• Ko drīkst ēst, ja bijis nierakmens?

  Jautājumi un atbildes
  Santa.lv
  Santa.lv
  15. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: ViChizh/Shutterstock.com
  Ikviens, kam nierakmeņi bijuši, teiks, ka tie nu gan nav nekas patīkams. Tāpēc ir pat ļoti saprotams, ka gribēsies zināt, kas nierakmeņus veicina, kā arī ko darīt un, gluži pretēji, ko nedarīt, lai šī nejaukā kaite neatgrieztos.

  Lasītājas vēstule: Man ir 76 gadi. Esmu aktīva un cenšos ēst veselīgi. Pērn man izņēma nierakmeni. Ārsts brīdināja, ka tie var veidoties atkārtoti, un nu ultrasonogrāfijā redzami daži smilšu graudiņi. Vēlētos noskaidrot, kādus produktus nedrīkstu ēst? Vai bija svarīgi noteikt nierakmens sastāvu, lai zinātu, no kādiem produktiem izvairīties? Vai akmeņu veidošanos var veicināt osteoporozes medikamenti? Anna

  Vispirms noteikti jāzina, ka nierakmeņu slimniekiem jāizdzer nevis 2–2,5 litri šķidruma diennaktī, bet tik daudz, lai veidotos 2,5 litri urīna. Tas ir ļoti individuāli, tāpēc ieteicams pamērīt, cik urīna diennakts laikā izdalās, un atkarībā no tā arī uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu.

  Savukārt ar diētu ļoti jāuzmanās – izvēloties nepareizo, akmeņi var strauji atjaunoties.

  Pats galvenais nav zināt akmeņu sastāvu, svarīgāk ir sakrātajā diennakts urīnā izmērīt kalcija un urīnskābes daudzumu, kā arī noteikt asinīs parathormonu, D vitamīnu un mikroelementus. Tad ārsts varēs piedāvāt specifiskus diētas variantus un, iespējams, arī izrakstīs medikamentus.

  Jā, osteoporozes pacientiem biežāk novēro nierakmeņus, taču šīs slimības ārstēšanai paredzēto medikamentu saistība ar nierakmeņu veidošanos nav novērota.

  Un visbeidzot – jāatceras, ka ultrasonogrāfija, it īpaši mazu nierakmeņu diagnostikā, nav visprecīzākā metode. Vēlams tomēr veikt datortomogrāfiju.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē