• Ja sāp mūsu unikālā locītava…

  Padomi
  Santa.lv
  Santa.lv
  5. novembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Plecs ir teju unikāla locītava – tā kustas par visiem 360 grādiem, un šādu kustību nodrošināšanā piedalās krietni daudz muskuļu un saišu. Ja kaut viena nedarbojas, jūtams diskomforts, bet dažkārt – pat stipras sāpes. Konsultē Dr. Visams Rafaels, traumatologs ortopēds Veselības centru apvienībā un AIWA Clinic.

  Pleca locītavas sāpes vai diskomfortu var izraisīt vairāki iemesli, un katram gadījumam jārod atbilstošs risinājums, lai cilvēks atgūtu spēju kustēties bez sāpēm. 

  Pārslodze 

  Tā rodas, ja ilgstoši ikdienā pleca locītava atkārto tās pašas darbības, piemēram, ceļ smagumu, nes somu (kaut vai datorsomu) vienmēr uz viena un tā paša pleca. “Ar laiku sāk parādīties sāpes plecā, kaut gan trauma nav bijusi. Sāpes liecina par to, ka radies locītavas cīpslas iekaisums jeb tendinīts. Plecs var veikt visas kustības, tašu tas sāp. Gadu gaitā muskuļu spēks mazinās, zūd cīpslu elasticitāte, ko nereti cilvēki neapzinās, jo kādreiz ne to vien spēja gan celt, gan nest. Taču, iespējams, ka nu ir radies mikrošķiedru plīsums,” skaidro Visams Rafaels.

  Ātra metode, ar ko diagnosticēt šādu problēmu, ir ultrasonogrāfijas izmeklējums. Līdzko tas veikts, var sākt ārstēt. Ja ultrasonogrāfija nekādas izmaiņas neuzrāda, nākamais izmeklējumu solis ir magnētiska rezonanse. 

  Trauma 

  Traumas visbiežāk rodas tad, ja cilvēks nenovērtē savus spēkus, ceļot smagumu, vai arī ceļ vai ka citādi kustas nepareizi. “Tad ir sajūta, ka plecs iesāpas un it kā noraujas. Tenisā vai volejbolā sportistiem traumas rodas, piemēram, servējot. Trauma izpaužas ar stiprām sāpēm un nespēju pacelt roku. Tātad – kaut kas ir pārtrūcis,” teic traumatologs ortopēds.

  Ja bijusi trauma, vispirms vajadzētu veikt rentgenu, tad – pleca ultrasonogrāfiju. Savukārt, ja nav bijis, piemēram, kritiens vai sitiens, izmeklējumi jāsāk ar ultrasonogrāfiju. “Ideāli būtu, ja varētu veikt magnētisko rezonansi, taču uz šo izmeklējums parasti ir rindas, tādēļ jāizmanto tas, kas ir ātrāk pieejams, un tā ir ultrasonogrāfija.

  Ja izmeklējuma rezultāts apstiprina saišu plīsumu, vairumā gadījumu ir jāveic operācija, jo, lai atgūtu pleca funkcijas, nepieciešams atjaunot visas pleca cīpslas un saites.

  Tendinopātijas gadījumā vispirms izmanto konservatīvo terapiju – fizioterapeita palīdzību, fizikālo medicīnu, var lietot pretsāpju līdzekli, ziedi ar aukstuma efektu un dot ķermenim atslodzi. Labi palīdz plazmas (PRP) terapija, jo plazmai, ko iegūst no paša pacienta asinīm, iemīt gan pretiekaisuma efekts, gan augšanas faktors. 

  Ārsts atzīst: “Traumas biežāk piemeklē cilvēkus vecumposmā no 40 līdz 60 gadiem. Iemesls? Parasti viņi jūtas jauni un spēcīgi un tā arī rīkojas, taču ķermenis vairs nebūt nav ne tik jauns, ne stiprs. Pēc traumas pacients nereti domā, ka sāpes pāries un pie ārsta nedodas, taču šai gadījumā tendinopātija pārvēršas par muskuļa plīsumu, un to ir svarīgi diagnosticēt, cik ātri vien iespējams. Ja diagnosticē novēloti, problēma var kļūt neatgriezeniska.” 

  Izsists plecs 

  Lai izsistu plecu, notikti jābūt traumai – kritienam vai atsitienam ar plecu pret cietu virsmu, kā rezultātā plecs ir izsists no vietas. “Tas ir ļoti sāpīgi, jo iesaistītas visas saites un muskuļi. Parasti sāp tā, ka cilvēks ir spiests izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

  Traumpunktā neveic ne ultrasonogrāfiju, ne magnētisko rezonansi, bet gan rentgenu, kas apstiprina, ka plecs ir izsists. Tad pacients saņem atsāpināšanas medikamentu vai vieglu narkozi un ārsts plecu ievelk atpakaļ. Rentgens pēc šīs manipulācijas uzrāda, ka locītava ir vietā. Traumēto roku stabilizē un var iet mājās. Tomēr viss nav tik vienkārši. Vajadzētu doties pie traumatologa un saņemt nosūtījumu uz magnētisko rezonansi, lai ārsts pārliecinātos, vai nav notrūkusi kāda cīpsla. Ja šāds plīsums paliek nediagnosticēts, plecs izlēks no vietas ikreiz, kaut ko ceļot vai metot. Atkal būs sāpes, atkal – traumpunkts,” brīdina Mēness aptiekas piesaistītais eksperts. 

  Deformējoša osteoartroze

  Šī diagnoze nozīmē deģeneratīvas izmaiņas skrimslī – tas noārdās, locītava kļūst grumbuļaina un sausa. Kad skrimslis ir pilnīgi noārdījies, kauli deformējas. “Tad parasti plecs sāp visu laiku, arī miera stāvoklī un naktī. Ir divi problēmas risināšanas varianti – vislabākais ir protezēšana, taču, ja kādu iemelsu dēļ to nav iespējams veikt, atliek fizioterapija, ārstnieciskā vingrošana un dažādas injekcijas, piemēram, plazmas vai hialuronskābes injekcijas plecā,” teic Visams Rafaels. 

  Sāp! Ko darīt tūlīt?

  • Uzsmērēt plecam vēsinošu ziedi. 
  • Ieņemt pretsāpju zāles.
  • Uzlikt ortozi, lai tā balsta plecu, saudzējot traumētās cīpslas.
  • Doties pie ārsta, lai ieplānotu izmeklējumus, noteiktu precīzu diagnozi un uzsāktu atbilstošu ārstēšanu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē