• Mediķi aicina novērst zēnu diskrimināciju vakcinācijā pret CPV

  Veselība
  Ziņu aģentūra LETA
  14. decembris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Imunizācijas valsts padome (IVP) un vairākas ārstu organizācijas aicina Veselības ministriju (VM) paplašināt vecuma posmu zēniem vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), to nodrošinot no 12 gadu vecuma līdz 18 gadu vecumam, kā tas ir meitenēm, nevis līdz 14 gadu vecumam, kā tas bija līdz šim.

  IVP nosūtījusi vēstuli VM, Saeimai, Slimību profilakses un kontroles centram un Nacionālajam veselības dienestam, kuru parakstījušas arī Latvijas Onkologu asociācija, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija, Latvijas Kolposkopijas biedrība un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

  Vēstulē mediķi kopīgi norāda uz nepieciešamību no nākamā gada valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV infekciju nodrošināt ne tikai 12 līdz 14 gadus veciem zēniem, bet gan visiem zēniem no 12 līdz 18 gadu vecumam.

  2021.gada nogalē VM lēma vakcināciju pret CPV par valsts līdzekļiem nodrošināt sākotnēji tikai 12 gadus veciem zēniem, vēlāk, 2022.gadā, paplašinot līdz 14 gadiem, taču līdzekļus šai programmai paredzēja tikai šim gadam. IVP jau 2022.gada sākumā kategoriski uzsvēra, ka nebūtu pieļaujams diskriminēt zēnus, norādot tikai konkrēta vecuma zēnus un paredzot programmas nodrošinājumu tikai vienam gadam.

  Tāpat IVP atsaucas arī uz Eiropas Vēža organizācijas rīcības plānu par CPV izraisītu slimību izskaušanu Eiropā, kurš paredz, ka līdz 2030.gadam visās Eiropas valstīs būtu jāievieš dzimumneitrālas vakcinācijas programmas pret CPV infekciju, kā arī mērķis vakcinācijas līmeni līdz 2030.gadam visās Eiropas valstīs sasniegt vismaz 90% abu dzimumu pusaudžiem.

  IVP priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska uzsver, ka ar CPV izraisītām onkoloģiskām slimībām slimo abu dzimumu cilvēki, kā arī CPV izplatās no viena dzimuma pie otra.

  «Katrs līdz 18 gadiem vakcinētais zēns vēlāk dzīvē būs pasargāts no CPV izraisītajiem audzējiem, kas ir ievērojama apjoma onkoloģiskā profilakse, kas vēlāk sniegs arī būtiskus ieguvumus, ieskaitot ietaupījumus, veselības aprūpei un labumu sabiedrības veselībai,» uzskata Zavadska.

  CPV ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Ir sastopami vairāk nekā 150 CPV veidi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Savukārt inficēšanās ar augsta riska tipiem rezultātā attīstās dzemdes kakla, maksts, vulvas vēzis sievietēm, dzimumlocekļa vēzis vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēzis gan sievietēm, gan vīriešiem.

  IVP ir neatkarīga, zinātniska, konsultatīva padome, kuras sastāvā ir daudzdisciplināri jomas eksperti valstī. IVP ir atbildīga par neatkarīgu, uz jaunākajiem pieejamajiem pierādījumiem balstītu, pamatotu padomu sniegšanu atbildīgajām veselības nozares institūcijām jautājumos, kas saistīti ar imunizāciju un vakcīnām.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē