra nedēļas nogale, un tad tās patiesi kļūst par otrajām mājām.

  Tu bieži viesojies Latvijā? Kas tevi šeit piesaista?

  Braucu uz Latviju diezgan bieži. No mana viedokļa skatoties, Rīga ir lielpilsēta, kas neguļ. Mīlu gan jūgendstilu, gan kafejnīcas ar brīnumgardiem cepumiem un antīko lietu veikaliņus. Latvieši atšķirībā no igauņiem ir temperamentīgāki, jums ir vairāk joku par lēnajiem igauņiem. Manuprāt, latvieši ir arī pieklājīgāki, kas tieši izriet no tā, ka jūs esat atvērtāki. Jums ir lepnums par savu valsti. Vienmēr ar interesi vēroju, kā jūs mīlat tautisko simboliku un latviešu rakstu zīmes.

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+