• Ja ir augsts asinsspiediens, vai drīkst dzert kafiju? Un kad kafija var radīt problēmas?

    Slimības
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    20. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Supparsorn/Shutterstock.com
    Saskaņā ar Eiropas Kardiologu biedrības un Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem, veseli pieaugušie var dzert trīs, četras tases kafijas dienā. Bet kā ar tiem, kam ir asinsspiediena problēmas? Skaidro internists un endokrinologs Aivars Lejnieks.

    Cik kafijas tad drīkst dzert hipertensijas pacienti?

    Tiem, kam ir hipertensija, kafijas dzeršana nav sev jāaizliedz, bet jāseko līdzi pašsajūtai un spiediena izmaiņām un viena vai divas tases kafijas nav grēks.

    Mans ieteikums: ja tev ir augsts asinsspiediens, būtu svarīgi novērot, kā tavs ķermenis reaģē uz kafiju. 

    Ja pēc tās lietošanas tiešām jūti diskomfortu vai asins­spiediena paaugstināšanos, apsver iespēju samazināt kofeīna devu vai izvēlēties bezkofeīna dzērienus.​ Bet citādi mērena kafijas lietošana ir droša arī pacientiem ar hipertensiju – ja asinsspiediens ir kontrolēts un cilvēks labi panes kofeīnu.

    Grūtniecēm drošības apsvē­rumu dēļ maksimālā norma varētu būt viena kafijas tase dienā, tātad 200 miligrami kofeīna. Cilvēkiem ar nekontrolētu vai rezistentu hipertensiju, kad nav sasniegti asinsspiediena mērķa rādījumi, gan ir jāierobežo kafijas lietošana, jo pēc kafijas malkošanas 30–60 minūtes spiediens tomēr palielinās vēl vairāk. 

    Kad kafija var kļūt problemātiska?

    Ja tiek dzerta tūlīt pirms asinsspiediena mērīšanas, tad mērījums var būt nepareizs, mākslīgi paaugstināts. Ja ir paaugstināta jutība pret kofeīnu un tas izraisa sirdsklauves, trauksmi, bezmiegu, tad vienkārši kafija nav jādzer, un to nu katram pašam vajadzētu zināt. Kafiju lietot kopā ar enerģijas dzērieniem, kas satur daudz kofeīna un cukura, arī nav vēlams.

    Taču citādi, ja asinsspiediens ir kontrolēts, ja cilvēks labi panes kofeīnu, man nav nekādu iebildumu pret kafijas dzeršanu. 

    Mans ieteikums: pirms sev aizliegt kafiju, būtu vērtīgi padomāt par citiem faktoriem, kuri daudz būtiskāk ietekmē arteriālo spiedienu, un atteikties no tiem. Piemēram, mazkustīgs dzīvesveids, aptaukošanās, smēķēšana, palielināts sāls un alkohola patēriņš. Tāpat jāizvairās no dažiem uztura bagātinātājiem, piemēram, lakricas saknes un rūgtā apelsīna ekstrakta, kas var paaugstināt arteriālo spiedienu, it īpaši, ja mēs nezinām to mijiedarbību ar medikamentiem.

    Bet diemžēl mēs, cilvēki, būdami vāji, bieži vien gribam vainu novelt uz to visvienkāršāko – kafiju,

    lai gan šie visi citi blakus faktori – it īpaši alkohola lietošana un smēķēšana – daudz būtiskāk ietekmē asinsspiediena paaugstināšanos. Tikai, redz, no tā mēs negribam atteikties.

    Izsmeļošu rakstu par jaunumiem augsta asinsspiediena jeb hipertensijas ārstēšanā lasi digitālajā žurnālā SANTA+ un žurnālā «IEVAS Veselība»!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk