Pirmajā dzīves gadā zīdaiņa nadziņi ir ļoti plāni un trausli, tādēļ to kopšana prasa īpašu uzmanību. Nepareizi nogriežot nadziņu var savainot bērniņu un radīt viņam nepatīkamas vai sāpīgas izjūtas.
Nagu griešana pirmajā dzīves gadā
Pirmajā dzīves gadā svarīgākais ir nesavainot zīdaini ar nagu griešanu. Griežot nadziņus, nelielu gabaliņu būtu vēlams atstāt un nagu formu piemērot pirkstu formai. Griežot nadziņus, svarīgi neatstāt asumus. Asie nagu stūrīši var savainot bērniņu.
Šķērītes, vīlīte vai nagu knaiblītes? Kuras labākas?
Bērniņam nadziņus ieteicams griezt ar nagu šķērītēm vai knaiblītēm. Speciālās bērnu nagu šķērītes ar apaļiem galiem nereti ir neasas un nav īpaši ērtas lietošanā, tomēr noder, ja mazulis šīs procedūra slaikā ir ļoti nemierīgs vai kamēr māmiņa vēl nav par sevi pārliecināta. Apaļie šķērīšu gali ir domāti, lai bērniņu nesavainotu, jo viņiem šī procedūra lielākoties nepatīk un aktīvi protestē -spārdoties.
Nagu knaiblītes ir visdrošākās lietošanā - ar tām mazulis nevar savainoties, pat ja nav mierīgs, kā arī ar tām nevar nogriezt pārāk daudz nadziņa.
Roku un kāju nagu griešana
Roku nadziņu forma ir jāpiemēro pirkstu formai, tomēr bērniņam nevajadzētu veidot pārāk ieapaļu naga formu. Jāatstāj neliels gabaliņš līdz ādai un, ja paliek asie stūrīši, vēlams tos nogriezt vai, ja mazais ļauj- novīlēt.
Griežot kāju nadziņus jāpievērš uzmanība īkšķa stūrīšiem, jo tie mēdz ieaugt. Svarīgi ir nenogriezt pārāk lielu stūrīša gabalu, jo tas atkārtoti var ieaugt vēl dziļāk un radīt nepatīkamas izjūtas. Nadziņu labāk griezt taisni.
Maziem bērniņiem nevajadzētu tos mērcēt, jo nadziņi tāpat ir mīksti. Mērcējot palielinās risks ievazāt infekciju, tādēļ labāk ir griezt sausus nadziņus.
Ja nagu griešanas laikā tiek iegriezts, nepieciešams brūci nodezinficēt ar ūdeņraža pārskābi, lai neveidotos mikrobi un infekcijas.
Ko darīt, ja nadziņu stūrīši mēdz ieaugt?
Ja nadziņu stūrīši regulāri ieaug, un ieaug liels nadziņa gabals, būtu nepieciešams konsultēties pie speciālista. Ja bērniņš ļauj, tad mamma pati var mēģināt izgriezt, bet tas jādara pareizi, nenogriežot pārāk daudz.
Kamēr bērniņš ir maziņš, daudzas māmiņas izvēlās to darīt bērnam guļot. Citiem bērniem miegs ir trauslāks un māmiņas ir spiestas cīnīties par nadziņu griešanu.
Ko darīt, ja bērnam veidojas ienadži?
Maziņiem bērniem nevajag ar speciālajiem irbulīšiem atbīdīt ienadžus. Ienadžu kopšanai var palīdzēt to atbīdīšana pēc vannas vai dušas ar dvieli.
Pavisam maziem bērniem nav nepieciešamas speciālās eļļiņas nadziņu kopšanai. Tomēr ar laiku bērnam var mācīt pareizi kopt rokas un izmantot dabīgas eļļiņas nadziņu stiprināšanai.
Konsultē LELDE UPENIECE, skaistumkopšanas "Ville", nagu kopšanas speciāliste.
Tests Diāna Rozentāle